هر روز!
هر روز!

شکایت آمنه بهرامی از سازندگان فیلم لانتوری : آمنه بهرامی

شکایت آمنه بهرامی از سازندگان فیلم لانتوری 
 : آمنه بهرامی

شکایت آمنه بهرامی از سازندگان فیلم لانتوری
: آمنه بهرامی قربانی اسید پاشی، از سازندگان فیلم لانتوری به خاطر استفاده از جزئیات زندگی اش در فیلم، شکایت کرد. در بنیتا بخوانید.
: شکایت آمنه بهرامی از سازندگان فیلم لانتوری
به گزارش : «آمنه بهرامی» معروف ترین قربانی اسیدپاشی در کشور است که با بخشیدن عامل اسیدپاشی در لحظه ی قصاص چشم، از این حق خود گذشت و مجید موحدی را بخشید. او با این عمل بزرگوارانه اش به چهره ای جهانی بدل شد. اما نام او این روزها نیز بر سر زبان ها افتاده و آن هم به دلیل شکایتش از فیلم «لانتوری». ادامه را در بنیتا بخوانید.
فیلم لانتوری ساخته ی «رضا درمیشیان» و بازی «باران کوثری» و «نوید محمد زاده»، به موضوع اسیدپاشی می پردازد.
آمنه بهرامی که به دلیل پرداخت نشدن هزینه های عمل جراحی اش در اسپانیا با گلایه های فراوانی به ایران بازگشت و مدعی است عوامل این فیلم با استفاده از جزئیات زندگی او و جملات کلیدی کتابش، اما فاقد هیچ گونه مجوزی، سناریو را  نوشته و فیلم را ساخته اند.

ماجرای دریافت حکم قصاص چشم و پس از آن بخشش آمنه، او را در سطح جهانی تبدیل کرد و  کتابی که او درباره زندگینامه اش نوشته بود با استقبال گسترده ای در دنیا روبرو شد روبه رو شد. از طرفی با توجه به اولین بودن حکم قصاص و بخشش در پرونده آمنه شرکت های فیلم سازی در داخل و خارج کشور با پیشنهادات مختلف برای ساخت فیلم زندگی این قربانی اسیدپاشی پاپیش گذاشتند و در نهایت آمنه در سال ۹۳با شرکتی آلمانی برای ساخت فیلم زندگی اش به توافق رسید. بهرامی در این رابطه گفت: «سال ۹۱ این شرکت آلمانی پیشنهاد ساخت فیلم زندگی ام را داد. آن ها معتقد بودند با توجه به اولین حکم قصاص و بخشش در پرونده یک اسیدپاشی موضوع زندگی ام برای ساخت فیلم مناسب است. مذاکرات تا سال ۹۳ طول کشید و در نهایت قراردادی به ارزش ۲۵۰ هزار یورو معادل یک میلیارد تومان به اضافه سود ۲ درصدی فروش فیلم به توافق و امضای دو طرف رسید. از آنجا که کارهای مقدماتی فیلم مدتی زمان می برد آن ها ۱۰ هزار یورو معادل ۴۰ میلیون تومان به عنوان پیش پرداخت به حسابم واریز کردند تا من پای مذاکره با دیگران نروم. من هم این مبلغ را در همان سال صرف جراحی هایم در اسپانیا کردم».

اما شرکت آلمانی با این ادعا که آمنه بهرامی با یک شرکت ایرانی مذاکره کرده و آن ها هم بر اساس جزئیات زندگی او فیلیم ساخته اند، از ساخت فیلم منصرف شده اند.
 آمنه بهرامی در این رابطه گفت: «آن ها با تشابهاتی که در فیلم و زندگی من وجود داشت فکر می کردند من فریب شان داده ام و خواستار بازگرداندن پیش پرداخت و سایر خسارت ها نیز بودند.ضمن اینکه آلمانی ها مدعی شدند با تهیه کننده و کارگردان ایرانی قرارداد بسته ام که به طور کامل این موضوع را رد کردم.حال آنکه وقتی فیلم را دیدم و حتی تشابهات زیاد دیالوگ ها با جملات خودم را شنیدم به آن ها حق دادم چنین تصوری درباره من دارا باشند حال آنکه آن ها نیز پس از بررسی هایی پی بردند من قرارداد را نقض نکرده ام. به همین خاطر پس از اکران فیلم لانتوری، به ایران آمدم و با مراجعه به دادسرای فرهنگ و رسانه از «رضا درمیشیان» کارگردان و تهیه کننده این فیلم شکایت کردم. همچنین شکایتی نیز به سازمان سینمایی ارشاد ارائه کرده و نامه ای نیز برای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره نوشته و خواستار رسیدگی به موضوع شدم.»
او ادامه داد: « وقتی فیلم را نگاه کردم واقعاً ناراحت شدم. در سناریوی این فیلم نه تنها از لحظات کلیدی زندگی من پس از اسیدپاشی استفاده شده بود حتی جملاتی که من گفته بودم نیز از زبان بازیگر بیان می شد. مجید در آخرین لحظات پیش از اسیدپاشی به من گفت: «یا مال من باش یا هیچ کس» و من این را در کتابم آورده ام. بخش دوم لانتوری هم با همین جمله شروع می شود. یا جمله «من بخشیدم. دیگر چیزی برای باختن ندارم» که لحظه بخشیدن مجید گفتم را نیز در فیلم استفاده کرده اند. همین طور وقایع و اظهارات شاهدان در پارک رسالت(محل اسیدپاشی).»
آمنه همچنان برای درمان با مشکلات شدید مالی روبه رو است و به گفته پزشک معالجش در اسپانیا اگر نتواند هزینه عملش را فراهم کند به دلیل خشکی چشم با مشکلات فراوان دیگری مواجه می شود.
وی در پایان گفت: «من این پول را برای عمل هایم لازم داشتم ولی با پا پس کشیدن شرکت فیلمسازی آلمانی، فقط می توانم بگویم «آقای درمیشیان و فیلم لانتوری زندگی ام را دوباره سوزاندند.»

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید