هر روز!
هر روز!

فهرست شخصیت های مجموعه کلاه قرمزی : فهرست شخصیت های

فهرست شخصیت های مجموعه کلاه قرمزی : فهرست شخصیت های

فهرست شخصیت های مجموعه کلاه قرمزی
: فهرست شخصیت های مجموعه کلاه قرمزی
: فهرست شخصیت های مجموعه کلاه قرمزی
 
به گزارش : مجموعه کلاه قرمزی در سال ۱۳۷۲ به طور رسمی و بعد از مجموعه صندوق پست در تلویزیون پخش شد. این مجموعه در آغاز یک عروسک به عنوان شخصیت اصلی داشت که همان کلاه قرمزی بود.
 
کلاه قرمزی که مدتی قبل از مجموعه «کلاه قرمزی و جغجغه و فرفره» در مجموعه صندوق پست حضور کوتاهی به عنوان عروسک میهمان داشت، با تغییراتی ظاهری به عنوان شخصیت اصلی مجموعه «کلاه قرمزی و جغجغه و فرفره» در این برنامه حاضر شد.
 
بعد از این مجموعه، فیلم سینمایی کلاه قرمزی و پسرخاله ساخته شد که تنها شخصیت های عروسکی اش همین دو عروسک بودند و بعد به تدریج در مجموعه های بعدی عروسک های نوین به این گروه اضافه شدند. شخصیت های سروناز، پسرعمه زا، گیگیلی، فامیل دور، ببعی، جیگر، آقای همسایه به شخصیت های اصلی مجموعه های کلاه قرمزی در تلویزیون و فیلم های سینمایی اش تبدیل شدند.
 
کلاه قرمزی 

 کلاه قرمزی، عروسکی که اولین بار با فیلم سینمایی کلاه قرمزی و پسرخاله (سال ۷۳) به سینما آمد و سودای آمدن به تهران را در سر داشت و می خواست در تلویزیون مشغول به کار شود و با شیطنت ها و بازیگوشی هایش خیلی زود محبوبیت یافت کرد.
 
او بچه عروسکی بازیگوش و تنبل و خوش قلب مجموعه تلویزیونی است که در ابتدای ساخت سری های کلاه قرمزی به عنوان شخصیت اصلی محسوب می شد ولی رفته رفته شخصیت های دیگر نقش پررنگ تری گرفتند.
فامیل دور  

 فامیل دور اهل جایی است با نام دور. شغل او دربانی است و از این رو برای درها اهمیت بسیار زیادی قائل است و برای مثال دوست ندارد کسی درب جایی را باز بگذارد یا آن را محکم باز کند یا ببندد. یکی از تکیه کلام های او شعری است که آن را در موقعیت های گوناگون و حتی گاهی بی ربط می خواند: «که با این در اگر در بند در ماند، در مانند.»
 
فامیل دور که بهادر مالکی صداپیشگی اش را برعهده دارد، ظاهری ساده و روستایی دارد  او به کلمه «در» حساس است و در بیشتر جمله هایی که می گوید از این کلمه استفاده می کند مثلا به جای خانه تکانی از کلمه در تکانی استفاده می کند و معتقد است تمیز کردن خانه را باید با تمیز کردن درهای کوچک شروع کرد. فامیل دور  خیلی زود در میان مخاطبان برنامه محبوب شد. در مجموعه کلاه قرمزی ۹۰ با همسرش «دوره» ازدواج کرد.
دختر همسایه  

   دختر همسایه، دختر همسایه آقای مجری است که معمولاً به آقای مجری سپرده می شود. او تحت تاثیر برنامه های تلویزیونی که در ایران برای کودکان ساخته می شود قرار گرفته و تکه کلامش “دست و جیغ و هورای بلند” و “عیدی بده” است.
 
 لحن بچه گانه و شیرینی برای دختر همسایه در نظر گرفته اند که برای مخاطب کودک جذاب است. نگار استخر صداپیشه این عروسک است و شیما بخشنده عروسک گردانی اش را برعهده دارد.
آقای مجری   

  آقای مجری با بازی ایرج طهماسب یکی از معدود شخصیت های غیر عروسکی این مجموعه است که نکات اخلاقی و تربیتی را به بچه ها گوش زد می کند.
با وجودی که آقای مجری جدی ترین شخصیت این مجموعه است اما هیچ کدام از شخصیت های عروسکی در مجموعهٔ کلاه قرمزی او را جدی نمی گیرند؛ مثلاً جیگر می آید و کف خانه را می کند یا فامیل دور درست زمانی که آقای مجری در حال صحبت با مخاطبان است زیر پای او رخت می شوید.
گیگیلی 
 

  گیگیلی دوست کلاه قرمزی و بسیار تنبل است و به بازی های کامپیوتری و هر فعالیتی که حرکت بدنی نیاز ندارد علاقه دارد. خانواده او نیز بسیار تنبل هستند و همین تنبلی مایه طنز در این شخصیت است.در مجموع کاراکتر ساده ای است که شاید به خاطر سادگی و بچه گانه بودن حرف هایش بیشتر مورد استقبال مخاطبان کودک برنامه قرار می گیرد.
جیگر  
 
 الاغ عروسکی که اولین بار در مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی ۹۱ حضور یافت و خیلی زود محبوب شد. این شخصیت هم ویژگی های خاص خودش را داشت که او را از سایر عروسک ها متمایز می کرد. همچنین مثل بقیه عروسک ها تکیه کلام ها و عادت های خاص خودش را دارد مثل تکرار کلمه جیگر با تاکید بر بعضی از کلمات و حساسیتش نسبت به اینکه او را خر صدا کنند که اغلب موجب خنده مخاطب می شود. صداپیشه این عروسک کاظم سیاحی و عروسک – گردانش عیسی یوسفی پور است. سال گذشته خبرهایی از ممنوع التصویری جیگر به دلیل بدآموزی شنیده شد اما این خبر توسط مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما تکذیب شد.
گابی  

  گابی یک گاو عروسکی است که در روستا به همراه بی بی زندگی می کرده و برای روزهای عید نوروز به شهر آمده. او بسیار خوش اشتها است و همین موضوع گاهی دستمایه ای می شود برای موقعیت ها و گفتگوهای طنز در این مجموعه.
گابی از اینکه دیگران به او دست بزنند، خوشش نمی آید. او کمی شُل صحبت می کند و در کنار نان خشک، بیشتر به خوردن کاغذ و مقوا علاقه دارد.
پسرعمه زا   

  پسر عمه زا، پسر عمه کلاه قرمزی است که در روستای کلاه قرمز آباد زندگی می کرده و برای دیدن کلاه قرمزی و در روزهای عید نوروز به شهر آمده و به این شکل وارد داستان های کلاه قرمزی شده.
پسرعمه زا شخصیتی شر و شیطان و شهرستانی است که می تواند مابازاهای بیرونی هم داشته باشد.  او با آداب و سنت های شهری آشنایی ندارد و حرف های خود را رک و فاقد هیچ ملاحظه ای می گوید و به همین خاطر ممکن است بی ادب به نظر برسد.
این شخصیت از نظر ظاهری شبیه کلاه قرمزی است. مرضیه محبوب عروسک ساز در مورد چرایی شباهت بیشتر عروسک های نوین مجموعهٔ کلاه قرمزی به کلاه قرمزی، حتی فامیل دور با آن سر طاس و سبیل، همهٔ آن ها را از یک قوم و محله می داند که شاید از نظر خونی نسبتی با هم نداش

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید