هر روز!
هر روز!

فرودگاه خرم‌آباد فرودگاه خرم‌آباد (یاتا:KHD و ایکائوICK) نام فرودگاهی است

فرودگاه خرم‌آباد فرودگاه خرم‌آباد (یاتا:KHD و ایکائوICK) نام فرودگاهی است

فرودگاه خرم‌آباد
فرودگاه خرم‌آباد (یاتا:KHD و ایکائو:OICK) نام فرودگاهی است که در جنوب شهر خرم‌آباد در غرب ایران واقع شده است. اولین هواپیما در سال ۱۳۰۴ در این فرودگاه به زمین نشست.
در اواسط سال ۱۳۲۲ در جریان جنگ جهانی دوم توسط متفقین مقابل کمپ نظامی بدرآباد که مقر نیروهای رزمی و نظامی هندی، انگلیسی، آمریکایی بود، باند فرودگاه خرم‌آباد درعرض ۲۰ متر و در طول ۱۸۰۰ متر مهیا شد و فقط برای هواپیماهای نظامیان استفاده می‌شد. در آن زمان باند فرودگاه خاکی بود. پس از خاتمه جنگ جهانی دوم تا مدتی هواپیماها هفته‌ای یک بار خانواده افسران نظامی را از خرم‌آباد به تهران می‌بردند. تا اینکه شرکت ملی نفت ایران و شرکت مخابرات استان لرستان زمین فرودگاه را خریداری و بازسازی نمودند. حدود ۱۸۰۰ متر باند برای استفاده هواپیماهای پستی کوچک آسفالت گردید و یک اتاق کوچک نگهبانی و یک ساختمان کوچک برای استراحت مسافران ساخته شد. در آن زمان محمدرضا شاه جهت افتتاح خط انتقال برق به خرم‌آباد آمد و به منوچهر اقبال وزیر وقت شرکت نفت دستور داد زمین‌های اطراف فرودگاه خریداری شود و روستای میانگلال که جنب فرودگاه بود به مکان دورتری منتقل گردد. در سال ۱۳۵۵ فرودگاه از شرکت نفت تحویل گرفته شد و در فردای روز جلسه رسماً سازمان هواپیمایی کشوری مسئولیت اداره فرودگاه را برعهده گرفت. حدود ۱۰ نفر استخدام شدند و ۲ دستگاه ماشین آتش‌نشانی تهیه گردید. گاهی اوقات نیز ماشین آتش‌نشانی ارتش یا شهرداری کمک می‌کردند. باند آسفالت شد و ۵۰۰ متر به طول باند افزوده گردید. در خرداد سال ۱۳۵۵ یک دستگاه NDB و یک دستگاه رکوردر نصب شد. اولین پرواز مسافری ۶۰ نفره با حضور مسئولین سازمان هواپیمایی کشوری افتتاح شد. برای بازرسی مسافران همه روزه از کلانتری مرکزی خرم‌آباد، ۱۰ نفر پلیس، یک افسر سروان و یک سرگرد به فرودگاه می‌آمدند و بعد از پرواز می‌رفتند. یک رادار فوق پیشرفته VOR/DME-D در سال ۱۳۹۲ در فرودگاه خرم‌آباد نصب شده است. در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ اولین پرواز بین‌المللی از فرودگاه خرم‌آباد به مقصد شهر نجف اشرف در کشور عراق انجام شد. در راستای توسعه شهر خرم‌آباد و فرودگاه بین‌المللی خرم‌آباد، در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ پرواز خرم‌آباد به بغداد توسط شرکت هواپیمایی تابان راه‌اندازی شد
در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۰ یک فروند هواپیمای توپولف-۱۵۴ متعلق به شرکت ایران ایرتور از تهران به سمت فرودگاه خرم‌آباد حرکت کرد اما در ساعت۷ و ۱۰ دقیقه صبح هنگامی که آماده فرود در فرودگاه خرم‌آباد می‌شد دچار سانحه شده و سقوط کرد. پس از تحقیقات اولیه پرویز احمدی‌فر خلبان هواپیما مقصر سقوط شناخته شد اما شایعاتی در خصوص اصابت موشک‌های زمین به هوای پادگان امام علی سپاه پاسداران به هواپیما وجود داشت. در این حادثه تمام ۱۱۹ نفر سرنشین هواپیما کشته شدند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید