هر روز!
هر روز!

قابلیت های گوشی های هوشمند امروزی قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند امروزی

قابلیت های گوشی های هوشمند امروزی قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند امروزی

قابلیت های گوشی های هوشمند امروزی
قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند امروزی
قابلیت های گوشی های هوشمند امروزی : قابلیت های گوشی های هوشمند امروزی
: قابلیت های گوشی های هوشمند امروزی
به گزارش : 8 قابلیت جالب‌ توجه که گوشی‌های هوشمند 10 سال پیش نداشتند!
اختصاصی: 
با گذشت سال‌های متوالی میزان پیشرفت دستگاه‌های هوشمند موبایلی فوق‌العاده گسترده و زیاد بوده است. گوشی‌های هوشمند هم‌اکنون به واقع می‌توانند به عنوان یک کامپیوتر مستقل شناخته شده و کارایی‌های لازم را برای کاربران خود به همراه داشته باشند. پیشرفت گوشی‌های هوشمند و اجزای سخت‌افزاری این محصولات به قدری سریع بوده که گاها فراموش می‌کنیم تا چند سال گذشته این محصولات چه قابلیت‌های محدودی را به همراه داشتند. ما در این مقاله قصد داریم که 8 قابلیت و ارتقاء عملکرد عمده‌ی گوشی‌های هوشمند را طی 10 سال گذشته خدمت شما عزیزان معرفی کنیم. به‌بیان‌دیگر در این مقاله با 8 قابلیتی آشنا می‌شوید که تا 10 سال گذشته هیچ گوشی هوشمندی از آن‌ها بهره‌مند نبوده و شاید حتی خوش‌بین‌ترین افراد هم تصور ایجاد این قابلیت‌ها در گوشی‌های هوشمند آینده را نداشته‌اند؛ بنابراین با مجله‌ی همراه باشید.
 
1- قابلیت "چند لمسی " یا "Multi Touch"

امروزه شاید برای هر کاربری سخت باشد که از گوشی هوشمندی با صفحه‌نمایش غیر لسمی و دکمه‌های فیزیکی آن استفاده کند، این موضوع در حالی است که در زمان‌های اولیه‌ی ارائه‌ی گوشی‌های هوشمند لمسی دغدغه‌ی افراد به منظور استفاده از این محصولات دشوار بودن تایپ پیامک، متن و... بوده است؛ یعنی با گذشت زمان موضوع کاملا بالعکس شده است.
10 سال پیش یعنی چیزی در حدود سال 2005 میلادی اغلب گوشی‌های هوشمند با صفحه‌نمایش لمسی همراه نبودند و آن‌هایی هم از این قابلیت بهره‌مند بودند بنا به دلایل خاصی از صفحه‌کلیدهای مجزا در کنار نمایشگرهای لمسی دستگاه‌های هوشمند تولیدشده‌ی خویش استفاده می‌کردند. در آن زمان تکنولوژی صفحه‌نمایش‌های لمسی به نمایشگرهای مقاومتی محدود بود که عملکرد چندان دقیقی را نیز به همراه نداشتند.
علاوه بر موارد ذکر شده، نباید فراموش کنیم که صفحه‌نمایش این دستگاه‌های هوشمند به‌هیچ‌عنوان از قابلیت "چند لمسی " یا "Multi Touch" نیز پشتیبانی به عمل نمی‌آورد. در واقع اولین گوشی هوشمندی که از نمایشگر چند لمسی بهره‌مند بود آیفون اورجینال اپل محسوب می‌شود که طی سال 2007 میلادی رسما رونمایی و عرضه شد.
 
2- سنسور دوربین و توانایی‌های آن

طی 10 سال گذشته توانایی‌ها و قابلیت‌های مجموعه‌ی دوربین گوشی‌های هوشمند هم فوق‌العاده دگرگون شده و پیشرفت عظیمی را به خود دیده است. در واقع مسئله‌ی مربوط به عملکرد دوربین و توانایی‌های آن هم‌اکنون برای کاربران دستگاه‌های هوشمند موضوعی فوق‌العاده حساس و حائز اهمیت به شمار می‌رود، اما آیا به یاد دارید که وضعیت دوربین گوشی‌های هوشمند 10 سال گذشته چگونه بوده؟
در آن زمان یعنی سال 2005 میلادی از نظر قابلیت‌ها و عملکرد سنسور دوربین گوشی‌های هوشمند نوکیا N70 و نوکیا N90 حرف اول را در میان سایر محصولات موجود می‌زدند. سنسور دوربین به کار گرفته شده در این دو گوشی هوشمند سنسوری 2 مگا پیکسلی با توان عکسبرداری با وضوح 1200*1600 پیکسل و فلیمبرداری با وضوح 288*352 پیکسل بوده است. در آن هنگام هر فردی با مشاهده‌ی عملکرد دوربین اصلی این دو گوشی و تصاویر ضبط شده توسط آن شگفت‌زده می‌شد و با اعتماد به نفس، اما در سال 2015 موضوع کاملا تغییر کرده است. در طول این 10 سال عملکرد سنسور دوربین گوشی‌های هوشمند فوق‌العاده بهبودیافته به گونه‌ای که برخی از عکاس حرفه‌ای مدعی شده‌اند که عکسبرداری با دوربین برخی از گوشی‌های هوشمند نظیر آیفون 6 اپل نتیجه‌ای بهتر از عکسبرداری با استفاده از برخی دوربین‌های حرفه‌ای به همراه خواهد داشت.
در دوره‌ی کنونی گوشی‌های هوشمند "میان رده " و حتی بسیاری از گوشی‌های هوشمند "پایین رده‌ی " تولیدشده توسط کمپانی‌های بزرگ و فعال از سنسور دوربینی با کیفیت‌تر از سنسور دوربین گوشی‌های نوکیا N70 و نوکیا N90 بهره‌مند است. هم‌اکنون دوربین اصلی اغلب پرچمداران کمپانی‌های بزرگ قابلیت تصویربرداری با وضوح تصویر 4K را به همراه دارند که در مقایسه با وضوح تصویر 288*352 پیکسلی فوق‌العاده خواهد بود.
 
3- پشتیبانی از اتصالات سلولی با سرعت بالا

قابلیت اتصال 3G در سال 2005 میلادی هم ارائه شده بود اما تنها توسط "سامانه‌ی جهانی مخابرات سیار (UMTS)" و CDMA2000 ارائه شده و محدود به سرعت رد و بدل اطلاعات 1 مگابیت در ثانیه‌ای بوده است. اولین گوشی با قابلیت پشتیبانی از HSDPA در سال 2006 میلادی توسط کمپانی سامسونگ با نام Samsung SCH-W200 عرضه شد که این محصول به واقع یک گوشی هوشمند به شمار نرفته و تنها یک گوشی با قابلیت‌های گسترده‌تر نسبت به گوشی‌های معمولی به شمار می‌رفت؛ اما هم‌اکنون که در سال 20015 میلادی به سر می‌بریم تقریبا تمامی گوشی‌های هوشمند موجود در بازار قابلیت پشتیبانی از اتصال LTE را به همراه دارند و این موضوع مستقیما با پیشرفت سیستم روی یک چیپ‌های (SoC) به کار گرفته شده در این محصولات ارتباط دارد. در واقع تراشه‌های سیستمی که امروزه در

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید