هر روز!
هر روز!

فروش جادویی در واگن های مترو مترو؛ به عنوان وسیله

فروش جادویی در واگن های مترو 
 مترو؛ به عنوان وسیله

فروش جادویی در واگن های مترو
مترو؛ به عنوان وسیله ی ارتباطی و راهی سریع برای سفرهای درون شهری، بیش از یازده سال است که جای خود را در دل تهران بزرگ باز کرده و شهری زیر زمینی را برای رفت و آمد، تردد و گاه تجارت و کاسبی شهروندان تهرانی ساخته است.وسیله ای رفاهی و مناسب که به دلیل استفاده ی فراگیر و همگانی از آن، ناگزیر به مشاهده و تحمل آسیب های اجتماعی و پدیده های زشت اجتماعی فراوانی در آن هستیم. حضور و اشتغال زنان دستفروش، یکی از نخستین آسیب های اجتماعی بعد از راه اندازی خطوط حمل و نقل زیرزمینی در تهران بود. معضل دستفروشی در مترو و روی آوردن روز افزون زنان به این شغل موضوع تک بعدی و ساده نیست که بتوان با ارائه یک راهکار ساده به آن برای همیشه خاتمه داد. بلکه این معضل دارای لایه‌های پنهانی است که باید به انها با دقت پرداخت. به عنوان مثال بسیاری معتقدند که در بین دستفروشان مترو می‌توان افرادی را پیدا کرد که پیش از این مغازه داشته‌اند و حالا با روی آوردن به این شغل بدون پرداخت اجاره مغازه و مالیات درآمدی بالاتر از سابق کسب می‌کنند.
 دستفروشان برای هر سن و سلیقه ای کالاهایی متفاوت عرضه می کنند و مشتریان خاص خود را دارند؛ برای خانم های خانه دار که هرازگاهی به مترو می آیند وسیله ای برای نظافت خانه خوب است که اگر از نوع جادویی! آن باشد به حتم مورد استقبال قرارمی گیرد؛ دستمال های جادویی چند ماهی است که جای خود را به «ابرهای جادویی» داده و بدون نیاز به مواد شوینده! هرسطحی را تمیز می کند. جاکفشی برای زیرتختخواب و داخل کمد، کیف برای استخر و مرتب کردن کشوها، تنها گوشه ای از اقلامی است که درمترو به مسافران عرضه می شود.
 نکته قابل توجه این است که دستفروشی به واگن های آقایان هم سرایت کرده است ولی به دلیل استقبال کم آقایان، بازارشان مانند واگن های خانم ها گرم نیست و بر تعداد آنها افزوده نشده است؛ فروش سی دی خام و چراغ قوه نمونه اجناسی است که در واگن آقایان فروخته می شود.
ربیعی با تاکید بر اینکه دستفروشی و تکدی گری در مترو ممنوع است اظهار می کند: مهم ترین راهکار ریشه کنی دستفروشی و تکدی گری در مترو خرید نکردن از آنهاست چرا که درآمدزا بودن دستفروشی موجب افزایش روزافزون آنها می شود
مسئله‌‌ای که هر روز بر شدت آن افزوده می‌شود، حضور فروشندگانی است که نه به‌دلیل فقر اقتصادی که گاه به دلایلی چون خوشگذرانی به مترو می‌آیند و با اجناسی که به همراه دارند به فروشندگی می‌پردازند. یکسری از این خانم‌ها با اینکه پولدار هستند باز هم دستفروشی می‌کنند.
ما می‌دانیم که خیلی‌ها واقعا نیاز ندارند، مثلا خانمی می‌‌خواهد مبل بخرد می‌آید دستفروشی می‌کند.
به نظر می‌رسد تعاریف جدیدی در ذهن مردم یا حداقل بخشی از مردم درحال شکل‌گیریست. مجموعه‌ای از ارزش‌ها، مناسبات و عقایدی که تا پیش از این یک زن را از حضور در برخی جایگاه‌ها و مشغله‌ها منع می‌کرد اکنون دیگر وجود ندارد و جایش را به ارزش‌ها، مناسبات و عقاید جدید می‌دهد.
همین ارزش‌های جدید، زن ایرانی را وامی‌دارد علی‌رغم عدم نیازشدید مالی، به کاری دست بزند که تا همین چند پیش از این ممکن نبود حتی تصورش را هم بکند. کاری که متعلق بود به سطوح خیلی پائین جامعه.
مجموعه‌ای از ارزش‌ها، مناسبات و عقایدی که تا پیش از این یک زن را از حضور در برخی جایگاه‌ها و مشغله‌ها منع می‌کرد اکنون دیگر وجود ندارد و جایش را به ارزش‌ها، مناسبات و عقاید جدید می‌دهد
همین ارزش‌ها هستند که سبک زندگی زن ایرانی را دگرگون کرده‌اند و حالا می‌بینیم دختری با ظاهری شبیه طبقه متوسط روبه بالا، به شغلی که متعلق به طبقه پائین است می‌پردازد. او نیاز مادی ندارد اما رسانه‌ها و تبلیغات میل به مصرف‌گرایی را چنان در او برانگیخته‌اند که او حاضر است برای تآمین مخارج رنگ‌مو و مد روز |آرایش |سرگرمی |اخبازو کیف و کفش مارک دار، توی مترو دست‌فروشی کند.
این ارزش‌ها، نگرش زن را نسبت به نوع شغل، چنان تغییر می دهد که او را وامی‌دارد با کفش مارک‌دار، دست‌فروشی کند. این تغییرات آنقدر نیرومند و پرشتابند که کم‌کم دارند در ذهن ما، تصویر دخترک کبریت فروش، با آن لباس‌های ژنده‌اش را تبدیل می‌کند به دختری با صورت آرایش‌کرده و لباس‌های مدروز.
ربیعی، مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران می گوید که روزانه چندین مورد شکایت کتبی، شفاهی، تلفنی و


حتی از طریق پست الکترونیک از سوی شهروندان دریافت می کنیم که وجود دستفروشان را موجب مزاحمت دانسته و خواهان اخراج این افراد از مترو هستند.
وی ادامه می دهد: ماموران در صورت مشاهده دستفروشان با آنها برخورد می کنند و امیدواریم شهروندان در این زمینه پلیس را یاری کنند.
ربیعی با تاکید بر اینکه دستفروشی و تکدی گری در مترو ممنوع است اظهار می کند: مهم ترین راهکار ریشه کنی دستفروشی و تکدی گری در مترو خرید نکردن از آنهاست چرا که درآمدزا بودن دستفروشی موجب افزایش روزافزون آنها می شود. وی اضافه می کند: هم اکنون در تمامی ایستگاه های مترو، پلیس مستقر شده است اما شناسایی این افراد که به صورت مسافر عادی وارد خطوط می شوند کار آسانی نیست.
اینک که موجودیت این فروشندگان اجناس مختلف در مترو، به صورتی علنی تر از گذشته به رسمیت شناخته شده و به دلیل مشکلات فراوان، شهرداری، انتظامات و پلیس مترو به تنهایی قادر به حل این معضل نیست، بهتر آن است که مسئولان به تدبیری تازه و عملی بیندیشند تا در اماکنی مثل مترو و واگن های آن شاهد تصاویر و صحنه های تکدی گری و دستفروشی آن هم در سطح وسیع نباشیم.
بررسی طرح های ممکن و عملی از سوی دولت و تصویب و اجرای آن، ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب، اهدای وام و تسهیلات کارآفرینی و فراهم نمودن امکانات آموزشی برای زنان سرپرست خانوار از اهدافی البته بلندمدت برای دولت می تواند به حساب بیاید تا برخوردی انسا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید