هر روز!
هر روز!

شهروندان، دو سیاره فراخورشیدی را شناسایی کردند : شهروندان، دو

شهروندان، دو سیاره فراخورشیدی را شناسایی کردند : شهروندان، دو

شهروندان، دو سیاره فراخورشیدی را شناسایی کردند
: شهروندان، دو سیاره فراخورشیدی را شناسایی کردند
یکی از این سیارات به صورت بالقوه همانند زمین از جنس سنگ ودیگری همانند مشتری، سیاره ای گازی و غول آسا بود. مگ اسکامب محقق دانشگاه ییل و از بنیانگذاران پروژه جهانی شکارچیان سیاره گفت: من فکر میکنم این واقعا شگفت انگیز است که کسی در خانه و جلوی کامپیوترش نشسته و اولین کسی است که برای یک ستاره که در جایی خارج از کهکشان ما قرار دارد یک همدم (سیاره) کشف و شناسایی می کند.
به گزارش : در همه حال ماموریت کپلر، دارای موفقیت های جذاب و دیدنی ای شده است – با نامزد کردن ۱۲۰۰ جرم برای شناسایی – و اطلاعات به دست آمده به عنوان یک گنجینه برای دانشمندان به حساب می آید. اما بیش از ۴۰۰۰۰ کاربر وب از سراسر جهان در رابطه با تجزیه و تحلیل نور دریافتی از ستارگان به امید کشف سیارات فراخوشیدی – به ویژه سیاراتی مشابه زمین- به ستاره شناسان حرفه ای کمک کردند. این ماموریت نشان داد که چه تعداد زیادی ازسیارات ، سیارک ها و سنگ های جالب و متفاوتی وجود دارند. مگ اسکامب خاطر نشان کرد : گروه شکارچیان سیارات ۱۰ کاندید انتخاب سیاره فراخورشیدی که توسط شهروندان دانشمند تهیه شده بود به تیم کپلر فرستاد که ۲ سیاره رای مثبت را کسب کردند و دارای فاکتورهای اساسی و پایه بودند.
دانشمندان با استفاده از رصد خانه کک (Keck) در هاوایی به آنالیز ستاره اصلی پرداختند و دریافتند که این ۲ جرم دارای فاکتورهایی برای سیاره نامیده شدن را دارند. این دو سیاره در بازه زمانی ۱۰ تا ۵۰ روز به دور ستاره مادر خود – که در مقایسه با چرخش ۳۶۵ روزه ی زمین به دور خورشید بسیار مدت کوتاهی است – و با شعاعی ۲.۵ برابر زمین می چرخند. با وجود اینکه احتمال سنگی بودن یکی از این دو سیارات وجود دارد، نمی توان گفت که غیر قابل سکونت نیست؛ زیرا از طرفی دیگر دارای آب مایع و در نتیجه حیات است. از ماموریت کپلر  همیشه به عنوان یک ماموریت آماری نیز نام برده شده است. یکی از اعضای اصلی شکار سیارات، دبرا فیشر از دانشگاه ییل می گوید: به احتمال ۹۵% این دو کاندید، واجد شرایط سیاره بودن هستند و به زودی به صورت رسمی ثبت خواهند شد. با توجه به این موفقیت، شهروندان دانشمند که با پروژه شکار سیارات همکاری می کنند، از طریق سری تازه و جدیدی از اطلاعات قابل دسترس ماموریت کپلر، در امید پیدا کردن سیارات بیشتر هستند.
دبرا فیشر در ادامه افزود: این چیزی است که ما پس از تنها یک نگاه اولیه به اطلاعات ماموریت کپلر به دست آورده ایم و شکی نیست که در آینده ای نزدیک، به اطلاعات جدیدتر و جالب تری دست پیدا خواهیم کرد.


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید