بهترین زندگی
بهترین زندگی

عقب ماندگی ذهنی، راه تشخیص سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دختری دارم

عقب ماندگی ذهنی، راه تشخیص
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دختری دارم یک سال ونیم است. وزنش حدود 6کیلو. دور سرش کمی ازحد معمول کم تر است و در هفته 36 و طبیعی بدنیا آمده. نسبت به کودکان هم سنش رشد بسیار دیرتری دارد و لبخند نمی زند. درحالت دراز کشیده دست پای فراوان می زنه. راه نمی ره. حرف نمی زنه. بدنش ضعیفه. چشم چپش هم کمی انحراف داره. ظاهرا نشون نمی ده دچار عقب ماندگی ذهنی باشه. بابت معالجه اش چه کار کنم؟

پاسخ دکتر پرویز رزاقی، روانشناس خانواده و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس:
پیش بینی این که دختر شما عقب مانده است یا خیر در این مرحله بدون آزمایش پزشکی کمی سخت و نادرست به نظر می آید. بهتر است شما با انجام آزمایش هایی کودکتان را بسنجید. برای این کار جغجغه را جلوی صورت فرزند خود به صدا در آورید و این صدا را به سمت چپ یا راست او ببرید، نوزاد باید صدای جغجغه را دنبال کند. در این حالت می توانیم به رشد مغزی بچه و سلامت جسمانی کودک کمی مطمئن تر شویم. اما بهترین راه این است که حتما با پزشک معالج یا پزشک خود کودک در میان گذاشته شود. این رفتار دست و پا زدن و حرف نزدن و راه نرفتن، تاخیر در فرآیند رشد به حساب می آید. ممکن است بعضی بچه ها به دلیل ارثی تاخیر در فرآیند رشد داشته باشند و یا در اثر وجود مشکلات دوران بارداری این مسئله وجود داشته باشد. گاهی این تاخیر طبیعی است و کودکان رشد خود را به دست می آورند. اما گاهی این تاخیر مسئله ساز است. سایر موارد رشد هم با افزایش سن در حالت تاخیر بیشتر نمایان می شود که بهتر است حتما با متخصص کودکان در میان گذاشته شود.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری »، «زندگی با کودک » و «سلامت زنان » در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از   اينجا  پر کنيد.
اگر شما هم سوال دارید و در مدتی کوتاه به صورت رایگان پاسخش را می خواهید به این   صفحه  بروید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید