هر روز!
هر روز!

عسل تقلبی، کام زنبورداران بروجردی را تلخ کرد+تصاویر : عسل

عسل تقلبی، کام زنبورداران بروجردی را تلخ کرد+تصاویر : عسل

عسل تقلبی، کام زنبورداران بروجردی را تلخ کرد+تصاویر
: عسل تقلبی، کام زنبورداران بروجردی را تلخ کرد+تصاویر
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از سفیر افلاک عسل یکی از مواد خوراکی است که در درمان بسیاری از بیماریها موثر بوده و تولید آن در برخی از شهرها از جمله بروجرد به دلیل شرایط آب و هوایی رونق زیادی دارد اما طی سالهای اخیر صنعت زنبورداری هم با مشکلات زیادی همراه شده است.
 
به گزارش : مدتهاست پای دلالان برای تولید عسل تقلبی به بازار باز شده و تا کنون برای رفع این مشکل اقدامی صورت نگرفته به طوری که این افراد عسل هایی را تولید می کنند که زنبور در آنها هیچ نقشی ندارد، در واقع برخی از سودجویان با استفاده از مواد اولیه و گلوکز عسل هایی را تولید و روانه بازار می کنند که نه تنها مفید نبود بلکه ممکن است سبب بروز بیماری شود.
 

 
این نوع عسل های تقلبی با قیمتی بسیار پایین و در بسته بندیهایی به دست مصرف کننده می رسند که اصلا زنبور از کنار این عسل رد نشده است و این امر سبب شده تا ضربه محکمی به زنبورداران وارد شود.
 
ابتدا به سراغ "محمد مقدسی" یکی از تولید کنندگان عسل در بروجرد می رویم و نظرش را در مورد عسل های تقلبی می پرسیم که می گوید: دلالان و سودجویان عرصه را برای زنبورداران تنگ کرده و با افزودنیها، گلوکر و برخی مواد اولیه عسل هایی را تولید می کنند.
 

 
وی اضافه کرد: این عسل ها با قیمیتی حدود 10 هزار تومان عرضه می شوند که کاملا مشخص است این عسل ها طبیعی نبوده و تقلبی هستند چرا که عسل ارگانیک کیلویی 35 هزار تومان است که امسال برای این که کسی به این سودجویان شک نکند، قیمت عسل های تقلبی را به 14 هزار تومان افزایش داده اند.
 
به گفته وی به دلیل نبود نظارت های کافی این افراد عسل های تقلبی را وارد بازار می کنند و ضربه به زنبورداران وارد می کنند و در واقع زحمت یک سال زنبوردار را به باد می دهند.
 
مقدسی اظهار داشت: زنبورداران با زحمت فراوان در طول سال مقداری عسل ارگانیک و خالص را تولید می کنند در حالی که این سودجویان عسل های تقلبی را در مدت زمان بسیار اندک تولید و به فروش می رسانند.
 

 
وی با اشاره به این که سه نوع عسل در بازار وجود دارد افزود: یک نوع عسل طبیعی و ارگانیک است، یک نوع عسل تغذیه ای است که همراه با شکر تولید می شود و یک نوع عسل هم تقلبی است که عسل های تقلبی زنبور به چشم نمی بینند و می توانند بیماری هایی را برای افراد مصرف کننده به وجود آورند.
 
این زنبوردار بروجردی اضافه کرد: با وجود این که بارها از مشکلات خود گفته ایم اما کسی تا کنون به داد صنعت زنبورداری نرسیده و متاسفانه سال به سال عرضه عسل های تقلبی در بازار بیشتر می شود.
 

 
در ادامه "رضا امینی" رئیس جهاد کشاورزی بروجرد گفت: سالانه 300 تُن عسل ارگانیک در شهرستان بروجرد تولید می شود و تشخیص عسل طبیعی و تقلبی برای بسیاری از افراد سخت است و همین سبب می شود تا برخی از سودجویان عسل های تقلبی را روانه بازار کنند.
 
وی بیان کرد: یکی از مهمترین مشکلات زنبورداران این است که عسل تولیدی به صورت فله ای به فروش می رسد در صورتی که اگر عسل های تولیدی به صورت بسته بندی به دست مصرف کننده برسد، افراد بهتر می توانند عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهند.
 
به هر ترتیب نیاز است متولیان و مسئولان مربوطه نظارت بیشتری دارا باشند و از ورود عسل های تقلبی به بازار جلوگیری کنند و زمینه را برای توسعه و تولید بیشتر عسل طبیعی فراهم نمایند.
 
انتهای پیام/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید