هر روز!
هر روز!

مخالفت با طب اسلامی؛ کم لطفی یا لجاجت؟! : مخالفت

مخالفت با طب اسلامی؛ کم لطفی یا لجاجت؟! : مخالفت

مخالفت با طب اسلامی؛ کم لطفی یا لجاجت؟!
: مخالفت با طب اسلامی؛ کم لطفی یا لجاجت؟!
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  قم فردا،  همین چند روز پیش بود که دکتر محمود خداپرست، مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت طی سخنان تعجب برانگیزی مدعی شد که اساساً ما چیزی به عنوان طب اسلامی نداریم!
به گزارش : دکتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت نیز با تمسک به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مدعی شد: در سیاست‌های کلی سلامت، طب سنتی با عنوان «طب سنتی ایرانی» آورده شده و کلمه اسلامی موجود نیست و چنین کاری سهواً انجام نشده بلکه با علم انجام گرفته است.
جلوی خرافات را باید گرفت اما ...!
 در روزهای اخیر این قبیل اظهارنظرها در عرصه رسانه و به خصوص فضای مجازی چنان بازتابی داشته که حتی واکنش مراجع تقلید را نیز در پی داشت به این نحو که روز گذشته آیت الله مکارم شیرازی طی سخنانی ضمن انتقاد از افراط و تفریط ها درباره طب اسلامی اظهار داشت: وجود مباحث طب در آیات و روایات غیرقابل انکار است، هر چند که باید جلوی ورود خرافات به طب سنتی و اسلامی را گرفت.
ایشان افزود: البته روایات که از معصومین در مورد طب آمده است باید بررسی شده و صحت آنها مورد تأیید قرار گیرند.
این مرجع تقلید همچنین با بیان اینکه ما طبی به نام طب مسلمین داریم ، خاطرنشان کرد: علمای اسلام از جمله علمایی بودند که علم طب را دنبال کرده‌اند که نمونه آن کتاب قانون بوعلی سیناست که مشهور است 300 سال در دانشگاه‌های اروپا تدریس می‌شده است.
تاثیر بالای طب اسلامی را نمی توان نادیده گرفت
 حجت الاسلام دکتر احمدعلی آقارفیعی، متخصص طب اسلامی و مؤلف آثاری همچون «طب اسلامی و تحقیقات نوین پزشکی» در گفتگو با قدس اعلام داشت: بخش اعظم طب در کنار مباحث تئوری، بحث‌های تجربی است، اگر طبیبانی داریم که با درمان‌های سنتی جواب گرفته‌اند دیگر نمی‌توانیم تأثیر این طب را نفی کنیم، چون این روش‌ها در بوته آزمایش نتایج را به ما ارائه داده‌اندچنان که امیرالمؤمنین(ع) فرموده‌اند: «تجربه بالاتر از علم است.» پس اگر نسخه‌ای به وسیله معصومان(ع) و حکما بیان شد یا قرآن سوره‌ای آورد که در درمان مؤثر است، دیگر نمی‌توان تأثیر آن را انکار کرد.
 وی ادامه داد: از سویی وقتی رهبر یک کشور می‌گوید: «طب اسلامی- ایرانی»، دیگر نباید زیردستان ایشان بگویند چنین طبی موجود نیست که این غلط و اشتباهی بزرگ است و با بهانه هایی از این دست، آن را منزوی کنند، بلکه باید نظر علما را پرسید و این طب را در بوته تجربه آورد و وقتی با هم ممزوج شد بعد نظر دهیم؛ تجربه دارم که شخصاً با به کارگیری طب اسلامی، توانستیم مانع از قطع پای بیمار شویم.
وزارت بهداشت توان اداره طب اسلامی را ندارد
موضع گیری انکاری مسئولان وزارت بهداشت نسبت به طب اسلامی در حالی است که دکتر حسین خیراندیش ، رئیس مؤسسه تحقیقات حجامت و طب سنتی ایران چندی پیش اعلام کرد که وزارت بهداشت توان اداره طب سنتی و اسلامی را ندارد، چه آن که این وزارتخانه طی 12 سال ناتوانی خود را از تدوین آیین نامه 4 صفحه ای تأسیس واحدهای طب سنتی نشان داده است.
 وی تصریح کرد: به نظر می رسد کسانی در کشور مسئولیت دارند که برای برخی دستورات دینی ارزشی قائل نیستند در حالی که برای دخانیات ارزش قائلند!
آقایان وزارت بهداشت کم لطفی می کنند!
مهدی مصری، رئیس مرکز قرآن، حدیث و طب دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج)، نیز با اشاره به سخنان برخی از مدیران وزارت بهداشت مبنی بر نبود مکتبی پزشکی به نام طب اسلامی ابراز داشت: اگر این سخن ناظر به نبود روشی به این نام است؛ این سخن درست بوده و روش یا مکتبی و مجموعه‌ای به نام طب اسلامی در حال حاضر نداریم اما اگر این سخن ناظر به این باشد که ما یک مبانی در اسلام نداریم که به آن فلسفه داده تا این فلسفه راه و روش خود را پیدا کند و از آن به عنوان مکتب طبی یاد کنیم، این سخن درست نیست و آقایان کم لطفی می‌کنند.
وی اضافه کرد: ما مبانی را در روایت و قرآن داریم که باید توسط دانشمندان مسلمان و افرادی که علم را در کنار حلم دارند مستند شده و تیمی از انجمن فلسفه و حکمت این مبانی را تبدیل به فلسفه کنند، اگر این کار انجام شود در آینده می‌توان گفت که طب اسلامی داریم.
انتهای پیام/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید