مسیر سبز
مسیر سبز

ظریف: نامه اوباما درباره سوریه نبود روزنامه اعتماد: اوباما نامه‌نگاري

ظریف: نامه اوباما درباره سوریه نبود
روزنامه اعتماد: اوباما نامه‌نگاري با روحاني را تاييد كرد. بالاخره بعد از سه هفته گمانه‌‌زني‌ها و اخبار پشت پرده و ضد و نقيض روز گذشته رييس‌جمهور امريكا در گفت‌وگو با‌اي بي‌سي نيوز، تاييد كرد كه او و حسن روحاني، نامه‌هايي را رد و بدل كرده‌اند.

 اوباما در پاسخ به اين سوال كه آيا شما براي برقراري ارتباط با رييس‌جمهور ميانه روي ايران تلاش كرده‌ايد صراحتا پاسخ داد: «بله و او هم به من پاسخ داده است اما ما مستقيما با هم صحبت نكرده‌ايم.»

وي در اين برنامه تصريح كرد كه اين ارتباط از طريق نامه بوده است. خبرگزاري جمهوري اسلامي هم اين خبر را تاييد كرد و نوشت: «رييس‌جمهوري امريكا در مصاحبه با ‌اي‌بي‌سي نيوز گفت نامه‌يي خطاب به حسن روحاني رييس‌جمهوري ايران نوشته و پاسخ آن را دريافت كرده است اما دو طرف مستقيم با يكديگر صحبت نكرده‌اند. وي افزود كه ماجراي سوريه نشان داد كه موضوع هسته‌يي ايران مي‌تواند از طريق ديپلماتيك حل شود.»

در تماس تلفني روزنامه اعتماد با وزير امور خارجه اصل وجود نامه و پاسخ حسن روحاني به آن تاييد شد اما ظريف تاكيد كرد كه اولا در اين نامه حرفي درباره سوريه نوشته نشده است و در صورتي كه اوباما محتواي آن را مسائل سوريه عنوان كرده خلاف واقع گفته يا درباره نامه‌يي غير از آنچه من مي‌دانم سخن مي‌گويد. دوم اينكه اين نامه هيچ ارتباطي با سفر سلطان قابوس نداشته و اساسا وي حامل هيچ نامه‌يي از طرف امريكا براي ايران نبوده است.

او در پاسخ به سوال «اعتماد» درباره اينكه آيا اين نامه از طريق سفارت سويس به ايران تحويل داده شده يا خير، بيان جزييات درباره كانال ارتباطي با اين كشور را به آينده موكول كرد و جزييات بيشتري را توضيح نداد.

ظهر ديروز هم هنگامي كه درباره پاسخ وزير امور خارجه به نامه اوباما از او پرس و جو كرده و پرسيده بودند «گفته شده است شما به نمايندگي از طرف رييس‌جمهور پاسخ نامه اوباما رييس‌جمهور امريكا را داده‌ايد؟» اما او كاملا ديپلماتيك پاسخ داده بود: من به نامه هيچ كس پاسخ نداده‌ام. جمله‌يي كه اكثر خبرگزاري‌ها با تيتر «ظريف: پاسخي به نامه اوباما نداده‌ام» مخابره كردند و به زحمت مي‌شد از آن استنباط كرد كه نامه‌يي در كار بوده اما ظريف به آن پاسخ نداده است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید