مسیر سبز
مسیر سبز

قوچان‌نژاد: مسی و آگرو را نمی‌شناسیم! خبرآنلاین: رضا قوچان‌نژاد

قوچان‌نژاد: مسی و آگرو را نمی‌شناسیم!
خبرآنلاین:  رضا قوچان‌نژاد در بازی با نیجریه می‌توانست زننده یك گل باشد. او در نیمه اول ضربه سر زیبایی به سمت دروازه نیجریه زد كه دروازه‌بان این تیم توپ را دفع كرد. اگر آن توپ گل می‌شد حالا ایران سه امتیاز با ارزش از نیجریه گرفته بود. با این حال هنوز تیم ملی ایران ناامید نیست و به قول كارلوس كروش، در جام جهانی باقی مانده است. با رضا قوچان‌نژاد در مورد مسابقه با نیجریه و بازی بعدی تیم ملی مقابل آرژانتین صحبت كرده‌ایم.

رضا از اتفاقات قبل از بازی شروع کنیم. مربی نیجریه بعد از قرعه کشی رقابت ها در مصاحبه ای بدون آنکه شانسی برای ایران قایل باشد، گفته بود نیجریه و بوسنی برای دومی در گروه رقابت می کنند. او هیچ اسمی از تیم ملی نیاورد و رفتار او برای رسانه ها و همینطور مردم ایران جالب نبود. احتمالا با عملکردی که مقابل این تیم داشتید، حالا اسم ایران را یادش می ماند.

او نظرش را گفته و نمی توانیم ایرادی بگیریم. ما اصلا کاری با حرف های او نداریم، حالا یک چیزی گفته است. مهم این است که شما در زمین بازی چکار می کنید. ما یاد گرفته ایم در زمین زحمت مان را بکشیم و کاری را خودمان را انجام بدهیم. راستش را بخواهید، من این حرف را قبلا نشنیده بودم و اولین بار است که می شنوم او چه حرفی هایی زده است. اصلا هم برایمان مهم نیست، هر کس هر حرفی دوست دارد می تواند بزند. مهم این است که یک تیم باشید و به زمین بروید و بازی تان را داخل زمین انجام بدهید. وگرنه، بیرون از زمین هرکسی می تواند هر چه می خواهد بگوید. نمی توانیم از آنها هم ایراد بگیریم، چون این نظرشان است. برای ما بازی وقتی شروع می شود که داور سوت شروع بازی را می زند و ما هم کارمان را شروع می کنیم. به نظر من آدم و یک تیم باید خودش را در زمین بازی نشان بدهد. ما جلوی نیجریه نشان دادیم که در زمین بازی می جنگیم. خدا وکیلی، ما جلوی در بازی اول عین شیر بازی کردیم. نمی دانم چطوری بگویم ولی من واقعا افتخار می کنم به تیمم. به تیم ملی کشورم.

کروش قبل از بازی گفته بود که من در این بازی نیاز به جنگجو دارم. آیا شما با عملکردی که در زمین بازی داشتید، جنگجوهای کارلوس کروش بودید؟

دیگر نیازی به توضیح اضافه ای نیست و شما خودتان بازی را دیدید. دیدید که برای هر توپ و هر پاس در زمین بازی جنگیدیم. تیم نیجریه واقعا یکی از بهترین تیم های آفریقاست، این را فراموش نکنید. بازیکنان این تیم هم نیاز به معرفی ندارند. آنها در تیم های مختلف اروپایی بازی می کنند و بعضی شان در بهترین لیگ ها هستند. ما در بازی نیجریه واقعا برای هر توپ جنگیدیم. درست است که بازی را نبردیم، ولی تلاش کردیم. این یک امتیاز هم برای شروع بد نبود. در نیمه اول می توانستیم دروازه نیجریه را باز کنیم. من خودم یک شانس گلزنی داشتم. نیمه دوم هم دوباره حمله کردیم و دو سه شوت زدیم ولی توپ هایمان گل نشد. به نظرم خوب شروع کردیم و امتیاز خوبی به دست آوردیم.

درباره صحنه نیمه اول... واقعا چطور دورازه بان نیجریه آن توپ را مهار کرد؟ او بهترین گلر فصل گذشته لوشامپیونه فرانسه شد. اگر گلر دیگری جای او بود، توپ گل می شد؟

خدایی اش گلر خیلی خوبی بود. اصلا فکر نمی کردم بگیرد. وقتی هد را زدم گفتم توپ رفت توی گل و می خواستم شادی کنم ولی نمی دانم.... قسمت نبود. سیو خیلی خوبی داشت. دیگر به آن فکر نمی کنم. نه من و نه دیگر بازیکنان. این بازی برای تمام شد. بازی گذشته ما بوده و حالا باید به جلو نگاه کنیم. یک امتیاز مهم گرفتیم. حس همه بچه ها خوب است. حالا برای بازی با آرژانتین کلی انگیزه داریم.

در این بازی تیم ملی بیشتر دفاعی بازی کرد. این بر روی تو که تک فوروارد هستی، فشار ایجاد نمی کند؟ آن جلو تنها هستی و مدام باید به عقب برگردی و توپ بگیری. در زمین خیلی خسته می شوی، درست است؟

چطوری بگویم، معلوم است که هر بازی در جام جهانی سخت است. ما یک تیم هستیم. باید همه با هم دفاع کنیم و در زمان حمله هم، با هم دفاع کنیم.  من یک چیز بگویم، درست است ایران تیمی نیست که بتواند جام جهانی را ببرد ولی کیفیت خاص خودش را دارد. اگر با تیم کار کنیم، می توانیم نتیجه بگیریم ولی اگر قرار است برای خودمان بازی کنیم، اصلا نمی توانیم نتیجه لازم را به دست بیاوریم. ما برزیل و آرژانتین نیستیم که 7،8 بازیکن خیلی فوق العاده داشته باشیم. ما شاید مثل آنها بازیکنی نداشته باشیم که 3،4 نفر را دریبل کند اما یک تیم هستیم. باید از لحاظ تیمی فشرده بازی کنیم و تاکتیک قوتی داشته باشیم تا بتوانیم در زمین بازی نتیجه بگیریم. در بازی نیجریه می توانستیم با همین انسجام برنده باشیم ولی قسمت نبود. اما حداقل بچه ها انگیزه گرفته اند و می توانند از نتیجه راضی باشند تا در بازی های آینده بتوانیم نتایج بهتری به دست بیاوریم.

در اواسط نیمه دوم بازی با نیجریه، کریم انصاری فرد کنار زمین آمد و با تو دقایقی حرف زد. دیالوگ خاصی بین شما رد و بدل شد.

راستش یادم نیست.

خیلی با ذوق و شوق با تو حرف می زد. واقعا یادت نیست؟

واقعا یادم نیست. در زمین ما خیلی زیاد حرف می زنیم. من خودم با کروش حرف می زنم و خیلی بازیکنان دیگر. به خاطر همین یادم نیست چه حرفی بین ما رد و بدل شد.

با توجه به بازی آرژانتین و بوسنی که آن را نگاه کردید و همانطور عملکردی که تیم ملی در بازی نیجریه داشت، فکر می کنی ایران چقدر شانس صعود از گروه را داشته باشد؟

خب این چیزی که می گوئید برای آینده است نه الان. ما اول به بازی نیجریه فکر می کردیم، الان هم به بازی آرژانتین فکر می کنیم. حالا صعود و شانس صعود بماند برای بازی آخر.

بازی بوسنی و آرژانتین را تماشا کردی. چه نظری درباره بوسنی داری که رقیب ما برای صعود است؟ آرژانتین هم که تکلیفش را همه می دانند.

بوسنی به نظر تیم خوب

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید