هر روز!
هر روز!

علی اکبر صالحی علی اکبر صالحی، سیاستمداری که در فاصله

علی اکبر صالحی علی اکبر صالحی، سیاستمداری که در فاصله

علی اکبر صالحی
علی اکبر صالحی، سیاستمداری که در فاصله بین سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱۳، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، معاونت دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی، ریاست سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه در دولت دوم احمدی نژاد را در کارنامه خود دارد. او در دولت دکتر روحانی به سمت ریاست سازمان انرژی اتمی رسید. وی همچنین دانشیار دانشگاه صنعتی شریف است که به مدت دو دوره ریاست این دانشگاه را نیز برعهده داشته است.
به گزارش : زندگینامه علی اکبر صالحی در ۴ فروردین ماه سال ۱۳۲۸ در کربلای معلی به دنیا آمد. پدرش سید احمد، خواهرزاده عمادالکتاب (خوشنویسِ صاحب نام) است. وی در سن نه سالگی به ایران بازگشت. صالحی پس از اخذ دیپلم متوسطه؛ در سال ۱۹۶۸ میلادی به دانشگاه آمریکایی بیروت رفت و سه سال بعد از این دانشگاه لیسانس مهندسی مکانیک گرفت و در سال ۱۹۷۷ از ام آی تی در آمریکا به اخذ درجه دکتری در رشته مهندسی هسته ای نائل شد. وی سپس، در دانشگاه صنعتی اصفهان و سازمان انرژی اتمی ایران شروع به کار کرد. صالحی سیاستمداری است که در فاصله بین سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱۳، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، معاونت دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی، ریاست سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه در دولت دوم احمدی نژاد را در کارنامه خود دارد. او در دولت دکتر روحانی به سمت ریاست سازمان انرژی اتمی رسید. وی همچنین دانشیار دانشگاه صنعتی شریف است که به مدت دو دوره ریاست این دانشگاه را نیز برعهده داشته است.
سوابق و مسؤولیت‏ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی صالحی در سال ۱۳۵۸ قائم مقام معاون آموزشی دانشگاه صنعتی شریف شد. وی در اواسط دهه شصت همراه هیئتی به آمریکا رفت تا از میان ایرانیان مقیم، برای دانشگاه های کشور هیئت علمی جذب کند. صالحی همچنین مدتی معاون آموزشی وزیر علوم وقت (دکتر ایرج فاضل) شد ولی دو سال بعد استعفا کرد و به بخش مهندسی هسته ای دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شریف بازگشت.
ریاست دانشگاه و تدریس صالحی در سال ۱۳۶۷ به عنوان اولین رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین انتخاب شد که به علت بیماریِ رئیس وقت دانشگاه صنعتی شریف نتوانست در این سمت بماند و برای فعالیت بجای ایشان به تهران بازگشت. وی بین سال های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳ و ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ با مرتبه علمی دانشیار، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف بوده و ریاست دانشگاه صنعتی شریف را بر عهده داشت. صالحی تدریس فیزیک هسته ای دانشگاه شهید بهشتی و عضویت در انجمن هسته‏ ای این دانشگاه را نیز در پرونده علمی و پژوهشی خود دارد. صالحی پس از دو دور ریاست بر دانشگاه شریف، به عنوان نماینده ایران در آژانس اتمی انتخاب شد که تا سال ۱۳۸۲ در این سمت مشغول به کار بود.
نماینده دائم ایران در آژانس صالحی در ۲۳ اسفند ۱۳۷۵ توسط رئیس جمهور وقت سید محمد خاتمی به عنوان نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی منصوب شد و توانست این سمت را به مدت ۸ سال یعنی تا ۳۱ مرداد سال ۱۳۸۴ حفظ کند. امضای پروتکل الحاقی در دوره فعالیت وی در آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت گرفت.
ریاست بر سازمان انرژی اتمی پس از استعفای غلامرضا آقازاده از ریاست سازمان انرژی اتمی در تیرماه ۸۸، رئیس جمهور وقت احمدی نژاد، صالحی را به ریاست این سازمان منصوب کرد.
ابقای سلطانیه علی رغم نظر صالحی مهرماه سال ۸۹ بود که رسانه ها از ابقای علی اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی توسط متکی، وزیر خارجه وقت خبر دادند. این در حالی بود که پیش از آن علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس وقت سازمان انرژی اتمی اعلام کرده بود که علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین المللی انرژی اتمی جای خود را به رضا نجفی داده ولی فعلاً عجله ای برای بازگشت آقای سلطانیه نیست و ممکن است جایگزینی ایشان مدتی به طول بینجامد.
انتصاب ملک زاده و تهدید به استیضاح خرداد سال ۱۳۹۰ بود که محمد شریف ملک زاده توسط علی اکبر صالحی، به عنوان معاون اداری وزارت امور خارجه منصوب شد. این انتصاب نمایندگان را آن چنان گران آمد که دست به کار استیضاح صالحی شدند و وزیر اطلاعات نیز در نامه ای به وزیر امور خارجه صلاحیت ملک زاده را رد کرد که منجر به استعفای وی از این معاونت شد. در پی فشار نمایندگان، ملک زاده سه شنبه ۳۱ خردادماه از این سمت استعفا داد و وزیر امور خارجه نیز به سرعت با استعفای وی موافقت و این مسئله را طی یک نامه رسمی به رئیس مجلس شورای اسلامی اطلاع داد. در بخشی از نامه استعفای ملک زاده آمده بود: «این جانب کلیه اتهامات ناجوانمردانه نسبت داده شده به خود را با صراحت هرچه تمام تر تکذیب می نمایم. این جانب تاکنون در هیچ محکمه ای دارای پرونده نبوده و فاقد هرگونه سابقه سوء می باشم.» صالحی نیز در بخشی از پاسخ به استعفانامه ملک زاده نوشت: «خودت را به خداوند بزرگ و متعال واگذار کن که یقیناً بهترین پناهگاه است.»
تشر رهبر معظم انقلاب به مجلس همزمان با انتصاب ملک زاده و نیز اعتراض مجلس به این موضوع و تهدید به استیضاح صالحی، دکتر احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت در مجلس شورای اسلامی حاضر شد ولی از سوی تعدادی از نمایندگان مورد بی حرمتی قرار گرفت. در پی این اقدام رهبر معظم انقلاب در یکی از جلسات خود با تعدادی از نمایندگان، با اشاره به این موضوع شدیداً از مشی مجلس انتقاد کرد. احمد توکلی در این زمینه می گوید: «در یک جلسه ای که آقا عده ای از نمایندگان را به خاطر دو دو کردن به رئیس جمهور صدا زده بود، که همزمان با بحث استیضاح آقای صالحی به خاطر انتصاب ملک زاده هم بود رهبری در آنجا در دو محور مطالبی را فرمودند. ایشان حمله خیلی تندی به هیئت رئیسه مجلس کردند و گفتند من کاری به شخص رئیس جمهور ندارم. وی شخص دوم کشور است و باید در مجلس با احترام حرفش را بزند. محور دیگر مطالب ایشان در مورد ای

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید