مسیر سبز
مسیر سبز

عکس‌های بی‌نظیر رنگی از روسیه تزاری (1) فرارو: در حالی

عکس‌های بی‌نظیر رنگی از روسیه تزاری (1) 
 فرارو: در حالی

عکس‌های بی‌نظیر رنگی از روسیه تزاری (1)
فرارو: در حالی که عکاسی رنگی از سال 1935 در جهان عمومیت یافت تلاش برای رسیدن به رنگ در عکاسی از مدت ها قبل آغاز شده بود؛ یکی از کسانی که 30 سال قبل از این تاریخ به عکس رنگی دست یافت "پروکودین گورسکی" بود.

 پروکودین گورسکی، شیمی‌دان شهیر روسیه در اواسط دهۀ ۱۸۹۰ پژوهش‌ در زمینۀ عکاسی رنگی را در انستیتوی تکنولوژیک سن پترزبورگ آغاز کرد. او برای عکاسی رنگی هر عکس را سه بار و با فیلترهای قرمز و آبی و سبز می‌گرفت. هنگامی که این تصاویر با هم به نمایش در می‌آمدند، تبدیل به یک عکس کامل رنگی می‌شدند.

به دلیل ضرورت گرفتن سه عکس از یک صحنۀ واحد، همۀ عکس‌های او خوب و بی‌عیب نبودند؛ چون میان این سه مورد عکس‌برداری وقفه افتاده بود و اشیاء و افراد طی هر سه مورد همیشه ثابت نمی‌ماندند. در نتیجه برخی از عکس‌ها کدر و موج‌دار از آب درآمده‌اند.

در سال ۱۹۰۵ "گورسکی" نخستین سفر مفصل خود به گوشه و کنار امپراتوری روسیه را انجام داد و از قفقاز و کریمه و اوکراین با حدود ۴۰۰ قطعه عکس رنگی برگشت.

وی در سال ۱۹۰۶ برای نخستین بار روانۀ آسیای میانه شد تا از خورشیدگرفتگی ۱۴ ژانویه ۱۹۰۷ بر فراز کوهستان تیان‌شان عکس بگیرد؛ گرچه به دلیل هوای ابری موفق به رؤیت کسوف نشد، اما توانست نخستین عکس‌های رنگی سمرقند و بخارا را به تاریخ عکاسی عرضه کند.

وی 3 سال بعد از سوی تزار مامور شد به عکاسی از مردم، شهر ها و زندگی روزمره بپردازد؛ او برای انجام این مأموریت یک واگن را با لوازم عکاسی و ظهور عکس مجهز کرد و نامه‌ای با امضای پادشاه که به عکاس اجازۀ دسترسی به همۀ اماکن امپراتوری را می‌داد همراه خود برد.

او بعدها در دفتر خاطراتش نوشته‌است که روزها عکس‌برداری می‌کرد و شب در تاریک‌خانۀ واگن عکس‌ها را ظاهر می‌کرد؛ این مسافرت‌ها تا سال ۱۹۱۶ ادامه داشت. او در خلال مسافرت ها و گشت و گذارها در روسیه توانست با لئوتولستوی نویسنده مشهور روس نیز ملاقات کند و از او نیز عکس بگیرد.

گورسکی پس از انقلاب از روسیه خارج شد و در سال ۱۹۲۲ به زحمت توانست ۲۳۰۰ عدد نگاتیو عکاس های خود را از کشورش خارج کند.

مجموعه عکس‌های رنگی گورسکی که در زمرۀ بهترین و نادرترین عکس‌های آغاز سدۀ بیستم میلادی‌ست امروز در آرشیو کتابخانۀ کنگرۀ آمریکا نگهداری و قابل دسترس است. این مجموعه بالغ بر 2700 عکس رنگی و سیاه و سفید از روسیه تزاری است که برگزیده ای از آنها را در زیر می بینید.سه دختر روستایی با ظرف های توت در کنار خانه های چوبی در "کریلوف"چشم‌انداز دریاچه "سِلیگِر" در نزدیک "اُستاشکوف"کارخانه تولید پارچه کتان در "تاشکند"پل خط آهن بر روی رودخانه "کاما"ساربان جوان و بار پنبه در مکانی نامعلومکودک قرقیز در ورودی خانه های حصیریسوزنبان باشقیری در کنار خط آهن در مکانی نامعلوم"اسفندیار خان"، خان تحت حمیات تزارها در خوارزملئو تولستوی نویسنده نامدار روساسیران اتریشی جنگ در اردوگاهی در "کیاپسلگا"زن جوان اکراینی با لباس سنتیکارگران زن و مرد در معدن "باکالسکی"الوارهای چوب در کانال نامعلومنمایی از کلیسای "سن نیکلاس" "اندور پتروف" گیاه شناس 75ساله روس که 50 سال از عمرش را بر روی گیاهان تحقیق کردکلیسای کاتولیک "دوینسک"(لیتوانی)آسیاب های بادی در روستای "توبولسک"کارخانه قالب سازی در "کاسلی"پیرمرد 84 ساله سرپرست سیل بند "چرنیکف"خدمه کشتی بخار "شکسنا" وابسته به وزارت حمل و نقلچوپان در دشت های سمرقند

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید