هر روز!
هر روز!

مدل لباس باربی های محجبه! (تصاویر) : مدل لباس باربی

مدل لباس باربی های محجبه! (تصاویر) : مدل لباس باربی

مدل لباس باربی های محجبه! (تصاویر)
: مدل لباس باربی های محجبه! (تصاویر)
: مدل لباس های طراحی شده عروسک های باربی که نماد یک زن مسلمان را نمایش می دهد؛ عروسک فولا طوری طراحی شده است که بر خلاف باربی نماد یک زن مسلمان باشد که زندگی اش بر محور خانه و خانواده می چرخد اما برخی معتقدند فولا تنها یک باربی محجبه است.
 
به گزارش : نام عروسک «فولا»، با تلفظ عربی فُلَه، برگرفته از نوعی گل یاس عربی است که بیشتر در منطقه شامات می روید.
 
، ایده ساخت این اسباب بازی دخترانه در سال 1999 شکل گرفت و اواخر سال 2003 بود که وارد بازار سوریه و سپس جهان عرب شد. این عروسک یازده و نیم اینچی که شبیه باربی است در نوع پوشش و سبک زندگی با رقیب آمریکایی اش تفاوت دارد.
 
فولا با یک مجموعه از وسایل مثل چتر، ساعت، دوچرخه، دوربین، صندلی های بادی و استخر عرضه می شود. این عروسک طوری طراحی شده است که بر خلاف باربی نماد یک زن مسلمان باشد که زندگی اش بر محور خانه و خانواده می چرخد. برخی پدر و مادرهای مسلمان معتقدند اگر دخترانشان به عروسک هایشان حجاب بپوشانند خود تشویق به داشتن حجاب می شوند و لذا فولا را عروسکی می دانند که می تواند الگوی نقش های اسلامی را در فرزندانشان نهادینه کند.
 


برخی پدر و مادرهای مسلمان معتقدند اگر دخترانشان به عروسک هایشان حجاب بپوشانند خود تشویق به داشتن حجاب می شوند.
 
شرکت نیوبوی
طراح و سازنده باربی محجبه معروف شرکتی است به نام «نیوبوی» که به عرضه محصولات اسباب بازی، خوردنی و لوازم التحریر در خاورمیانه و شمال آفریقا می پردازد. مرکز اصلی این شرکت که در سال 1999 تاسیس شد در دوبی پایتخت امارات قرار دارد. عروسک های این شرکت در چین، برزیل، آفریقای شمالی، مصر و اندونزی و در آمریکا هم مشتری دارد.
 
عروسک فولا پس از عرضه در بازار به سرعت تبدیل به پر فروش ترین عروسک در خاورمیانه شد و تا سال 2006 در کشورهای عربی حدود 2 میلیون فروش داشته است. این فروش باعث توجه برخی رسانه های آمریکایی به فولا شد. روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در یکی از گزاش هایی که درباره این عروسک منتشر کرد، چنین نوشت: «تقریبا غیر ممکن است که از مغازه ای در سوریه، مصر، اردن یا قطر رد شوید و با خوردنی های فولا رو به رو نشوید. این جا دختربچه ها ذهنشان مشغول فولا است و پدرمادرهای محافظه کار که مایل نیستند برای دخترانشان باربی بخرند از ای نکه برای عروسکی که جانماز دارد هزینه می کنند خوشحالند».
 


عروسک فولا پس از عرضه در بازار به سرعت تبدیل به پر فروش ترین عروسک در خاورمیانه شد.
 
اما فولا اولین عروسک محجبه نیست. پیش از فولا عروسک های دیگری هم بوده اند که محجبه طراحی شده اند مثل باربی مراکشی و سارای ایرانی اما هیچ کدام به اندازه فولا مشهور نبوده اند. شرکت آمریکایی متل هم لیلی را طراحی کرد، همچنین امینه بوسنیایی و از همه معروف تر رازان که محصول شرکت نور آرت بود و سالی سی هزار فروش داشته است.
 
اما چیزی که بر اهمیت فولا به عنوان یک عروسک افزود الگو بودن این عروسک برای دختران مسلمان است که خود نشان می دهد چه تعدادی از مسلمانان علاقه دارند دخترانشان محجبه باشند.
 
تفاوت ویژه فولا با رقیبش باربی در ظاهر عربی اسلامی آن است. فولا برای هر زمان و مکانی لباس خاص خودش را دارد که البته دارای هویت و خصوصیات عربی است. برای ارائه تصوری بهتر از تفاوت های فولا و باربی ابتدا به سه خصوصیت تمایزبخش این اسباب بازی عربی یعنی پوشش، رفتار و ویژگی های جسمی آن اشاره می کنیم:
 
1. پوشش
فولا در بازار عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس با چادر مشکی و روسری عرضه شده است اما در دیگر بازارها چادر به سر ندارد چراکه طراحان آن قصد نداشتند فقط یک مدل سخت گیرانه را مطرح کنند. برای کشورهای معتدل تر فولا یک روسری روشن و دامنی بلند دارد که تا زیر زانویش را می پوشاند؛ همانطور که مسلمان ها به طور سنتی لباس های پوشیده به تن می کردند. همچنین فولا گاهی اوقات لباس آستین کوتاه می پوشد اما هرگز لباس بی آستین ندارد.
 


فولا در دیگر بازارها چادر به سر ندارد چراکه طراحان آن قصد نداشتند فقط یک مدل سخت گیرانه را مطرح کنند.
 
به طور کلی لباس های این عروسک طوری طراحی شده که با آداب و رسوم و ارزش های دینی منطقه عربی همخوانی داشته باشد. فولا بیرون از خانه محجبه است و پوشش وی همگام با مد روز |آرایش |سرگرمی |اخبازو مناسبت های مختلف رنگ ها و اشکال متنوعی دارد. همچنین لباس های فولا از کشوری به کشور دیگر مختلف است به طوری که مثلا در مصر لباس های رنگارنگی همانند دختران مصری محجبه به تن دارد و همچنین لباس های محلی هندی، عربستانی، مغربی و اماراتی هم برای وی طراحی شده است.
 


برای فولا لباس های محلی مختلفی طراحی شده است.
«طارق محمد عزیز»، مدیر فروش یک فروشگاه بزرگ اسباب بازی کودکان در مصر می گوید: «فولا بیشتر فروش می رود چون با ارزش های شرقی ما قرابت بیشتری دارد؛ پاها و بازوهایش معلوم نیست و از باربی ارزان تر است علی رغم این که مثل باربی ساخت چین است».
 
2. سبک زندگی و رفتار
سایت فولا این عروسک را چنین معرفی می کند: «فولا دختری 16 ساله که ویژگی های جسمی و اخلاقی اش عربی است. عاشق زندگی است و یادگیری را دوست دارد. به پدر و مادرش نیکی می کند و با خانواده و دوستانش مهربان است. با دقت به حرف های دوستانش گوش می دهد و به اطرافش توجه دارد و مراقب برادر و خواهر دوقلویش نور و بدر است و در مقابل رفتارهای بچه گانه برادران کوچکش صبور است.
 
او همچنین عاشق کتاب خواندن، دانستن است و مد روز |آرایش |سرگرمی |اخبازاش نقاشی است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید