بهترین زندگی
بهترین زندگی

علل ناباروری مردان چیست؟ ناباروری مشکلی است که این روزها

علل ناباروری مردان چیست؟
ناباروری مشکلی است که این روزها خیلی از زوج های جوان به آن مبتلا هستند و اختلالات هورمونی، عفونت ها، آلودگی هوا، پارازیت ها، استرس ها و فشارهای زندگی روزمره ازجمله علت های مهم این مشکل شناخته شده اند. مشکلی که همیشه باری روی دوش زوج های جوان بوده است.

پزشکان ایرانی بیشترین علت ناباروری زوج های ایرانی را اختلالات هورمونی و بیماری های عفونی عنوان می کنند. «معمولا مردان ناباروری خود را اعلام نمی کنند اما در بیشتر زوجینی که به ما مراجعه می کنند؛ عامل ناباروری، مردان هستند».

بیشترین علت ناباروری در مردان را بیماری های ویروسی دوران کودکی و نوجوانی (مانند اوریون و…) بوده و «عفونت هایی که در دوران بچگی برای مردان به وجود می آید، باعث ناباروری آنها در بزرگسالی می شود».

علت دیگر ناباروری در مردان؛ مصرف مشروبات الکلی، دخانیات و داروهایی است که بدون تجویز پزشک مصرف می کنند. زوج های مراجعه کننده به مرکز درمان ناباروری، در صورت لزوم و صلاحدید پزشکان متخصص، با مشاوره های ذیر مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند:  
مشاوره جنین شناسی
مشاوره ART توسط متخصص جنین‌شناسی انجام می شود. در این مشاوره به پرسش های گوناگون زوج در خصوص ناباروری و روش های کمک باروری پاسخ داده می شود و توضیحات لازم در مورد نوع درمان و شیوه درمانی انتخاب شده برای زوج ارائه می‌شود.
مشاوره عفونی
متخصص عفونی، خدمات تشخیصی و درمانی زیر را برای اولین بار در کلینیک های درمان ناباروری ایران به زوج های نابارور ارائه می کند:
- بررسی علل بیماری‌های عفونی در درمان ناباروری و سقط جنین
- بررسی و درمان بیماری‌های عفونی در دوران بارداری و پیشگیری از انتقال آن به جنین
- بررسی وضعیت بهداشتی و سابقه واکسیناسیون مادر قبل از دوران بارداری
- بررسی اهدا کنندگان و دریافت کنندگان تخمک و جنین از نظر بیماری‌های عفونی
- بررسی امکان باروری در زوج های مبتلا به عفونت های سیستم تولید مثل یا سایر عفونت ها
مشاوره ایمونولوژی
امروزه نقش عوامل ایمنولوژیک در ایجاد ناباروری و سقط مکرر کاملاً شناخته شده است. بر اساس تحقیقات انجام شده، علت 70 درصد از موارد سقط مکرر عوامل ایمونولوژیک می‌باشد. همچنین در بسیاری از ناباروری‌ها، به ویژه امکان باروری تخمک، ‌تشکیل جنین و جایگزینی جنین در رحم نقش عوامل ایمونولوژیک ثابت شده است. از این رو بررسی زوج های مبتلا به سقط مکرر یا عدم موفقیت مکرر در روش های کمک باروری جهت شناخت عوامل ایمونولوژیک تأثیرگذار در ناباروری و سقط مکرر، از اهمیت بسیار برخوردار است. با توجه به موارد مذکور، مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا، امکان مشاوره، بررسی، تشخیص و درمان عوامل ایمونولوژیک در زوج های نابارور و همچنین زوج های مبتلا به سقط مکرر یا عدم موفقیت مکرر در روش های کمک باروری را فراهم کرده است.
مشاوره ژنتیک
آگاه نمودن والدین از امکان بررسی بیماری‌ها و اختلال های ژنتیکی جنین قبل از بارداری و پیش از تولد، می‌تواند در ادامه بارداری و تولد یک فرزند سالم نقشی بسیار موثر و تعیین کننده داشته باشد. این مرکز با ارائه مشاوره های ژنتیکی و انجام تست‌های تشخیصی قبل از لانه‌گزینی و تولد، می کوشد از تولد نوزادانی با مشکلات ژنتیکی پیشگیری کند. در بخش ژنتیک، خدمات تشخیص جنسیت به صورت انتخابی نیز به زوج های بارور ارائه می شود.
مشاوره داخلی- غدد
با توجه به ضرورت بررسی دقیق سلامت زوج ها، برای انجام روش‌های جراحی تشخیصی یا درمانی و همچنین تشخیص و درمان بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیک و نیز بررسی سلامت متعارف زوج ها در درمان های جایگزین، این مرکز با ارائه خدمات مشاوره داخلی و غدد و انجام تست‌های تشخیصی لازم، قبل از شروع هرگونه درمان ناباروری و سقط مکرر، زوج ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.
مشاوره روانپزشکی و روانشناسی
کلیه زوج ها و افراد اهداء کننده یا دریافت کنندة جنین و گامت می‌بایست از نظر بهداشت روانی در وضعیت سالم و با ثبات باشند. بررسی این موارد جهت کمک به افراد، برای رویارویی صحیح و مناسب با استرس و اضطراب‌هایی که با آن مواجه‌اند، با بهره‌گیری از خدمات روان درمانی و دارو درمانی در جلسات مشاوره انجام می شود. در این مشاورات با هدف بررسی و حل و فصل معضلات خانواده در مواجهه با استرس ناباروری و نیز رویارویی با بارداری، فرزند جدید، اهداء و نیز مسائل روانشناختی دیگر مرتبط با ART (روش های پیشرفته کمک باروری)، خدمات روان درمانی حمایتی، روان درمانی شناختی- رفتاری، آرام‌سازی و تمدد اعصاب، روان درمانی پویا، روان درمانی بخش‌گرا، زوج درمانی، تست‌های روانشناختی هوش، شخصیت و آزمون‌های غربالگری، مشاوره سلامت جنسی ارائه می شود.
خدمات تخصصی درمان مشکلات جنسی و آمیزشی از مشکلات موجود زوج ها، به ویژه زوج های جوان است که بر ارتباط بین زن و شوهر تاثیر می گذارد و موجب بروز مشکلات ارتباطی و زناشویی می شود. بسیاری از زوج ها گمان می کنند پرداختن به درمان اینگونه مشکلات غیر ضروری است و یا در صورت احساس ضرورت، نمی دانند به کجا و به چه پزشک متخصصی مراجعه نمایند. از آنجا که تاکنون در ارتباط با تشخیص علل و رفع این معضل در مرکز فوق تخصصی ابن سینا، برنامه ریزی تخصصی انجام شده است، مشاوره فوق تخصصی درمان مشکلات جنسی و آمیزشی، با فراهم بودن تجهیزات و تست های تشخیصی لازم جهت بررسی تخصصی و درمان این مشکلات در زوج ها قابل ارائه می باشد.
مشاوره حقوقی
برخی روش‌های درمان ناباروری مانند اهداء و پذیرش جنین بر اساس قوانین و مقررات کشور، وظایف و حقوق خاص برای متقاضیان ایجاد می کند. از این رو، بخش مشاورة حقوقی این مرکز با بهره‌مندی از متخصص حقوق پزشکی (مورد تأیید کانون وکلای دادگستری) پاسخگوی سؤالات اهدا کنندگان و دریافت کنندگان گامت یا جنین اهدایی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید