هر روز!
هر روز!

فعالیت های خورشیدی در حال تغییر ماهیت هستند : فعالیت

فعالیت های خورشیدی در حال تغییر ماهیت هستند : فعالیت

فعالیت های خورشیدی در حال تغییر ماهیت هستند
: فعالیت های خورشیدی در حال تغییر ماهیت هستند
به گزارش دیلی میل، “سازمان فضایی آمریکا”(ناسا) اعلام کرده است که تغییرات بوجود آمده در فعالیت های خورشید سبب کاهش لکه ها و فوران های خورشیدی می شود و در عوض پدیده های بلند مدت تر مانند حفره های تاجی را افزایش می هند که چگالی پلاسما در آنها کمتر بوده و به همین دلیل تیره تر به نظر می رسند.
به گزارش : براساس اعلام ناسا این حالت می تواند سبب تغییر در وضعیت جوی فضا شده و سامانه های ارتباطی و ناوبری را دچار اختلال کند.
پخش شدن زباله های فضایی در اثر تغییر وضعیت جاذبه مشکل بالقوه دیگر این پدیده محسوب می شود.
“دین پسنل”( Dean Pesnell) از محققان مرکز فضایی “گودارد”( Goddard) ناسا در رابطه با این تغییرات گفت: در حال حاضر خورشید در یک دوره ۱۱ ساله به سر می برد که میزان لکه های خورشیدی در آن تا سال ۲۰۱۴ در حال افزایش بود و حال میزان این لکه ها رو به کاهش بوده و تا سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به کمترین میزان خود خواهد رسید.
وی افزود: در حالت “خورشید حداقلی” تاج های خورشیدی عمر طولانی تری دارند و برای شش ماه یا بیشتر باقی می مانند.
تاج خورشیدی بیرونی ترین لایه خورشید است. در زمان قدیم تاج خورشید فقط در زمان کسوف دیده می شد، اما امروزه بسیاری از رصدخانه های زمینی و فضایی در هر لحظه قادر به دیدن تاج خورشیدی هستند. دمای تاج خورشیدی حدود یک میلیون درجه کلوین است.
در جو خورشید مناطقی وجود دارد که زمانی که میدان های مغناطیسی در آنها ایجاد می شوند می توانند جریان هایی از ذرات خورشیدی را در فضا پراکنده کنند.
زمانی که بادهای خورشیدی ناشی از این ذرات با میدان مغناطیسی زمین برخورد می کنند سبب ایجاد شفق قطبی و ایجاد اختلال در عملکرد ماهواره ها می شوند.
ورود خورشید به این فاز سبب می شود که میزان پراکنش اشعه خورشیدی به خاطر تضعیف میدان مغناطیسی این ستاره افزایش یابد و  بعلاوه جو زمین کمی سردتر شده و زباله های فضایی مدت بیشتری در فضا باقی بمانند.
مشکل دیگری که پسنل معتقد است در پی این پدیده ایجاد می شود تهدیدهای زیستی برای فضانوردانی است که می خواهند به فضا بروند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید