هر روز!
هر روز!

فواید مصرف توت فرنگی : فواید مصرف توت فرنگی

فواید مصرف توت فرنگی : فواید مصرف توت فرنگی

فواید مصرف توت فرنگی
: فواید مصرف توت فرنگی
تابستان را باید فصل توت فرنگی نامید. این میوه را در این فصل درون انواع مختلف دستورپخت های غذایی می توان مشاهده کرد. شکل قلب مانند این میوه را بایستی اولین نشانه ی مفید بودن این میوه برای سلامتی شما دانست. این میوه برای حفظ سلامتی قلب، افزایش کلسترول خوب، پایین آوردن فشار خون و محافظت در برابر سرطان مفید است.
به گزارش : توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان ها به خصوص پلی فنل ها است و از همه مهم تر هیچ نوع سدیم، چربی و کلسترولی در آن موجود نیست. توت فرنگی جزو ۲۰ میوه ی برتر از لحاظ ظرفیت آنتی اکسیدان، منگنز و پتاسیم است. هشت عدد توت فرنگی بیشتر از یک پرتقال، ویتامین C در خود جای داده است. توت فرنگی محبوب ترین توت در دنیا است و جالب اینکه از دیدگاه علمی یک میوه نیست! در ادامه سعی خواهیم کرد اشاره ای به منافع کلی این میوه برای سلامتی بدن بکنیم:

دستگاه ایمنی در بدن اولین خط دفاعی بدن در مقابل عفونت و سایر آسیب هایی است که به بدن وارد می شوند. ویتامین C نقش مهمی در تقویت دستگاه ایمنی بدن دارد. ویتامین C گلبول های سفید را به فعالیت تحریک می کند. ویتامین C خود یک آنتی اکسیدان است که کار آن خنثی کردن اثر رادیکال های آزاد است. یک کاسه توت فرنگی حاوی ۱۵۰ درصد نیاز روزانه شما به ویتامین C خواهد بود.
دژنراسیون (فساد) عضلات و بافت ها، از بین رفتن مایع بین مفصلی و تجمع مواد سمی مثل: اسید اوریک بخشی از نقش رادیکال های آزاد در بدن است. اینها دلایل اصلی بروز آرتروز و نقرس هستند.
توت فرنگی با میزان قابل توجه آنتی اکسیدانش می تواند به طور موثر از شر رادیکال های آزاد خلاص شود. 
ویتامین C، فولات، آنتوسیانین، کورستین و کومپفرل تنها بخشی از فلاونوئیدهای ضد سرطان هستند. تحقیقات نشان داده اند که مصرف روزانه توت فرنگی باعث کاهش چشمگیر ریسک رشد سلول های سرطانی می شود.

با افزایش سن قدرت حافظه و کنترل روی برخی عملکردهای بدن کمتر خواهد شد. این موضوع به خاطر پیر شدن و زود پیر شدن سلول های مغزی و عصبی رخ می دهد. در واقع رادیکال های آزاد مسئول پیر شدن این سلول ها هستند. خوشبختانه توت فرنگی اینجا می تواند به کمک شما بیاید.
توت فرنگی سرشار از ماده معدنی یُد است که برای کنترل و عملکرد مغز و سیستم عصبی ضروری است. پتاسیم نیز که در توت فرنگی به وفور یافت می شود سبب افزایش عملکردهای شناختی و جریان خون به مغز خواهد شد. تحقیقات نشان می دهد دانشجویانی که پتاسیم بالایی مصرف می کنند توانایی تمرکز، حافظه و به یادآوری بالاتری را تجربه می کنند. به همین دلیل است که موز و توت فرنگی را غذاهای مغز می نامند.
توت فرنگی به خاطر وجود پتاسیم و منیزیم بالا در کاهش فشار خون ناشی از مصرف سدیم موثر است. پتاسیم خاصیت وازودیلاتور دارد که به معنای کاهش تنش، فشار و سفتی رگ های خونی است بنابراین فشار خون با تقسیم جریان خون در قسمت های مختلف بدن کاهش می یابد.
توت فرنگی یک ماده غذایی با شاخص قندی پایین است که به کنترل قند خون کمک خواهد کرد و از بالا رفتن ناگهانی آن مانع می شود. به همین خاطر بهترین انتخاب برای بیماران دیابتی است. تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ صورت گرفت مشخص کرد مصرف روزانه ۳۷ توت فرنگی به طرز قابل توجهی باعث کاهش عوارض دیابت مانند: بیماری کلیه و نوروپاتی می شود.

بهترین راه برای تازه نگه داشتن توت فرنگی نگهداری آن در سرما و به دور از رطوبت و گرما است. توت فرنگی را تا زمانی که نیازی به مصرف آن ندارید نشویید چرا که آب باعث خراب شدن بافت آن و رشد قارچ درون توت فرنگی خواهد شد.
جالب است که بدانید توت فرنگی حاوی آلرژن است. اگر به گرده گل ها حساس باشید این امکان وجود دارد که با مصرف توت فرنگی دچار حساسیت شوید. عمومی ترین عوارض شامل: مور مور شدن بدن، خارش و آبریزش بینی و چشم هستند. نوع خاصی از توت فرنگی وجود دارد که سفید رنگ است و میزان کمتری آلرژن دارد.
مسئله دیگری که وجود دارد این است که توت فرنگی فقط سرشار از آنتی اکسیدان نیست. گزارش وزارت کشاورزی آمریکا در سال ۲۰۱۲ نشان داد که توت فرنگی های بازار حاوی ۱۳ نوع آفت کش مختلف هستند. در همین سال انجمن حفاظت از محیط زیست آمریکا استفاده از یکی از این سموم خطرناک به نام یدید متیل را در مزارع کشاورزی ممنوع کرد. اما این به معنای ورود سایر سموم به توت فرنگی نیست. بهتر است سراغ انتخاب توت فرنگی های ارگانیک بروید.
در ضمن فیبر بالای توت فرنگی هم می تواند مشکل ساز شود. فیبر به فرایند گوارش و حذف کلسترول کمک می کند اما اگر فیبر بالایی را در مدت کوتاهی مصرف کنید دچار عوارضی مثل: نفخ کردن و شکم درد می شوید. از طرفی فیبر زیادی سبب اختلال در جذب سایر مواد معدنی خواهد شد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید