مسیر سبز
مسیر سبز

شیوه مطلوب پرداخت اجاره‌ بها مسکن+جدول دنیای اقتصاد: کمتر

شیوه مطلوب پرداخت اجاره‌ بها مسکن+جدول 
 دنیای اقتصاد: کمتر

شیوه مطلوب پرداخت اجاره‌ بها مسکن+جدول
دنیای اقتصاد: کمتر از 2 هفته به آغاز سال جدید باقیمانده است، به همین خاطر‌این روزها اغلب موجرانی که تصمیم دارند واحد استیجاری خود را تا قبل از اتمام سال به مستاجر تحویل دهند سعی می‌کنند به هر نحوی که شده قرارداد واحد خود را هرچه سریع تر طی‌این 13 روز تنظیم کنند.

به همین خاطر مستاجرانی که قصد دارند در یک ماه پایانی سال جا به جا شوند شانس بیشتری برای انتخاب واحد مورد نظر خود با نازل‌ترین اجاره بها دارند چراکه در بین پیشنهاداتی که عده‌ای از موجران به مستاجران درباره نحوه پرداخت اجاره بها می‌دهند برخی از پیشنهادها واقعا ارزنده است و به واسطه شرایط پرداخت نرخ اجاره تعیین شده از سوی مالک، مستاجر از سود چشمگیری بهره‌مند خواهد شد.

ستون امروز نبض بازار به معرفی یک فایل اجاره‌ای در شمال شهر پرداخته که مالک برای دریافت اجاره بها از مستاجر دو روش را عنوان کرده است که یک روش پیشنهاد شده کاملا به سود مستاجر است.

در یکی از محله‌های معروف نیاوران مالکی واحد 110 متری خود را با شرایط 20 میلیون تومان ودیعه به همراه یک میلیون و 100 هزار تومان اجاره ماهانه به بازار اجاره عرضه کرده است.

وی در فایل اجاره واحدش علاوه بر نرخ اعلام شده برای اجاره بها، اظهار کرده: متقاضی می‌تواند همه مبلغ اجاره پیشنهادی را در ابتدای قرارداد پرداخت کند به طوری که مستاجر 20 میلیون تومان ودیعه را به اجاره ماهانه تبدیل کند و به اضافه اجاره ماهانه از پیش تعیین شده (یک میلیون و 100 هزار تومان) در مجموع مبلغ 18 میلیون و 700 هزار تومان را برای 12 ماه، در ابتدا پرداخت کند که در‌این صورت عملا از یک ماه تخفیف برخوردار خواهد شد.

 (مبلغ 20 میلیون تومان رهن وقتی به اجاره ماهانه تبدیل می‌شود معادل 600 هزار تومان اجاره ماهانه خواهد شد که با یک میلیون و 100 هزار تومان در مجموع یک میلیون و 700 هزار تومان می‌شود و برای 12 ماه‌ این عدد به 20 میلیون و 400 هزار تومان می‌رسد).

حال اگر مستاجر نرخ پیشنهادی که از سوی مالک عنوان شده (20 میلیون تومان ودیعه و یک میلیون و 100 هزار تومان اجاره ماهانه) را به رهن کامل تبدیل کند 53 میلیون تومان خواهد شد با‌ این حساب کاملا واضح است که اگر مستاجر نرخ اجاره را یکساله پیش پرداخت کند به نفع وی خواهد بود.

 زیرا اگر 53 میلیون تومان را به جای‌اینکه به عنوان رهن به موجر بدهد آن را در بانک سپرده‌گذاری کند حداقل 10 میلیون تومان سود سالانه به آن اضافه خواهد شد که‌این سود نصف مبلغی است که در ابتدای سال بابت اجاره 12 ماه پراخت کرده است.

بنابراین به مستاجران توصیه می‌شود در حال حاضر با توجه به افزايش نرخ سود بانکی، از پرداخت مبالغ بالا برای رهن کامل خودداری کنند و به جای آن، اجاره ماهانه بپردازند چراکه در شیوه پرداخت رهن، سودی به پول تعلق نمی‌گیرد.


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید