هر روز!
هر روز!

طرز تهیه کنسرو ذرت / روش دانه کردن ذرت - آموزش

طرز تهیه کنسرو ذرت / روش دانه کردن ذرت - آموزش آشپزی
: طرز تهیه کنسرو ذرت / روش دانه کردن ذرت
کنسرو ذرت بهتره با بلال مکزیکی درست بشه. در این مطلب با روش خرید بلال برای کنسرو ، نحوه دانه کردن ذرت و کنسرو کردن آن آشنا خواهید شد. امیدوارم مورد استفاده و پسند شما عزیزان قرار بگیره.
به گزارش : نکته قابل ذکر در تهیه ذرت این است که نباید حین پخت بلال به آن نمک اضافه کنید، همچنین آن را بیش از اندازه روی حرارت قرار ندهید زیرا هم طعم خود را از دست می دهد و هم بسیار سفت و غیرقابل هضم می شود.
۱۵-۲۰ دقیقه زمان برای پخت آن کافی می باشد. ذرت ها را بعد از دانه دانه کردن و پختن بلال ، می توانید در انواع غذاها مانند پاستا، مرونی، پیتزا، سوپ، سالاد و … و نیز به همراه انواع ساندویچ ها یا مخلوط با برنج استفاده نمایید.
 
و اما بهترین و میشه گفت تنها بلال مناسب برای دون کردن و کنسرو کردن بلال های معروف به ذرت مکزیکی هستن.
ینی به مغازه دار باید بگی من بلال ذرت مکزیکی میخوام یا اینکه خودشون روش تابلو زدن ذرت مکزیکی.
این بلال ها دونه هایی شفاف و درشت و شیرین دارن و در کمتر از نیم ساعت پخته میشن و خیلی خیلی نرم و خوشمزه هستن، در صورتی که بلال های عادی به زمان طولانی برای پخت نیاز دارن.

همونطور که در تصویر بالا مشاهده میکنین بلال عادی موهاش به سختی جدا میشه و موقع دون کردن و تهیه کنسرو اون خیلی این موها اذیت میکنه.
ولی بلال مخصوص اصلا اینطور نیست و به راحتی همه موهاش پاک میشن و دونه ها خالص و درشت و خوشگل بهمون میده.
این بلال ها بعد از پخت رنگ زرد روشن دارن ولی بلال های عادی زرد پر رنگ میشن. در واقع با این بلال های مخصوص نتیجه دقیقا مثل کنسرو های ذرت میشه که البته نوع خونگیش کاملا مسلمه که هم تمیز تره و سالم تر و خیلی خیلی با کیفیت تر. من برای فریزر و یا تهیه کنسرو ذرت از این بلال استفاده میکنم که فصلش اواخر شهریور و اوایل مهر هست.
 
برای تهیه کنسرو ذرت و دون کردن ذرت کلییییییییی راه وجود داره منم در پی کشف بهترین راه جشنواره ای راه انداختم
۱-اول بلال ها رو دون کردم و بعد پختم ۲-بلال رو اول پختم و بعد دون کردم
برای پخت هم ۴ روش پخت رو برا هر کدوم از موارد بالا انجام دادم: ۱-بخارپز ۲-داخل قابلمه و فقط با اب خالی ۳-داخل قابلمه به همراه شکر و نمک ۴-داخل زودپز و اما نتیجه خیلی خیلی لذت بخش و شیرین این جشنواره این بود که: ذرت رو همون ابتدا دون کنم بهتره چون بعد از پخت موقعی که میخوام دونه ها رو جدا کنم ممکن ذرت ها بد شکل بشن یا له بشن و شیره ش خارج بشه. و اینکه داخل قابلمه پختن همراه با شکر و نمک رو به دیگر روش های پخت ترجیح میدم. چونکه به صورت بخار پز زمان زیادی میبره و اخرشم دونه اونجور که دلم میخواست نرم نشد. برا زودپز هم دیدم که در اثر فشاری که داخل زودپز ایجاد میشه ذرت ها کمی تیره شدن و رنگشون خیلی خوشگل نشد و گر نه از لحاظ پخت خوب بود و مشکلی نداشت.
من قابلمه رو ترجیح میدم چون میتونیم به راحتی تست کنیم و میزان پخت ذرت ها رو چک کنیم.
 
ابتدا یک ردیف را با چاقو به صورت عمودی جدا میکنیم و بعد دور های بعدی رو میتونیم به راحتی با دست خالی کنیم.

بعدش ردیف کناری رو با چاقو میبریم. با دست راحت برشها رو جدا میکنیم.

بعد که همه رو دون کردیم داخل ظرف میریزیم و روش آب میریزیم. و آبکش میکنیم. چند باری اینکار رو تکرار میکنیم تا کلا ته دونه ها که سفت هستن و پرزهای مونده جدا بشه.
نوع بلالی که استفاده میشه در مدت زمان مورد نیاز جهت پخت و نرم شدن ذرت فرق داره. و بهتره که از شیر بلال که دونه های نرم و خوشمزه داره استفاده کنیم برا تهیه کنسرو ذرت.
زدن نمک به ذرت ها باعث سفتی اون ها میشه و برعکس اون زدن شکر باعث نرمی و خوشمزه شدن ذرت ها میشه من برای هر ۴ بلال، یک قاشق سر پر شکر و یک چهارم قاشق چایی خوری نمک زدم. این مقدار کم نمک در واقع فقط برای طعم دهی هست. تجربه کردم ذرت هایی که با اب تنها درست کرده بودم طعمشون به خوبی ذرت هایی که به این شیوه درست کردم نبود. در واقع ترکیب شکر و یه کوچولو نمک باعث میشه مثل کنسرو ذرت های بیرون خوشمزه بشه.
 
دونه های ذرت رو داخل شیشه با در فلزی بریزین و از همون ابی که ذرت رو داخلش پختین شیشه رو پر کنین.
حتما سعی کنین در شیشه ها رو محکم ببندین وگرنه هوا میره داخلش و خراب میشه.
قابلمه ای بزرگ رو آب کنین و شیشه ها رو داخل قابلمه قرار بدین به صورتی که حداقل تا نصف شیشه داخل آب باشه.
بعد از اینکه آب به جوش اومد ۲۰-۳۰ دقیقه زمان میدیم با حرارت کم بجوشه و بعد خاموشش میکنیم و میذاریم تا کاملا سرد بشه. و به این صورت کنسرو ما آماده ست.
 

حرارتی که بعد از جوش اومدن اب قابلمه برا کنسرو کردن مواد مختلف میدیم بسته به نرمی و سفتی اون ماده غذایی داره. مثلا برای برگ مو در حد ۱۵ دقیقه کافیه. برای گیلاس نیم ساعت کافیه. برای ذرت هم چون ما پختیمش زمان زیادی نیاز نداره و من در حد نیم ساعت حرارتش میدم.
-میتونیم مقداری از بلال هامون رو به صورت حلقه حلقه در بیاریم و بپزیم. برای دورچین غذاها بسیار شیک و زیباست.
اگه احیانا ذرت رو با نمک پختین و سفت شده ،نگران نشین. میتونین باز اون رو به قابلمه برگردونده و با شکر بپزین تا نرم بشه.
 

 
ذرت خشک رو با شکر و اب داخل قابلمه ریخته و حرارت بدین تا وقتی که نرم بشه
میتونیم ذرت ها رو بعد از پخت ابکش کنیم و بسته بندی و فریز کنیم.
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید