هر روز!
هر روز!

صنایع دستی استان ایلام / هگبه صنایع دستی استان ایلام

صنایع دستی استان ایلام / هگبه 
 صنایع دستی استان ایلام

صنایع دستی استان ایلام / هگبه
صنایع دستی استان ایلام / هگبه : صنایع دستی استان ایلام / هگبه
: صنایع دستی استان ایلام / هگبه
هگبه از موهای تابیده شده بزهای نر دو سال به بالا تهیه شده می بافند.
 
به گزارش : هگوه یا هگبه از ظروف جابجایی و بارگیری غلات و اسباب زندگی عشایری و روستایی است که قدمت بافت و بهره گیری از آن در مناطق مختلف زاگرس و به ویژه استان ایلام به بیش از 5000 سال می رسد.
 
در کاوش های باستانی در مناطقی از کهره هلیلان، دهستان بولی و نیز کوه های شرزیول ایوان در گورها و دخمه های بسیار قدیمی قطعاتی از این دستباف مویین دوام دار و بسیار محکم یافته اند که صحه ای بر ادعای ما هستند.
 
هگوه یا هگبه از موهای تابیده شده مویین که از موی بزهای نر دو سال به بالا تهیه شده می بافند. موی بزهای نر به سبب ضخامت و خاصیت کش سان یا الاستیک هنگام بافت بسیار شکیل و محکم است زیرا این ظرف بر گرده ی چهارپایان و به ویژه اسب و قاطر انداخته شده و ظرفیت آن برای هر گونه بار متفاوت است.
 
مثلاً اگر بخواهند گندم با آن جابجا کنند، در هر لنگه یا تای آن 30 کیلو معادل 10 من ریخته شده و در مجموع 60 کیلو ظرفیت دارد. اما اگر وسایل ظریف و قابل استفاده زندگی عشایری را هنگام کوچ در آن جای دهند، شرایط متفاوت است. هر تابستان پس از چیدن موی بزهای گله، زنان باتجربه موی بزهای نر را جدا کرده و پس از شانه زدن و جدا کردن کرک از مو، با دوکی مخصوص به نام سیوزیرگ یا دوک زیرگ می بافند و چون موی بزهای نر بسیار زبر و خشن است، برای هر دوک نخ ریسی، زنان ایل دست خود را با موم و روغن چرب می کنند. پس از بافت مو، نخ ها را به هم تابیده و نخ های سفید و رنگی را جدا از نخ های سیاه به صورت کلاف درمی آورند. آنگاه در زمینی مسطح همانند کار جاجیم بافی، تارهای هگوه را به دار مخصوص خود می تنند.
 
آنگاه زنان خبره با طرح و نقش های ذهنی یک تخته بافته شده به طول 3 الی 4 متر درهم می تنند و پس از پایان کار از دو طرف لبه ها را روی هم تا کرده و با مویی چهار لایه و بسیار محکم جوال دوزی می کنند تا دو لنگه هگوه یا هگبه مشخص شوند. کار قفل گذاری و مهار درهای هر لنگه را مردان ایل با رسن های بسیار دلپذیر و بافته شده انجام می دهند. از این وسیله سالیان متمادی استفاده می شود به گونه ای که روزهای بارانی، رطوبت در آن نفوذ نکرده و محتویات آن سالم جابجا می شود. اگر هگوه درست نگهداری شود و جلوی نور مستقیم آفتاب به مدت فراوان نماند، حداقل 20 سال قابل استفاده است. گاه در میان خانوارهای عشایر، هگوه هایی پیدا می شود که حداقل سه نسل خانواده از آن استفاده می کنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید