مسیر سبز
مسیر سبز

قیمت اجاره‌ مسکن در نقاط مختلف تهران خبرگزاری ایسنا: سوییت

قیمت اجاره‌ مسکن در نقاط مختلف تهران
خبرگزاری ایسنا: سوییت 33 متری در زرگنده 10‌میلیون ودیعه و 700‌ هزار تومان اجاره ماهانه قیمت داده می‌شود در خواجه نظام برای آپارتمانی 45 متری باید پنج‌میلیون ودیعه و ماهی 500‌ هزار تومان اجاره پرداخت .

در بخش‌هایی از گزارش بهار آمده است: این روزها قیمت در بازار اجاره‌بها هر روز بالا‌تر می‌رود و با گذشت حدود پنج ماه از پایان فصل اجاره‌ و بروز فصل سرما که به‌زعم عده‌ای فصل نقل و انتقالات نیست، قیمت‌ها در بازار اجاره نه تنها کاهش نیافته بلکه در برخی موارد از روند رو به رشد برخوردار شده ‌است.

در حال حاضر برخی مالکان از مستاجر‌های خود خواسته‌اند قبل از آن‌که قراردادشان به پایان برسد، مبلغ اجاره‌بها را چند‌درصدی افزایش دهند. این رفتار که کاملا غیرقانونی و قابل پیگرد توسط مستاجر است، در شرایطی سر زده که طبق مقررات اجاره‌نشینی، هرگونه تغییر چه افزایش چه کاهش اجاره‌بها، منوط به پایان زمان قرارداد است.

در حال حاضر درخواست اصلی موجران، افزایش مبلغ اجاره ماهانه است. این در حالی است که مستاجران نسبت به افزایش یکی دو‌میلیون تومانی مبلغ رهن، تمایل نشان داده، اما با مخالفت موجر روبه‌رو شده‌اند.

 مشکل دیگری که این روزها بازار اجاره‌بها با آن دست به گریبان است، مخالفت موجران نسبت به مراجعه به بنگاه مسکن است. اجاره‌نشین‌ها می‌گویند برخی موجران مشاوران املاک را قبول ندارند و خودشان می‌خواهند نرخ جدید را تعیین کنند! نکته قابل تامل دیگر بالا رفتن مبالغ رهن و اجاره همگام با بالا رفتن قیمت مسکن در مناطق شمال و شمال غرب تهران است که این روند نگران‌کننده در حال گسترش به مناطق مرکزی و حتی مناطق شرق پایتخت هم شده است.

هم‌اکنون وضعیت بازار رهن و اجاره به صورتی است که در مناطق شمالی که هیچ، در مناطق شمال غربی تهران که ممکن است با قیمت‌هایی مواجه شوید که از تعجب شاخ در بیاورید؛ برای رهن هر متر‌مربع واحد مسکونی معمولی باید در این مناطق بیش از یک‌میلیون تومان پرداخت و برای مثال رهن یک واحد 100 متری در سعادت‌آباد برایتان 100‌ میلیون تومان آب می‌خورد یا در بلوار عدل پونک برای رهن 90 متر آپارتمان باید 70‌میلیون تومان از جیب مبارک خرج کنید.

لذا در این حالت مردم مجبور می‌شوند از مناطق شمالی و شمال غربی به مناطق مرکزی، ‌غربی یا جنوبی بیایند و به دنبال سرپناهی باشند ولی در این مناطق هم قیمت‌ها بالا رفته و باید در نظر گرفت که ظرفیت این مناطق هم محدود است و جوابگو نیست. یک سوییت 30 متری در طبقه سوم محله جیحون هفت‌میلیون رهن و 300‌ هزار تومان اجاره، 45 متر آپارتمان در محله خواجه نظام 5‌ میلیون رهن و 500‌ هزار تومان اجاره، یک واحد 45 متری قدیمی در بلوار فردوس 32 ‌میلیون تومان رهن کامل و 55 متر آپارتمان 15 ساله در کریم‌خان 20‌ میلیون رهن و 500‌ هزار تومان اجاره. این‌ها برخی از قیمت‌ها در این مناطق است که همه را متحیر، سرگردان و سردرگم کرده است.

همان‌طور که می‌دانید این روزها بحث حداقل دستمزد کارگران نقل هر محفلی شده و اگر فرض را بر این بگیریم که مرد و زن سرپرست یک خانواده هر دو کارگر باشند و حقوقشان را هم ماهانه 400‌ هزار تومان (که حقوق واقعی‌شان از این مقدار کمتر است) در نظر بگیریم آنها در این شرایط بخواهند در تهران یک خانه کوچک و نقلی اجاره کنند با این رقم یعنی 800‌ هزار تومان در ماه؛ خورد و خوراک و کالاهای پرمصرفشان به کنار، در کجای تهران می‌توانند مستاجر شوند؟!

اگرچه طبق آخرین آمار گزارش شده، مرکز آمار به‌طور رسمی افزایش 5 / 36‌ درصدی نرخ اجاره در فصل و سال‌جاری را نسبت به فصل مشابه سال گذشته پذیرفته‌ است، اما مردم میزان افزایش اجاره‌بها در حال حاضر را بیش از 50‌ درصد احساس می‌کنند و در حالی که نرخ‌ها همچنان رو به افزایش است، به نظر می‌رسد اگر مسئولان از طریق عرضه اقدام به کنترل بازار نکنند نرخ‌ها با این روند افزایش می‌یابند و با آغاز فصل نقل و انتقالات وضعیتی بدتر از گذشته در بازار رخ می‌دهد.

برای یک واحد 45 متری در منطقه کارون 5 میلیون به اضافه 450‌ هزار تومان اجاره ماهانه تعیین شده و در منطقه پیروزی چنین واحدی 18 ‌میلیون رهن کامل اعلام شده است. برای یک سوییت 33 متری در زرگنده 10‌میلیون تومان رهن و 700‌ هزار تومان اجاره باید بدهید و در محدوده بنی‌هاشم برای یک واحد 60 متری 10‌ میلیون ودیعه و 600‌ هزار تومان اجاره ماهانه اعلام شده است.

 همچنین در محدوده نارمک یک واحد 63 متری، 36 میلیون و در محدوده پیروزی چنین واحدی 38 میلیون رهن کامل داده می‌شود. در منطقه امیرآباد نیز برای یک واحد 70 متری ودیعه 15‌ میلیونی و اجاره ماهانه یک‌ میلیون تومانی و در منطقه ستارخان برای یک واحد 72 متری، 45 میلیون رهن کامل در نظر گرفته شده است.

در میدان سرو سعادت‌آباد برای یک واحد 80 متری، 10‌ میلیون ودیعه و یک‌ میلیون تومان اجاره و در خیابان جمالزاده محدوده خیابان فرصت شیرازی یک واحد 80 متری، 50‌ میلیون رهن کامل داده می‌شود. در منطقه یوسف‌آباد یک واحد 85 متری، 80‌ میلیون رهن کامل و چنین واحدی در منطقه گیشا، 70‌ میلیون رهن کامل داده می‌شود.

بلوار آیت‌الله کاشانی واحد 101 متری، 73‌میلیون و در محدوده ظفر چنین واحدی 80‌ میلیون رهن کامل داده می‌شود. در محدوده سیدخندان یک واحد 58 متری 20‌ میلیون ودیعه به اضافه 400‌ هزار تومان اجاره، در محدوده مترو مولوی یک واحد 57 متری 20‌ میلیون رهن کامل و در محدوده دامپزشکی برای یک واحد 56 متری، 15‌ میلیون ودیعه و 300‌ هزار تومان اجاره تعیین شده است. براین اساس یک واحد 55 متری در منطقه جیحون 19‌میلیون و در محدوده تهرانسر 22‌ میلیون رهن کامل داده می‌شود.

در محدوده جمالزاده نیز یک واحد 55 متری هشت‌میلیون به اضافه 800‌ هزار تومان اجاره داده می‌شود. در محدو

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید