هر روز!
هر روز!

علائم پرکاری تیروئید و روش های تشخیص تیروئید پرکار :

علائم پرکاری تیروئید و روش های تشخیص تیروئید پرکار 
 :

علائم پرکاری تیروئید و روش های تشخیص تیروئید پرکار
: یکی از بیماری هایی که بدلیل مصرف زیاد ید ممکن است در ناحیه جلو گردن ایجاد شود پرکاری تیروئید می باشد. علائم پرکاری تیروئید و روش های موثر و عالی برای تشخیص قطعی این بیماری را با هم مطالعه خواهیم نمود.
به گزارش :
پرکاری تیروئید اختلالی است که در آن غده تیروئید شما بیش از نیاز بدن شما به هورمون تیروئید آن را می سازد و آزاد می سازد. دکتر شما ممکن است بگوید شما تیروئید پرکار دارید و به آن اختلال پرکاری تیروئید گفته می شود. در این مطلب علائم پرکاری تیروئید و روش های تشخیص آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
اختلال عملکرد تیروئید باعث بروز بیماری هایی هم چون کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید می شود. علائم پرکاری تیروئید بسیار مختلف و متفاوت می باشند که گاه ممکن است با علائم دیگر بیماری ها اشتباه گرفته شود. غده تیروئید در جلوی گردن شما وجود دارد. هورمون های آزاد شده توسط تیروئید تقریبا بر تمام بخش های بدن شما از ذهن تا پوست و ماهیچه های شما تاثیر می گذارند. آن ها نقش مهمی در کنترل نحوه استفاده بدن شما از انرژی که فرآیند سوخت و ساز نامیده می شود دارند. شامل نحوه ضربان قلب شما و سوزاندن کالری ها توسط بدن می باشد. زنان نسبت به مردان ۵ تا ده برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به پرکاری تیروئید قرار دارند.
  علائم پرکاری تیروئید و روش های تشخیص تیروئید پرکار : علائم پرکاری تیروئید و روش های تشخیص تیروئید پرکار
: علائم پرکاری تیروئید و روش های تشخیص تیروئید پرکار
رایج ترین دلیل پرکاری تیروئید شرایط خود ایمنی می باشد. سیستم ایمنی بدن یک پادتن ایجاد می کند که باعث می شود غده تیروئید مقدار زیادی هورمون تیروئید ایجاد کند. این اختلال بیشتر در زنان رایج است و معمولا بر زنان جوان تاثیر می گذارد. علت دیگر آن تورم غده تیروئید می باشد. یک ویروس یا مشکلی که سیستم ایمنی بدن باعث می شود غده تیروئید ورم کند و هورمون تیروئید را وارد جریان خون کند. یک یا چند توده می توانند در غده تیروئید شما رشد کنند، به تدریج فعالیت غده افزایش می یابد و مقدار هورمون تیروئید در خون شما زیاد می شود. اگر شما بخورید، بنوشید و یا در معرض موادی که دارای ید زیاد می باشد قرار بگیرید ممکن است به پرکاری تیروئید مبتلا شوید. ید توسط بدن برای تولید هورمون تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف زیاد داروهای هورمون تیروئید ممکن است باعث ویرانی غده تیروئید شود و بیماری پرکاری تیروئید را ایجاد کند. اگر استفاده از داروهای جایگزین هورمون تیروئید تجویز شده است هرگز از دوز اضافه استفاده نکنید، حتی اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید بدون مشورت پزشک از دو دوز همزمان استفاده نکنید.

علائم پرکاری تیروئید ممکن است ناشناخته باشند و اغلب با دیگر بیماری ها و شرایط اشتباه گرفته شوند اگر نوع خفیف اختلال پرکاری تیروئید را دارید، ممکن است متوجه علائم زیر نشوید. نشانه های پرکاری تیروئید در اغلب افراد مسن حساس تر می باشند. اگرچه، تیروئید پرکار اغلب ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و یا حتی عدم توانایی در انجام کارهای روزانه شود. در اکثر افراد که تیروئید پرکار دارند غده تیروئید بزرگ می شود. ممکن است در جلوی گلوی خود ورم را احساس کنید. گاهی اوقات دکتر قادر به تشخیص بزرگ شدن تیروئید باشد.

دیکر علائم پرکاری تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اگر هر یک از علائم پرکاری تیروئید که در بالا گفته شد را مشاهده کردید با پزشک خود تماس بگیرید. به این علائم توجه کنید زیرا ممکن است دیکر شرایط پزشکی و اختلالات که شامل اضطراب و تومور در غده فوق کلیوی می باشند را ایجاد کنند.
تست خون می تواند پرکاری تیروئید را تشخیص دهد. تست های خون شامل تست هورمون تحریک کننده هورمون تیروئید می باشند. هورمونی است که توسط غده هیپوفیز آزاد می شود تا تیروئید را تحریک کند و هورمون تیروئید بسازد. دیگر تست ها شامل ارزیابی سطح هورمون تیروئید و پادتن تحریک کننده تیروئید می باشد. اگر نتایج تست های شما غیر طبیعی باشند پزشک شما ممکن است آزمایش های زیر را تجویز کند:


با مطالعه دقیق و بررسی این مطلب می توانید با علائم پرکاری تیروئید بطور کامل و جامع آشنا شوید و اگر هر یک از علایم بیماری را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید