هر روز!
هر روز!

فراهم شدن زمینه‎های لازم برای پویایی صنعت و تولید :

فراهم شدن زمینه‎های لازم برای پویایی صنعت و تولید :

فراهم شدن زمینه‎های لازم برای پویایی صنعت و تولید
: فراهم شدن زمینه‎های لازم برای پویایی صنعت و تولید
: اشتغال زایی یکی از نیازهای مهم و اساسی کشور است و اگر به دنبال اشتغال پایدار هستیم قاعدتاً بخش صنعت، معدن و تولید باید پایه اصلی برای حرکت در این مسیر باشند. دولتمردان هم با درک این واقعیت در مدت فعالیت خود تلاش کرده‏اند با بازسازی خرابی‎های گذشته زمینه لازم را برای پویایی بخش صنعت و تولید کشور فراهم کنند و حالا آمار و ارقام نشان می‏دهد که این مهم در حد بالایی تحقق یافته است.
به گزارش : به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی دولت، بر اساس گزارش مرکز آمار در سه‌ماهه اول امسال رشد بخش صنعت با 3.1 درصد نسبت به بهار سال قبل به رقم 5.8 درصد رسیده و رشد بخش معدن هم با رشدی معادل 8.2 درصد نسبت به بهار گذشته به رقم 4.2 درصد رسیده است. این آمار و ارقام نشان می‎دهد بخش‎های صنعتی و معدنی کشور باوجوداینکه در سال‎های قبل از سرکار آمدن دولت یازدهم، به‌شدت تخریب‌شده و نفسشان به شماره افتاده بود، با باز شدن فضای اقتصادی و بازگشت ثبات و آرامش به اقتصاد کشورمان مسیر رشد و پویایی را در پیش‌گرفته‌اند و اکنون می‎توان روی ظرفیت‎های این بخش‎ها برای نیل به سمت هدف ایجاد اشتغال از یک‌سو و مقاوم‌سازی اقتصاد کشورمان از سوی دیگر حساب کرد.
 
تلاش برای بازار سازی صادراتی
به اعتقاد عموم کارشناسان اقتصادی برای دستیابی به اهداف تولیدی و صنعتی در اقتصاد کشورمان یکی از پیش‎نیازهای اساسی و ضروری توسعه بازارهای صادراتی است. دولتمردان‌ هم به‌خوبی به این مهم واقف‏اند  و اتفاقاً یکی از آثار مهم دستیابی به توافق هسته‏ای با کشورهای جهان به‌عنوان یکی از دستاوردهای تاریخی برای کشور، فراهم شدن زمینه‎های همین بازار سازی‎های منطقه‎ای است. از سوی دیگر مقوله کیفیت به‌عنوان یکی از الزامات حضور موفق در بازارهای صادراتی هم باید موردتوجه قرار بگیرد. در این حوزه هم بعد از برجام و با گشایش‎های انجام‌شده زمینه لازم برای استفاده از فناوری‎های نوین و ماشین‌آلات پیشرفته از سوی شرکت‏ها و صنایع داخلی فراهم‌شده است و این بخش از پازل هم تکمیل‌شده است. یکی از تأکیدات مهم و اساسی در سیاست‎های اقتصاد مقاومتی هم برونگرایی است. به این معنی که ابتدا باید با شناسایی ظرفیت‎ها و پتانسیل‎های داخلی با تولید مناسب و کیفی ارزش‌افزوده ایجاد کرد که حاصل آن‌هم قاعدتاً افزایش تولید و اشتغال خواهد بود و  وجه درون‌زایی سیاست‎های اقتصاد مقاومتی هم به این مهم اشاره دارد. بعدازآن برای ادامه این چرخه تولید و استفاده از این ارزش‌افزوده حاصل‌شده، باید بتوان تقاضا ایجاد کرد. تقاضای داخلی هم علی‎القاعده محدود است؛ بنابراین باید در فکر حضور در بازارهای صادراتی بود که همان  وجه برونگرایی است. دولتمردان‌ هم این اصول را در نظر گرفته و آن‌طور که قائم وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داده تلاش‎هایی برای هموار کردن راه حضور بیش‌ازپیش  محصولات ایرانی در بازارهای منطقه‎ای در جریان است.
مجتبی خسرو تاج  با بیان اینکه اقتصاد و صادرات متکی بر بازار رقابتی است و باید با ایجاد رقابت و نوع کالای صادراتی و تکنولوژی با پویایی در این زمینه پیش برویم تا بتوانیم در بازارهای منطقه و جهان سهم بیشتری داشته باشیم، می‏گوید: «برنامه‎هایی در حوزه مبادلات تجاری تدوین کرده‎ایم که در بلندمدت تجارت ما در کشورهای مختلف شکننده نباشد و حتی در برخی از کشورها بنگاه‎های تولیدی ایران در حال فعالیت تولیدی هستند.»
 
ایجاد پایه‎های تولید پایدار با الگوی توسعه متوازن
یکی از برنامه‎ها و سیاست‏های اصولی دولت به گواه کارشناسان در مدت فعالیت خود تلاش در جهت حرکت در مسیر توسعه متوازن و توجه به مناطق محروم و کم‏تر توسعه‌یافته بوده و هست. طرح ایجاد اشتغال روستایی با کمک منابع صندوق توسعه ملی که به تصویب مجلس هم رسید و دستور اجرایی آن‌هم ابلاغ شد یکی از نمونه‎های این تلاش است. کارشناسان بر این باورند توجه به اشتغال روستایی و بهره‏گیری از ظرفیت‎های بکر روستاها با توجه به گسترش امکانات زیرساختی و ارتباطی در کشور یکی از مصداق‎های توجه به سیاست‎های اقتصاد مقاومتی است. قرار است با اجرایی شدن این طرح سالانه بیش از 300 هزار شغل پایدار بر اساس تعاریف و تکالیف برنامه ششم توسعه ایجاد شود. این میزان اشتغال‌زایی قاعدتاً به معنی افزایش شدید تولیدات مختلف در مناطق روستایی هم هست که باید برای فروش و عرضه آن بازار سازی شود و بازارهای صادراتی هم یکی از مقاصد مهم آن است و زمینه‏های آن باسیاست‌های منطقی اتخاذشده از سوی دولت فراهم‌شده است. علاوه بر آن توجه دولت به توسعه زیرساخت‏های حمل‌ونقل و ارتباطات از نگاه کارشناسان در این مدت باعث کاهش فاصله میان بخش‎های محروم و برخوردار در کشور شده و با توجه به برنامه‏های دولت در این بخش‎ها در آینده نیز شاهد حرکت‏های جدی‏تر در مسیر توسعه متوازن در کشور خواهیم بود و این می‏تواند به پویایی بیشتر صنعت و تولید کشورمان با فعال‎سازی پتانسیل‎های این مناطق کمک کند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید