هر روز!
هر روز!

فواید و مضرات ورزش زیاد فواید و مضرات ورزش زیاد

فواید و مضرات ورزش زیاد فواید و مضرات ورزش زیاد

فواید و مضرات ورزش زیاد
فواید و مضرات ورزش زیاد
فواید و مضرات ورزش زیاد : فواید و مضرات ورزش زیاد
: فواید و مضرات ورزش زیاد
به گزارش : آیا ورزش مداوم باعث جوش زدن و مشکلات پوستی می‌شود؟
اختصاصی: 
شرط داشتن ظاهر خوب و اندام مناسب، ورزش مداوم است ولی فایده و مزیت داشتن عضلات ورزیده زیر پوستی پوشیده از جوش‌های سرسیاه (آکنه) و چرکی چیست؟ مطمئنا هرچقدر هم با ورزش مداوم سعی در زیبایی‌اندام خود داشته باشید، وجود یک جوش بزرگ و ملتهب بر روی پوست صورت تأثیر بسیار ناخوشایندی در بیننده خواهد داشت.
 به گفته‌ی جرمی فنتون، متخصص پوست در موسسه‌ی بهداشت پوست شوایگر نیویورک بسیاری از جوانان که به ورزش مداوم و حرفه‌ای می‌پردازند شاهد ایجاد دانه‌های قرمزرنگی روی پوست صورت، پشت و سینه‌ی خود هستند که شباهت زیادی به جوش‌های دوران بلوغ دارد و معمولا دلیل آن فعالیت زیاد غدد ترشح عرق عنوان می‌شود. ولی درواقع این دانه‌های آزاردهنده، آکنه هستند و در اثر جمع شدن عفونت در منافذ پوست ایجادشده و بی‌توجهی به یکی سری مسائل ساده باعث گسترش آن‌ها می‌شود.
در حقیقت منافذ پوست و غدد ترشح عرق، عملکرد کاملا مستقلی دارند و به دو گروه متفاوت از مکانیسم‌های خنک‌کننده پوست تعلق دارند. منافذ پوست جزو گروه غدد apocrine (آپوکرین) هستند که عموماً در مناطقی مثل زیر بغل و یا کشاله ران دیده می‌شوند و بوی ناخوشایند عرق در این نواحی نیز به دلیل وجود این منافذ پوستی است. غده‌های ترشح عرق از انواع غدد eccrine (اِکرین) هستند که در تمام سطح پوست بدن وجود دارند و وظیفه‌ی آن‌ها خنک کردن پوست و جلوگیری از گرم شدن زیاد از حد بدن در هنگام فعالیت‌های شدید است. این غدد صرفاً نمک و آب ترشح می‌کنند و هیچ بوی ناخوشایندی ندارند.
در حالت عادی هیچ‌یک از انواع غدد پوستی باعث ایجاد آکنه نمی‌شوند. عرق ترشح شده از این غدد به‌سرعت تبخیر می‌شود و همین مسئله دمای بدن را پایین نگه می‌دارد. ولی در هنگام ورزش لباس‌ها راه خروجی غدد پوستی را مسدود می‌کنند، عملکرد این غدد با مشکل مواجه شده و رطوبت خارج‌شده در اثر تعریق به منافذ پوست رسوخ می‌کند. این رطوبت باعث افزایش فعالیت انواع مختلف باکتری‌ها، قارچ‌ها و موجودات ذره‌بینی دیگر که به‌وفور در منافذ پوست یافت می‌شوند، شده و باعث عفونت و ایجاد آکنه می‌گردد. به همین دلیل است که وقتی برای ورزش کردن از تی‌شرت‌های تنگ ورزشی استفاده می‌کنید آکنه‌ها در پشت و سینه بیشتر دیده می‌شوند و استفاده از شلوارک‌های چسبان مخصوص دوچرخه‌سواری باعث ایجاد تعدادی زیادی آکنه در ران‌ها و نشیمنگاه می‌شود.
متأسفانه اگر در حین ورزش با دست یا حوله اقدام به پاک کردن عرق و خشک‌کردن پوست خود کنید، باعث بدتر شدن اوضاع می‌شوید. این عمل باعث می‌شود که عفونت در سطح بیشتری از پوست منتشر شود و علاوه بر این کشیدن دست و یا حوله بر روی پوست باعث می‌شود که سلول‌های مرده بیشتری وارد منافذ پوستی شوند و بدین ترتیب التهاب و خارش موضعی نیز به مشکلاتتان افزوده می‌شود.
یکی دیگر از مشکلات پوستی ناشی از ورزش، براثر فعالیت و حضور طولانی‌مدت در اتاق‌های گرم مخصوص کاهش سریع وزن به وجود می‌آید. در این شرایط غدد ترشح چربی در سطح پوست که معمولا فعال نیستند، تحریک‌شده و با ترشح مقدار زیادی چربی، منافذ پوستی را مسدود می‌کنند و باعث تجمع عفونت و ایجاد آکنه می‌شوند. غدد ترشح چربی در حالت طبیعی فقط براثر افزایش ترشح هورمون‌های جنسی تحریک می‌شوند و به همین دلیل دوران بلوغ با به وجود آمدن جوش و آکنه بر روی پوست صورت و بدن همراه است. بلند کردن وزنه‌های سنگین نیز باعث افزایش ترشح هورمون تستوسترون شده که در کنار تأثیر مثبت بر رشد و پرورش عضلات، منجر به تحریک بیشتر غدد ترشح چربی و ایجاد جوش و آکنه در سطح پوست می‌گردد.
به گفته‌ی فنتون برای جلوگیری از این پیامدهای ناخوشایند براثر ورزش مداوم و سنگین، توصیه می‌شود در هنگام ورزش حتماً از لباس‌ها و تجهیزات استاندارد ورزشی که برای تنفس کامل پوست و تعرق بدون مشکل طراحی‌شده‌اند، استفاده شود. علاوه بر این استحمام بعد از تمرین و شستشوی پوست با ملایمت و بدن استفاده از کیسه یا وسایل مشابه نیز الزامی است.
مترجم: محسن یزدانی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید