هر روز!
هر روز!

صحت شبهه ازدواج امام زمان (عج) : صحت شبهه ازدواج

صحت شبهه ازدواج امام زمان (عج) : صحت شبهه ازدواج

صحت شبهه ازدواج امام زمان (عج)
: صحت شبهه ازدواج امام زمان (عج)
 
در روایت ها و احادیث نقل های شده هست در مورد ازدواج امام زمان مشابه از این احادیث را برای شما عزیزان می آوریم اختلاف نظرهای بسیار درمورد ازدواج امام زمان «عج» وجود دارد
 
به گزارش : اختلاف نظرهای بسیار در باره ازدواج امام زمان «عج» وجود دارد که بعضی حضرت مهدی موعود را دارای همسر و فرزند میدانند و عده ای دیگر آن را تکذیب میکنند.
 
یکی از بحث هایی که پیرامون مهدویت در بین شیعیان به و جود می آید مسئله همسر امام زمان و فرزندان امام زمان «عج» هست، به راستی آیا امام زمان ازدواج کرده؟ . که احیاناً در اذهان بعضی از انها ابهاماتی وجود دارد که با جواب های ضد و نقیضی در مورد کیفیت زندگی و اولادهای آن حضرت روبه رو میشوند.ازدواج امام زمان اساساً غیبت طولانی آن حضرت از نگاه زندگانی شخصی و خصوصی وی این سؤال را بوجود میآورد که آیا در این مدّت، حضرت مهدی«علیه السلام»ازدواج کرده هست یا خیر؟
 
بعضی این سؤال را به صورت اشکال مطرح کرده و می گویند:اگر ازدواج کرده و همسر دارد، لازمهاش داشتن فرزند هست، و لازمه این نیز فاش شدن اسرار و شناسایی آن حضرت هست، که با حکمت و فلسفه غیبت منافات دارد.
 
و اگر ازدواج نکرده هست، پس به سنّت رسول خدا«صلی الله علیه وآله وسلم» و به امر شرعی مستحب عمل نکرده هست، که اینهم با مقام و شأن آن حضرت نمیسازد، زیرا وی رهبر دینی مردم هست و در عمل به مستحبات همچون واجبات، باید پیشقدم باشد، و فرضِ وجود امامی که مستحب مؤکّد شرعی را ترک کند، و در واقع عمل مکروهی را انجام دهد بسیار مشکل، و جای استبعاد دارد.
 
پاسخ آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به شبهاتی درمورد ازدواج حضرت حجّت«عج» معرّفی عمیق مهدویّت، ضامن سلامت و سعادت جامعه و فرد فرد انسان هاست. اعتقاد به بشارت های پیامبران قبل و ائمّه دین«ع»، افراد باانگیزه و پرتوانی را می تواند در جامعه پرورش دهد.
 
باور به حضور امامی ناظر بر اعمال، از جنبه فردی، موجب پاک نگاه داشتن روح و پیراستن اعمال از زشتی ها و از جنبه اجتماعی، باعث هم دلی مؤمنان و ایستادگی در برابر ظالمان می شود. کارکرد وسیع و عمیق آموزه های مهدوی، جذّابیت خاصّ موضوع را نشان میدهد.
 
به همین علت، قشرهای گوناگون جامعه، پرسش های بسیاری در این موضوع دارند که لزوم پاسخ گویی صحیح به آن ها از راهی مطمئن، بر کسی پوشیده نیست.
 
«پژوهشکده مهدویّت» در کتاب «مهدویّت، پرسش ها و پاسخ ها»، به بعضی از این شبهات، اینگونه پاسخ میدهد:
 
• آیا حضرت مهدی«عج» ازدواج کرده اند و همسر و فرزند دارند؟ درمورد ازدواج حضرت مهدی موعود«عج» اختلاف هست. بعضی از علما مثل محدّث نوری، نویسنده کتاب «نجم الثّاقب»، بر این عقیده هست که آن حضرت ازدواج کرده و فرزندانی نیز دارند.
 
زیاد علت این گروه آن هست که ازدواج، سنّت مؤکّد اسلامی هست که مورد سفارش پیامبر اکرم«ص» بوده و حضرت مهدی«عج» از هر کسی، شایسته ترند که به سنّت پیامبر«ص» عمل کنند.
 
بعضی حضرت مهدی موعود را دارای همسر و فرزند میدانند و عده ای دیگر آن را تکذیب میکنند
 
امام مهدی«عج» در حال حاضر در غیبت به سر می برند و این، یک حالت استثنایی هست که ارتباط ایشان را با مردم محدود میکند. بنابراین همین عذر می تواند مانع اجرای این سنّت نبوی شود؛ زیرا به یقین، گاه به علت شرایطی خاص، ممکن هست حکم واجبی از عهده انسان برداشته شود؛ چه رسد به مستحبّات و سنّت ها. افزون بر این، ازدواج، سنّتی نبوی هست که باید در طول زندگی انجام گیرد و هیچ اشکالی ندارد که حضرت مهدی«عج» پس از ظهور، اقدام به این عمل نمایند و در این صورت، ترک کننده سنّت نبوی نیز نخواهند بود. از همین جا می توان بهرهگیری کرد که در دعاهایی که در آن ها، به حضرت و خانواده ایشان اشاره کرده، می تواند به دوران ظهور آن بزرگوار مربوط باشد؛ نه زمان غیبت!
 
در مقابل این نظریّه، دیدگاه دیگری مطرح هست که قاطعانه ازدواج حضرت را نفی می کند. زیاد علت ایشان هم این هست که لازمه ازدواج حضرت، یا طولانی بودن عمر همسر ایشان هست که دلیلی برای آن نداریم یا آنکه حضرت، پس از رحلت همسر، مجبور میباشند با دیگری ازدواج کنند یا به علت ازدواج، باید فرزندانی دارا باشند که سرپرستی آن ها موجب شناخته شدن حضرت میشود و …
 
البتّه این مطالب هم، سست و بی زمینه هست. ممکن هست حضرت در برهه ای از حیاتشان ـ حتّی در غیبت ـ همسری اختیار کنند و آن زن از جهان برود. در این صورت، ایشان هم به سنّت نبوی عمل کرده و هم مشکلات و پیامدهایی برای آن حضرت پیش نمی آید.
 
آیت الله صافی گلپایگانی در این باره میگوید: باید متذکّر بود که جواب این پرسش، در هاله قدس غیبت امام«عج» قرار دارد و خفا بودن ایشان که یکی از نشانه ها و خصایص آن حضرت هست، در این نواحی نیز اثر گذاشته هست.
 
بنابراین به طور تحقیق و یقین نمیتوان به آن پاسخ داد؛ چون احادیث و روایات اطمینان بخشی در دست نداریم یا این که به نظر حقیر نرسیده هست و اگر در عصر ائمّه«ع» و در وقت صدور سایر روایات، اینگونه پرسش ها مطرح شده باشد، شاید بعضی روّات احادیث، به حفظ و ضبط احادیث آن همّت نگماشته اند.
 
بعضی روایات هم که در دسترس هست، با چشم پوشی از وضع سند و متون آن ها، از جهت اختلاف نسخه ضعیف میباشند؛ مثل روایت شیخ الطّائفه، شیخ طوسی که از مفضل بن عمر روایت میکند که امام صادق«ع» فرمودند:
 
«هیچ یک از فرزندان او و دیگران، از محلّ وی اطّلاع ندارند.»
امّا «الغیبه» نعمانی این حدیث را اینچنین روایت کرده هست:
 
«… و از جایگاهش هیچ کس از دوست و بیگانه آگاهی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید