هر روز!
هر روز!

شوالیه سیاه، نخستین هواپیمای عمود پرواز جاده روی دنیا وقتی

شوالیه سیاه، نخستین هواپیمای عمود پرواز جاده روی دنیا وقتی

شوالیه سیاه، نخستین هواپیمای عمود پرواز جاده روی دنیا
وقتی کسی از خودروی پرنده حرف می زند، معمولا تصویری از یک خودرو اسپرت کوچک به ذهن متبادر می شود که بال هایی به اطراف بدنه آن وصل شده است. اما نظرتان راجع به ترکیب کامیون، پهپادهای هشت پره و بالگرد بلک هاوک چیست؟ این دقیقا ابزاری است که شرکت Advanced Tactics of El Segundo به دنبال ساخت آن است: وسیله نقلیه ای عمود پرواز (VTOL) که هدایت آن به شکل خودکار انجام می شود، و انعطاف پذیری بیشتری در انتقال زخمی ها، جابه جایی محموله ها و پشتیبانی نیروهای ویژه فراهم می آورد. شوالیه سیاه، نخستین هواپیمای عمود پرواز جاده روی دنیا : شوالیه سیاه، نخستین هواپیمای عمود پرواز جاده روی دنیا
: شوالیه سیاه، نخستین هواپیمای عمود پرواز جاده روی دنیا

به گزارش : انتقال هوابرد سربازان زخمی از میدان نبرد به بیمارستان در «ساعت طلایی» بین زخمی شدن و درمان، شانس زنده ماندن افراد را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. اما مشکلی در این میان وجود دارد: بالگردها تنها می توانند در مناطق باز و زمین های هموار فرود آیند که گاه کیلومترها از محل مورد نیاز فاصله دارد.
این دقیقا جایی است که AT Black Knight Transformer وارد میدان می شود. شوالیه سیاه عنوان نخستین هواپیمای عمود پرواز جاده روی دنیا خواهد بود که می تواند نزدیک به جایی که مورد نیاز است فرود آید، و سپس باقی راه را روی زمین طی کند. این وسیله را می توان یک آمبولانس هوایی اقتصادی، یا هواپیمای ترابری برای پشتیبانی از سربازان به حساب آورد که فضای درونی آن با بالگردهای بلک هاوک قابل مقایسه است.
با این وجود، این وسیله متعلق به آینده است. به گفته مسئولان شرکت Advanced Tactics، در حال حاضر نمونه اولیه این وسیله پرنده نخستین آزمایش های رانندگی خود را پشت سر گذاشته است؛ و ماه آینده نیز نخستین پروازهای آزمایشی آن صورت خواهد گرفت.
زمانی که AT Black Knight Transformer عملیاتی شود، موتورهای گازوئیلی آن قادر خواهند بود 453 کیلوگرم بار یا 5 مسافر را با سرعت 463 کیلومتر بر ساعت، با حداکثر برد 241 کیلومتر جابه جا کنند. روی زمین، این وسیله قادر است 726 کیلوگرم بار یا 8 مسافر را با سرعت 110 کیلومتر بر ساعت جابه جا کند.
فناوری پرنده جدید بر مبنای ترکیب توانایی های بالگردهای چند پره با موتور خودرو کار می کند. به گفته سازندگان، ایده اصلی تولید وسیله ای است که نه تنها ساده، قابل اطمینان و با طراحی ماژولار باشد؛ بلکه بتواند به شکل خودکار هدایت شود تا احتمال به خطر افتادن زندگی خلبان وجود نداشته باشد. برای آنکه ویژگی طراحی ماژولار حاصل شود، اتصال موتورها به پره ها به شکل مستقیم و با استفاده از ابزارهای عادی (که در هر مغازه ای پیدا می شود) انجام شده است؛ تا بتوان در صورت نیاز تعویض قطعات را در میدان نبرد نیز انجام داد.
طراحی پره ها نیز بر اساس بالگردهای چند پره انجام شده تا چیدمانی ساده و پایدار، بدون نیاز به پره دم یا اتصالات پایداری پیچیده ایجاد شود. کنترل وسیله با استفاده از سامانه رایانه ای بازخوردی پر سرعتی انجام می شود که امکان کنترل موتورها را در مواقع اضطراری نیز فراهم می آورد.
روی زمین، ماژول موتور روی بدنه تا می شود و به این ترتیب عرض مناسب برای عبور وسیله در هر جاده ای فراهم می شود. همچنین محفظه بار بر اساس نوع ماموریت قابل تعویض است. سیستم تعلیق خودکار وسیله نیز از انتقال لرزش های ناشی از حرکت چرخ های بزرگ وسیله روی زمین به بدنه جلوگیری می کند. / خبرآنلاین

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید