مسیر سبز
مسیر سبز

مخالفت ایران، سرگردانی مرکل در آسمان سخنگوی آنگلا مرکل صدراعظم

مخالفت ایران، سرگردانی مرکل در آسمان 
 سخنگوی آنگلا مرکل صدراعظم

مخالفت ایران، سرگردانی مرکل در آسمان
سخنگوی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان امروز سه شنبه گفت که به دلیل مخالفت موقتی ایران با عبور هواپیمای حامل مرکل از آسمان این کشور، وی با تاخیر به هند رسید.

به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس (یو بی ای)، "استیفن سبرت" در متنی که در صفحه خود در سایت تعامل اجتماعی تویتر منتشر کرده نوشته است:" آغاز غیرعادی برای سفر به هند ؛ ایران به طور موقت از صدور مجوز ورود هواپیمای مرکل به آسمان خود خودداری کرد. ما با تاخیر وارد دهلی نو شدیم."

سایت اینترنتی روزنامه اشپیگل آلمان هم نوشت که هواپیمای حامل مرکل و هیئت عالی رتبه ای  متشکل از بازرگانان، مدیران ارشد دولتی و بخش خصوصی و روزنامه نگاران به مدت دو ساعت در آسمان ترکیه در حال پرواز و انتظار بود تا اینکه تهران به این هواپیما اجازه داد به وارد حریم هوایی ایران شود.

سخنگوی صدر اعظم آلمان همچنین گفته است که مذاکرات یک ساعته میان وزارت خارجه آلمان و ایران و میانجیگری ترکیه برای دریافت مجوز عبور هواپیمای حامل مرکل از آسمان ایران انجام شد تا اینکه این مجوز دریافت شد و ما در حال بررسی موضوع ارائه اعتراض رسمی در این باره به مقامات تهران هستیم.

خبرنگار اشپیگل در گزارش خود می نویسد که در صورتی که انتظار برای عبور از ایران بیش از این به طور می انجامید ، هواپیمای حامل هیئت صدراعظم آلمان (ایرباس 340) حتما در مسیر خود با مشکل سوخت مواجه می شد.

براساس این گزارش،  ایران در ابتدا و قبل از انجام این سفر، با عبور هواپیمای حامل صدراعظم آلمان از آسمان ایران موافقت کرده بود اما با نزدیک شدن این هوایپما به حریم هوایی ایران، مقامات این کشور به طور موقت مانع از ورود هواپیما شدند.

 هیئت آلمانی با استفاده از دو هواپیما به هند سفر کرده بودند که هوایپمای دیگر ،حامل شماری از وزیران و کارشناسان ارشد دولت آلمان توانسته بود براساس برنامه قبلی، از آسمان ایران عبور کند و به موقع در فرودگاه دهلی نو فرود آید.

هنوز مقامات ایرانی در این باره واکنشی نشان نداده اند.

واکنش آلمان : احضار سفیر ایران به وزارت خارجه آلمان

آلمان در اعتراض به ممانعت تهران از عبور هواپیمای حامل صداراعظم این کشور، سفیر ایران را احضار کرد.

خبرگزاری آلمان نوشت: "گيدو وستروله" وزیر امور خارجه آلمان در بیانیه ای اعلام کرد که این اقدام ایران به معنی نادیده گرفتن همه عرف های بین المللی است.

وی تاکید که علیرضا شیخ عطار سفیر ایران در برلین به وزارت امور خارجه آلمان احضار شده است.
وزیر خارجه آلمان در بیانیه خود تاکید کرد: این اقدام ایران به معنی عدم احترام به آلمان و غیرقابل پذیرش است.

بنابراین گزارش، این اتفاق بامداد امروز سه شنبه اتفاق افتاده است.
مرکل هم در این باره گفته است که تاکنون با چنین اتفاقی روبه رو نبوده است و حتی خلبانان پرواز نیز چنین حادثه ای را تجربه نکرده اند.

هواپیمای حامل مرکل صبح امروز سه شنبه با تاخیر  دو ساعته وارد فرودگاه دهلی نو شد.
همچنین ممکن بود هواپیمای حامل مرکل مجبور شود برای سوخت رسانی در فرودگاهی در ترکیه به زمین بنشیند اما تصمیم ایران  در آخرین لحظه برای مجوز عبور صادر شد.

گفتنی است این نخستین پرواز این هواپیما از نوع ایرباس 340 در ناوگان تشریفاتی در اختیار حکومت آلمان بود. این هواپیما به نام نخستین صدراعظم آلمان، "کونراد ادیناور" نام گذاری شده است.منبع: عصرایران

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید