هر روز!
هر روز!

شکلات خورهای حرفه ای بخوانند و بدانند!! : شکلات خورهای

شکلات خورهای حرفه ای بخوانند و بدانند!! : شکلات خورهای

شکلات خورهای حرفه ای بخوانند و بدانند!!
: شکلات خورهای حرفه ای بخوانند و بدانند!!
یران :شکلات یکی از خوش مزه ترین تنقلات است که طرفداران بسیاری در بینتمام سنین دارد. اگر شما هم جزو دسته شکلات خورهای حرفه ای هستید بهتر است قبل از خریدن شکلات چند نکته مهم را بدانید.
بنا به گزارش : خریدن شکلات «خوب» به آن سادگی ها هم که فکر می کنید، نیست. اگر بدون داشتن برنامه ای از پیش تعیین شده به بازار بروید، ممکن است به راحتی فریب بسته بندی های پر زرق و برق و ادعاهای دروغین را بخورید؛ اما اگر بدانید که به دنبال چه هستید، می توانید شکلات باکیفیتی را تهیه کنید که واقعا آثار سلامت بخشی را که به شکلات نسبت می دهند، داشته باشد. در واقع یافته هایی یک بررسی جدید دراز مدت که در مجله قلب منتشر شده و شامل ۲۵۰۰۰ داوطلب بوده است، بیانگر این است که خوردن تا ۱۰۰ گرم شکلات با کیفیت بالا در روز می تواند به طور قابل توجهی خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد.
استفاده از اصطلاح شکلات « تیره » که روی محصولات در بازار می بینید تحت نظارت سازمان غذا و دارو نیست. بنابراین هر شکلاتی ممکن است برچسب « تیره » داشته باشد، حتی بدون اینکه واقعا این گونه باشد. از دیدگاه بهداشتی، شما می خواهید به جای شکلات شیری یا سفید، شکلات تلخ یا تیره بخرید، یعنی شکلاتی که غلظت بالایی از فلاوونول ها و پلی فنول ها داشته باشد و آنتی اکسیدان هایی که رادیکال های آزاد دخیل ایجاد بیماری ها را خنثی می کنند. در واقع بررسی ها نشان داده اند شکلات تیره حاوی میزان ظرفیت بالاتر آنتی اکسیدانی نسبت به میوه بلوبری یا قره قاط است. تولیدکنندگان اغلب درصد کئوی شکلات را روی برچسب قید می کنند، برای اینکه از مزایای سلامت بخش شکلات تیره برخوردار شوید، باید میزان کئوی موجود در آن دست کم ۷۰ درصد باشد.
 
چربی خوب در شکلات « خوب » کره کئو است که منبع اسید استئاریک، یک اسید چرب سالم برای قلب، است. تولیدکنندگان در آمریکا نمی توانند برچسب شکلات را روی فراورده ای بزنند، مگر اینکه کره کئو از اجزای آن باشد، البته می توان مقداری از چربی خالص کئو را با روغن ها و امولسیونی کننده های ارزان قیمت جایگزین کرد؛ اما اگر شکلات اصلا حاوی کره کئو نباشد، می شود آن را شکلاتی تقلبی خواند و اگر کلمه «روغن تا حدی هیدروژنه» در میان فهرست اجزای شکلات باشد، باید به کلی از خریدن آن منصرف شوید.
 
اگر روی برچسب شکلات با کلمه dutched یا alkalized (قلیایی شده) روبرو شدید، از خرید آن منصرف شوید. هر دوی این اصطلاحات به معنای یک روند فراوری شکلات است که به طور قابل توجهی میزان ترکیبات مفید برای قلب در آن را کاهش می دهد. یک بررسی که در مجله شیمی غذای کشاورزی منتشر شد، نشان داد که محتوای کلی میانگین فلاوانول موجود در کئوی طبیعی، تقریبا ۹ برابر میزان آن در شکلات های بسیار فراوری شده است.
 
اغلب افراد می توانند از عهده خرید و مصرف مقدار اندکی شکلات تیره برآیند. در واقع، بر اساس یک بررسی در زنانی که سابقه حمله قلبی داشتند، مصرف یک یا 2 وعده شکلات با کیفیت بالا در هفته باعث کاهش ۳۲ درصدی خطر بستری شدن به خاطر نارسایی قلبی در این بیماران نسبت به بیمارانی شده بود که شکلات نخورده بودند؛ اما بگذارید صادق باشیم:
حتی خوردن یک ترافل شکلات می تواند کالری زیادی را به بدن شما برساند (با خوردن یک وعده ۲۰ گرمی ۱۰۰ کالری دریافت می کنید)، بنابراین از خوردن بیش ازحد شکلات باید خودداری کنید. یک شیوه که می تواند برای رسیدن به این هدف به شما کمک کند، خریدن شکلات هایی است که به دور هر تکه آن پوشش جداگانه پیچیده شده است. خود عمل باز کردن پوشش شکلات باعث کند شدن فرآیند خوردن می شود و به هورمون های سیری وقت می دهد که باعث مهار اشتهای شما شوند. در واقع یک بررسی منتشر شده در مجله Appetite نشان می دهد که هنگامی که افراد برای خوردن اسنک مجبورند پوشش آن را باز کنند، به طور میانگین ۴۱ درصد کالری کمتری دریافت می کنند.
 
تهیه شکلات به مواد زیادی نیاز ندارد : دانه های کئو، کره کئو، شکر و شاید مقداری وانیل، اما همه سازندگان شکلات دوست ندارند ترکیبات آن را در این حد ساده نگه دارند. برای مثال شکلات Red VelveSwir- ساخت شرکت Dove شامل حدود ۱۳ جزء است، از جمله رنگ های خوراکی، لسیتین سویا و PGPR یک جایگزین ارزان قیمت برای کره کئو و یک امولسیونی کننده که در سس سالاد هم یافت می شود، از شکلات هایی که دارای «فیلرها» یا «پرکننده های» اضافی هستند، خودداری کنید و برندهایی را انتخاب کنید که حاوی مواد طبیعی باشند که مادربزرگتان هم که شکلات درست می کرده است، آنها را بشناسد.
 
فرآیند جادویی که باعث خواص سلامت بخش شکلات می شود در دست یا دهان شما رخ نمی دهد، بلکه در روده بزرگ شما اتفاق می افتد. در  واقع پژوهش های جدید نشان می دهند، منافع سلامت بخش شکلات به میکروب های مفید موجود در میکروبیوم شما از جمله در روده بزرگ مربوط است. هنگامی که شکلات می خورید این میکروب ها باعث تخمیر آن و آزاد شدن ترکیبات ضدالتهابی آن می شوند. ترکیب کردن شکلات با میوه های غنی از فیبر می تواند اثرات سلامت بخش آن را تشدید کند. گر چه هیچ چیز با میوه تازه قابل مقایسه نیست، اما مخلوط های رایج خشک شده مانند کرنبری (زغال اخته) و مغزهای خوراکی (به خصوص پسته و کاشو) می توانند مزایای پروبیوتیکی را هم در اختیار شما بگذارند.
 
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید