مسیر سبز
مسیر سبز

محسن رضایی رسما اعلام کاندیداتوری کرد خبرگزاری فارس: دبیر

محسن رضایی رسما اعلام کاندیداتوری کرد
خبرگزاری فارس: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، کاندیداتوری خود را در جمع دانشجویان سیستان و بلوچستان به طور قطعی اعلام کرد.
 
محسن رضایی در جمع دانشجویان سیستان و بلوچستان در دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار داشت: اولین مسئله این است که سیاست خارجی با دیپلماسی متفاوت بوده چه بسا سیاست خارجی خوبی باشد اما یک دیپلماسی غلط آن سیاست خوب را به نتیجه نمی‌رساند و بالعکس هم هست.

وی افزود: چه دیپلماسی ماهرانه‌ باشد ولی به دلیل سیاست خارجی غلط آن دیپلماسی ماهرانه به نتیجه‌ای نرسد، سیاست خارجی عبارت است از یک تدبیر حکمت و یا خط‌ مشی که منافع ملی و ارزش‌های حیاتی یک کشور را حفظ می‌کند و یا گسترش می‌دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بنابراین تدبیر خارجی تدبیر روابط بین‌الملل، تدبیر در مناسبات خارجی است که منجر به تقویت منافع ملی یک کشور و یا ارزش‌های حیاتی یک کشور می‌شود اما دیپلماسی مدیریت روابط و مناسبات است.

رضایی بیان کرد: مدیریت ارتباطات خارجی است که آن سیاست را از حالت رویایی و ایده‌آل و تئوریک به صحنه عمل بکشاند دیپلماسی، مدیریت روابط و مناسبات خارجی است.

وی تصریح کرد: سفرهای خارجی که صورت می‌گیرد سفارتخانه‌هایی که شکل می‌گیرد، جلساتی که به وجود می‌آید، کنفرانس‌ها، همایش‌ها اینها یک نوع مدیریت باید داشته باشند تا آن سیاست خارجی تحقق پیدا کند بنابراین هر سیاست خارجی دارای یک هدفی است و دیپلماسی بر آن است که آن هدف را در روابط و مناسبات تحقق ببخشد اما سیاست خارجی باید پشتوانه‌ای داشته باشد.

قدرت و ثروت دو پشتوانه سیاست خارجی است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: معمولا دو نوع پشتوانه برای سیاست خارجی ذکر می‌کنند یکی پشتوانه قدرت و دیگری ثروت و اقتصاد است برخی کشورها مانند شوروی‌ها، پشتوانه سیاست خارجی آنها قدرت بود نه ثروت، برخی دیگر مانند ژاپن پشتوانه سیاست خارجی آنها ثروت است نه قدرت، برخی همانند آمریکا پشتوانه سیاست خارجی آنها هم ثروت و هم قدرت است.

رضایی بیان داشت: ما در جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب تا کنون توانسته‌ایم اولین پشتوانه سیاست خارجی که قدرت است را به وجود آوریم امروز پشتوانه سیاست خارجی ایران قدرت است نه ثروت و اقتصاد، هر سیاست خارجی هم دارای یک پشتوانه‌هایی است لذا سیاست خارجی موفق است که پشتوانه بیشتری داشته باشد.

وی اضافه کرد: چنانچه یک کشوری بخواهد سیاست خارجی بدون پشتوانه داشته باشد یک شعاری بیش نیست، کشوری می‌تواند سیاست خارجی مؤثر و پیشگامانه‌ای داشته باشد که از پشتوانه‌های اقتصادی و قدرت بالایی برخوردار باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: چرا ایران در سطح منطقه خاورمیانه یک بازیگر اصلی است و اگر او را در جلسات راه ندهند پیرامون مسائلی نظیر فلسطین، سوریه، لبنان و یا عراق به نتیجه‌ای نمی‌رسند چرا آمریکایی‌ها از ایران تقاضا کردند که در رابطه با امنیت عراق، ایران با آنها مذاکراتی داشته باشد و یک کمیسیونی بین ایران و آمریکا برای شکل‌گیری حکومت در عراق درست شد، چرا آنها ایران را در اینجا تحویل گرفتند و تقاضا کردند و چرا آنجایی که تقاضا نمی‌کنند و تحویل نمی‌گیرند با شکست مواجه می‌شوند این به خاطر تأثیرگذاری ایران در یک بخش از جهان است و آن هم در سیاست خارجی.

رضایی تصریح کرد: پس سیاست خارجی باید پشتوانه داشته باشد، پشتوانه قدرتی و پشتوانه اقتصادی و در حقیقت ثروت هر دو مؤثرند اگر پشتوانه سیاست خارجی فقط قدرت باشد عمدتا در یک حوزه‌ای ما محدود می‌شویم اگر در کنار قدرت، اقتصاد و ثروت هم پشتوانه سیاست خارجی ما بشود ما از حوزه نفوذ وسیع‌تری برخوردار خواهیم بود مثلا در زمان صفویه، ایران به نیمی از جهان نفوذ داشت چرا می‌گفتند «اصفهان نصف جهان» چون ایران در زمان صفویه از هند گرفته تا غرب چین، تمام منطقه آسیای مرکزی قفقاز، ایران کنونی و یک قسمتی از خاورمیانه تحت نفوذ ایران بود، کل هند فارسی حرف می‌زدند و در کشمیر 500 شاعر فارسی زبان داشتیم، پاکستان، افغانستان که بخش‌های زیادی از آنها جزو ایران بود خود آسیای مرکزی قفقاز، علت این نفوذ فرهنگی ما در یک گستره وسیعی از دنیا بود به دلیل همان پشتوانه‌های اقتداری ثروتی و یا اقتصادی ایران، با توجه به اینها اولین مسئله که مطرح هست کشوری که نه ثروت دارد نه قدرت اصلا می‌تواند سیاست خارجی داشته باشد.

قبل از انقلاب اسلامی، کشور از سیاست خارجی برخوردار نبود

وی ادامه داد: علت اینکه ایران از زمانی که صفویه سقوط کرد تا قبل از انقلاب اسلامی از سیاست خارجی برخوردار نبود این دلیل بود که نه ثروت داشت و نه قدرت ودر واقع هر ثروت و هر قدرتی که تا قبل از 22 بهمن داشت  وابسته به آمریکا بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: چرا ابتدای جنگ تمام سیستم جنگی ایران از کار افتاد، هواپیماهای اف‌14 که می‌رفت بالا با اینکه می‌توانست همزمان شش تا هواپیماهای عراق را سرنگون کند اما نمی‌توانست کاری بکند چون موشک‌های آنها تمام شده بود، هواپیما بود موشک نبود چون موشک‌ها باید از بیرون می‌آمد این هواپیماها بعد از دو ماه از کار می‌افتادند چون قطعه یدکی نمی‌آمد، قدرتی نبود، ثروتی هم نبود لذا ایران سیاست خارجی نداشت.

رضایی افزود: به ایران می‌گفتند «ژاندارم آمریکا در منطقه خلیج‌فارس» این تعبیر و تعریف ایران قبل از انقلاب بود لذا سیاست خارجی، کشوری دارد که از قدرت و ثروت برخوردار باشد ما از 22 بهمن به این طرف صاحب سیاست خارجی شدیم چون مستقل شدیم و پشتوانه این استقلال ابتدا به تولید قدرت و آرام آرام شروع شد به اینکه ما ثروت را تولید کنیم که مواجه با یک رویارویی جدید شدیم.

به رغم موانع زیاد استکبار، از آنها عبور کردیم

وی گفت:

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید