بهترین زندگی
بهترین زندگی

ماه نهم بارداری، غذاهای مناسب در ماه نهم بارداری چالش

ماه نهم بارداری، غذاهای مناسب
در ماه نهم بارداری چالش هایی وجود دارد که با آن ها مواجه می شوید. در ماه آخر به شدت احساس سنگینی می کنید. اما هیجان و شادی زایمان نیز وجود دارد.

تغذیه در ماه نهم بارداری
در این مرحله رشد جنین کامل شده است. وزن او به سرعت در حال افزایش است و مغز و ریه های او در حال کامل شدن است. در این مرحله رژیم غذایی بسیار مهم است. سیستم گوارش شما به دلیل افزایش وزن سریع تحت تاثیر قرار گرفته است به همین دلیل باید رژیم غذایی مناسب و مغذی داشته باشید. در اینجا غذاهای مناسب برای ماه نهم بارداری ذکر شده است:
غلات و نان: 6 تا 11 وعده در روز
میوه: 2 تا 4 وعده در روز
سبزیجات: بیش از 4 وعده در روز
لبنیات: 4 وعده در روز
غذاهای غنی از پروتئین: 3 وعده در روز
مایعات: حداقل 2 لیتر آب خالص در روز

غذاهای مناسب این مرحله از بارداری:
هنگامی که غذاهای مغذی و سالم بخورید، بارداری سالم و بی مشکلی خواهید داشت. مشکلاتی مانند یبوست و سوزش معده با مصرف غذاهای مناسب حل می شوند. این کار به رشد بهتر جنین کمک می کند و از بیماری ها جلوگیری می کند. رژیم غذایی مناسب شامل:
- غذاهای غنی از فیبر: مانند سبزیجات، میوه، نان، خرما و ...
- غذاهای غنی از آهن: مانند ماهی، مرغ، زرده تخم مرغ، کلم بروکلی، عدس، نخود، اسفناج، توت، سویا و میوه های خشک مانند کشمش و آلو. حداقل روزی سه وعده از غذاهای غنی از آهن مصرف کنید.
- غذاهای غنی از کلسیم: کلسیم در این مرحله از بارداری بسیار مهم است. غذاهای غنی از کلسیم عبارتند از: لبنیات، جو، بادام و کنجد.
- غذاهای غنی از ویتامین ث: ویتامین ث نیز در این مرحله از بارداری بسیار مهم است. غذاهای غنی از ویتامین ث عبارتند از: مرکبات، گوجه فرنگی، توت فرنگی، بروکلی و کلم پیچ.
- غذاهای غنی از فولیک اسید: برای جلوگیری از نقص تولد مصرف فولیک اسید ضروری است. سبزیجات و موز و لوبیا سرشار از فولیک اسید هستند.
- غذاهای غنی از ویتامین آ: اسفناج، هویج، سیب زمینی شیرین، طالبی.

غذاهایی که نباید در ماه نهم بارداری بخورید:
قهوه: قهوه را نباید بیش از 200 میلیگرم در روز بخورید. شکلات نیز دارای قهوه است بنابراین مصرف شکلات را نیز کم کنید.
الکل: الکل در طول بارداری خطرناک است و باعث نقص تولد می شود. بنابراین به هیچ عنوان در طول بارداری الکل نخورید.
پنیر نرم: این نوع پنیر غیر پاستوریزه است و باعث عفونت می شود بنابراین از مصرف آن اجتناب کنید.
غذاهای دریایی خام: از خوردن سوشی و سایر غذاهایی که به صورت خام سرو می شوند مانند صدف خوراکی بپرهیزید.
تنباکو: تنباکو در طول بارداری خطرناک است. اگر سیگار می کشید یا آدامس تنباکو مصرف می کنید سعی کنید در ماه نهم بارداری از مصرف آن ها بپرهیزید. زیرا رشد جنین را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. مکمل هایی که در بارداری می توانید مصرف کنید:
اگر رژیم غذایی مناسب و سالمی داشته باشید تمام نیازهای بدن تامین می شود. اما اگر مواد مغذی به مقدار کافی به بدن نرسد، پزشک مکمل های زیر را تجویز می کند:
مکمل کلسیم: اگر در رژیم غذایی روزانه کلسیم به مقدار کافی وجود ندارد، مکمل آن را بخورید. این مکمل برای افرادی که مشکل تحمل لاکتوز دارند نیز تجویز می شود.
مکمل مولتی ویتامین و مولتی معدنی: این مکمل ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن در طول بارداری را تامین می کند.
مکمل فولیک اسید: فولیک اسید برای تولید سلول های قرمز خونی و جلوگیری از نقص تولد الزامی است. اگر به مقدار کافی فولیک اسید از مواد غذایی دریافت نمی کنید، مکمل مصرف کنید.
مکمل آهن: پزشکان مکملی که حاوی 27 میلیگرم آهن می باشد را برای خانم های باردار در سه ماهه دوم و سوم بارداری تجویز می کنند.
همان طور که می دانید هر ماده غذایی که در این ماه مصرف می کنید بر رشد جنین تاثیر می گذارد. از آنجایی که برای دو نفر غذا می خورید باید سعی کنید سالم ترین غذاها را مصرف کنید. در این حالت از سلامتی و رشد مناسب و قوی بودن جنین مطمئن می شوید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید