هر روز!
هر روز!

طراحی لباس در شهرستان‌ها زنانه است طراحی لباس در شهرستان‌ها

طراحی لباس در شهرستان‌ها زنانه است 
 طراحی لباس در شهرستان‌ها

طراحی لباس در شهرستان‌ها زنانه است
طراحی لباس در شهرستان‌ها زنانه است
  به نقل از مدآنلاین : یک طراح لباس معتقد است: فضای کار در شهرستان‌ها برای بانوان فراهم است است و مردان طراح عملا امکان فعالیت ندارند.
مجید فرضی می‌گوید: مشکلات این رشته در شهرستان‌ها چندین برابر تهران است و عملا امکان فعالیت برای طراحان نیست. 
او با اشاره به اینکه اغلب دانشگاه‌ها برای جذب دانشجو در رشته طراحی لباس به زنان بیشتر توجه دارند در این باره به  هنرآنلاین گفت: متاسفانه طراحی لباس در شهرستان‌ها با مشکلات عدیده‌ای رو به رو است به نحوی که عملا پذیرش یک طراح لباس در این مناطق امکان‌پذیر نیست و اغلب افراد تفاوت بین خیاطی و طراحی را نمی‌دانند.
او ادامه داد: تمام این مشکلات در حالی است که تولید کنندگان نیز جایگاهی برای طراحی لباس قائل نیستند و صرفا به دنبال کپی کردن لباس‌های خارجی هستند.

این طراح لباس که در مازندران فعال است تصریح کرد: متاسفانه تولیدکنندگان هیچ احترامی برای طراحی لباس قائل نیستند و ترجیح می‌دهند که از ژورنال‌های خارجی کپی کنند و صرفا طراحان برای آنها نقش الگو سازی را اجرا کنند.
فرضی نگاه جنسیتی به مساله طراحی لباس را یک مشکل دانست و گفت: متاسفانه در اغلب شهرستان‌ها طراحان را صرفا بانو می‌دانند و کمترین فضایی برای فعالیت آقایان مهیا نیست به نحوی که مردان برای گرفتن مجوز آموزش و طراحی با مشکلات عدیده‌ای رو به رو هستند.
او افزود: برای اصلاح شرایط طراحی لباس نیازمند یک نگاه تازه به این رشته فارغ از جنسیت‌ها هستیم، لذا باید یک برنامه ریزی درست و فرهنگ‌سازی در این زمینه انجام شود. در غیر این‌صورت فضای غالب طراحی لباس ایران زنانه می‌شود و عملا امکان رشد و خلاقیت از بین می‌رود، زیرا هر دو نگاه نیاز امروز ایران است.

این طراح لباس تصریح کرد: برگزاری جشنواره‌های مد و لباس از جمله اقدامات بسیار خوبی است که طی سال‌های اخیر انجام شده است و به فرهنگ‌سازی در این عرصه و شناخت ظرفیت‌های طراحی لباس کمک شایانی کرده است اما متاسفانه زمان برگزاری این برنامه‌ها به هیچ عنوان مناسب نیست.
فرضی بیان کرد: زمان برگزاری جشنواره مد و لباس به هیچ عنوان برای فعالان رشته طراحی و عرصه پوشاک مناسب نیست زیرا مشغله‌ها و فعالیت این قشر در این زمان چندین برابر است.

او نبود تعامل بین طراح و تولیدکننده را مشکل اساسی خواند و گفت: متاسفانه تولید کنندگان طراحان را باور ندارند این در حالی است که طراحان نیز سرمایه کافی برای ورود به بازار پوشاک را ندارند همین عدم تعادل باعث شده است که کیفیت و خلاقیت آثار موجود در بازار کاهش یابد و اعتماد مشتریان به اجناس ایرانی را تحت الشعاع قرار دهد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید