هر روز!
هر روز!

فواید و خواص گیاه گل گندم گل گندم از گیاهان

فواید و خواص گیاه گل گندم گل گندم از گیاهان

فواید و خواص گیاه گل گندم
گل گندم از گیاهان دارویی یک یا دو ساله است که برای درمان سرماخوردگی، سرفه و بیماری های سینه مفید می باشد.
: فواید و خواص گیاه گل گندم
به گزارش : گل گندم (نام علمی: ‘Centaurea cyanus’) گیاه یک ساله یا چندساله ای از تیره مینا است.
این گیاه از گیاهان دارویی یک یا دوساله است که دارای ساقه منشعب و به ارتفاع 25 تا 80 سانتیمتر است. ساقه این گیاه سبز مایل به سفید است، گل های این گیاه اغلب آبی پر رنگ هستند. بیشتر در مزارع گندم و غلات می روید و به همین علت به گل گندم معروف است.
این گیاه قرنها پیش برای بیماریهایی که در بیشتر موارد مربوط به چشم می شود قابل استفاده بوده است. معجزه ای که این گیاه در درمان ورم ملتحه چشم و پف کردن آن و همچنین درد چشم می کند، توسط متخصصان گیاه شناسی به خوبی شناخته شده است.ساقه گل گندم درد سوزش ناشی از پارگی و بریدگی ها را التیام می دهد. بهتر است قسمت انتهایی ساقه آن را اطراف نواحی آسیب دیده بمالید. همچنین از گیاه می توانید برای کمپرس چشم استفاده کنید. یک تکه پنبه را در جوشانده این گیاه خیس کرده و چشمتان را با آن کمپرس نمایید. ـ جوشانده این گیاه برای ماساژ صورت و درمان جوش ها و آکنه نیز مفید است. می توانید برگ ها و گل های این گیاه را بجوشانید هنگامی که در حال جوشیدن است حوله ای را روی سر خود بیندازید و صورت خود را بالای ظرفی که گیاه می جوشد به مدت 15 دقیقه نگه دارید بعد از آن صورتتان را با آب سرد بشویید متوجه می شوید که پوست صورتتان تغییر کرده است.
ترکیب شیمیایی
گل های این گیاه دارای موسیلاژ، مواد مومی و تانن می باشد. همچنین در این گیاه مقداری پتاس، اسید فسفریک و منگنز وجود دارد.
خواص درمانی
گل های این گیاه دارای اثر مدر(ادرارآور) است و برای سرماخوردگی، رفع سرفه و بیماری های سینه استفاده می شود.
محل رویش
محل رویش این گیاه در آسیا و اروپا می باشد و همچنین در نواحی شمالی ایران، منطقه البرز، اطراف تهران، بلوچستان، خراسان، کرمانشاه می روید./ hidoctor.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید