هر روز!
هر روز!

عجایب چهارگانۀ ایران عجایب چهارگانۀ ایران : عجایب چهارگانۀ ایران

عجایب چهارگانۀ ایران عجایب چهارگانۀ ایران : عجایب چهارگانۀ ایران

عجایب چهارگانۀ ایران
عجایب چهارگانۀ ایران : عجایب چهارگانۀ ایران
: عجایب چهارگانۀ ایران
: هدف همه گردشگران از سفر، فقط تماشای مناظر دیدنی و خوش گذرانی نیست، بلکه برخی هم هستند که برای برطرف کردن احساس کنجکاوی، کسب دانش و… سفر و مقصد خود را انتخاب می کنند.
 
به گزارش : مونا زیدی مناطقی را در ایران معرفی کرد که افراد کنجکاو می توانند برای کشف به آن جا سفر کنند:
 
باغی که از درختانش سنگ آویزان است!
این پژوهشگر حوزه ی گردشگری باغی را معرفی کرد که با بقیه ی باغ ها متفاوت است. او درباره ی این باغ توضیح داد: در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان، باغی قرار دارد که به آن «باغ سنگی درویش خان» می گویند. این باغ از ۴۰ سال پیش که زمین زراعی شخصی به نام «درویش خان» دستخوش اصلاحات ارضی شد، حالت طبیعی خود را از دست داد، چون درویش خان به نشانه ی اعتراض و در واقع به خاطر رنجی که از این اتفاق کشیده بود، درخت های باغش را که دیگر خشک شده بودند، در جای دیگری کاشت و سنگ هایی را از کوه های اطراف جمع کرد و به عنوان میوه ی درختانش از آن ها آویزان کرد. این کار باعث شد که مردم، پیرمرد را مجنون بدانند و کر و لال بودن پیرمرد نیز بر این شایعه ها افزود و باعث شد که کنجکاوی و اشتیاق گردشگران برای کشف این ماجرا برانگیخته شود.
 
او با بیان این که مشابه این باغ در کشور مکزیک نیز وجود دارد، افزود: باغی به نام «جزیره ی عروسک ها» در مکزیک وجود دارد که توسط مردی به نام «دون ژولیان سانتانا» ساخته شده است. سانتانا مرد گوشه نشینی است که دنیا و خانوده اش را ترک کرد و ۵۰ سال از عمرش را صرف ساختن یک باغ وحشتناک کرد. او بعضی از عروسک های کهنه را از زباله دانی های شهر جمع می کرد و بعضی دیگر را از راه مبادله ی میوه های باغ با عروسک به دست می آورد و بعد آن ها را از درخت ها آویزان می کرد. بازدیدکنندگان هم از دیدن عروسک های آویزان از درخت ها وحشت می کردند.
 
جنگلی که از آن صدای جیغ به گوش می رسد
زیدی درباره ی جنگلی که از آن صدای جیغ به گوش می رسد نیز گفت: در جنوب شهر مشهد، یک جنگل کنار روستایی قرار دارد. مدتی است که هنگام شب در این منطقه، صدایی عجیب و وحشت آور از میان درختان آن به گوش می رسد که سابقه نداشته است. مردم محلی می گویند که به محض تاریک شدن هوا، صدایی شبیه صوت یا جیغ از میان درختان این منطقه به گوش می رسد. این منطقه در جاده ای که از جنوب مشهد به سمت کوه های بینالود و مشخصا روستای دیدنی مغان و غار آن منتهی می شود، واقع شده است و به نام کوه های خلج شهرت دارد.
 
او ادامه داد: برخی ساکنان منطقه، این صداهای وحشت آور را از ملخ هایی می دانند که به این منطقه هجوم آورده اند و شب ها به درختان پناه می برند، برخی دیگر نیز عواملی ناشناخته را از جمله آب وهوا، دلیل به وجود آمدن این صداها می داننند. این منطقه در دره ای واقع شده که رودخانه ای از آن می گذرد. این رودخانه هر سال در یک فصل خشک می شد، ولی از سال ۱۳۹۰، یعنی درست از سالی که این صداها از جنگل شنیده می شود، همچنان آب در آن جریان دارد و همین امر باعث جلب توجه مردم و به تبع آن، ترس آن ها از این پدیده ی شگفت انگیز شده است. وحشتی که می تواند گردشگران کنجکاو را به سوی خود جلب کند.
 
آیا ایران «مثلث برمودا» دارد؟
زیدی با اعتقاد به این که «ریگ جن» شگفت انگیزترین، اسرارآمیزترین و ترسناک ترین منطقه در ایران است، توضیح داد: این منطقه ی کویری که پر از تپه های ماسه یی است، در جنوب سمنان قرار دارد. این منطقه در شرق دریاچه ی نمک، شمال چوپانان و انارک و غرب جندق، یعنی در کویر مرکزی ایران واقع است و به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه آب، در گذشته های دور، کاروان ها از آنجا عبو نمی کردند و فقط در سال های اخیر، گروه هایی از محققان و سیاحان به این منطقه رفته اند.
 
او اظهار کرد: «ریگ جن» با وسعتی حدود ۳۸۰۰ کیلومترمربع در حاشیه ی شمالی اش به کوه گوگردی و در حاشیه ی شرقی اش به جاده ی دامغان می رسد. بهترین مسیر دستیابی به آن، بخش شمال شرقی «پارک ملی کویر» است، جاده ی سنگ فرش ملک آباد که البته داخل مرز پارک است و زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست اداره می شود. مسیر دیگر برای ورود به «ریگ جن» جندق است که در بخش شرقی پارک قرار دارد. چند سال پیش، علی پارسا – کویرشناس مقیم آمریکا – همراه میران زاده – رییس وقت پارک ملی کویر – با هواپیما بر فراز «ریگ جن» پرواز کردند تا ثابت کنند این منطقه شباهتی با «مثلث برمودا» ندارد.
 
وی درباره ی نگاه محلی ها به این منطقه، توضیح داد: محلی ها، چوپان ها و ساربان ها معتقدند که اگر کسی پایش به «ریگ جن» برسد، ناپدید و توسط ارواح و موجودات ماورایی به قلب «ریگ جن» فرستاده می شود! یکی از کاوشگران می گوید که حتی شترهای اهالی کویر هم وقتی به این منطقه می رسند، می ایستند و حرکت نمی کنند. «آلفونز گابریل» اتریشی و یک کاوشگر سوئدی قصد داشتند این منطقه را کشف کنند، اما هیچ کدام نتوانستند از این بخش کویر عبور کنند و «گابریل» فقط با عبور کردن از عرض منطقه، به ناچار به سمت یزد برگشت و این وظیفه به کاوشگران کنجکاو ایرانی محول شد. در نهایت، علی پارسا همراه با گروهش توانست از طول این کویر عبور کند.
 
او گفت: این منطقه، پوشش گیاهی و جانوری ندارد و تا کنون گزارشی درباره ی حیواناتی که احتمال دارد در اینجا زندگی کنند، ارائه نشده است. شن زارهای گسترده ی این منطقه و باتلاق های آن، هر انسانی را به وحشت می اندازد. اگر کسی بدون تجهیزات لازم به این منطقه سفر کند، گرفتار گل و لجن های بیابان می شود و به قولی، به کسانی می پیوندد که در این بیابان ناپدید شده اند!
 
وی افزود: تماشا و کاوش در این منطقه می تواند مورد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید