بهترین زندگی
بهترین زندگی

مدیریت زندگی، تقسیم وظایف مدیریت کارهای خانه مدیریت بهینه

مدیریت زندگی، تقسیم وظایف
مدیریت کارهای خانه
مدیریت بهینه و موثر خانه یکی از مشکل ترین وظایف می باشد. در این جا راه هایی ارائه شده است تا بتوان اندکی آن را آسان تر نمود : مراحل و گام ها :
1 . به بچه های کوچک تر یاد بدهید تا چگونه وظایف روزانه ی خود را انجام دهند ، مثلا مرتب کردن تختخوابشان. میتوانید به آنها یاد دهید تا هنگام بازی کردن فقط دو یا سه اسباب بازی را بیرون بیاورند و تا وقتی آنها را سر جایشان نگذاشته اند ، اسباب بازی دیگری را وسط نیاورند.
2 . از بچه های بزرگ تر خانه نیز بخواهید تا وظایفی را که به طور روزانه به عهده دارند ، انجام دهند ، وظایفی مثل : شستن و خشک کردن ظرف ها ، شستن حمام و دستشویی ، گذاشتن لباس های تمیز در کمدها و قرار دادن لباس های کثیف در سبد رخت.
3 . به وضوح برای کودکتان مشخص کنید که چگونه وظیفه ی خاصی را که به عهده دارد انجام دهد. زمانی را اختصاص دهید و با او تمرین کنید تا آن کار را به صورت صحیح یاد بگیرد و انجام دهد.
4 . فهرستی از کارهای اصلی خانه و نام اشخاصی که باید آنها را انجام دهند ، تهیه کنید. این فهرست میتواند شامل کارهایی مثل شست و شوی لباس ها ، جارو کردن ، خرید کردن ، آشپزی و بیرون بردن آشغال ها باشد. هر ماه این وظایف را به صورت چرخشی بین اعضای خانواده گردش دهید.
5 . کارهایی را که همه ی اعضای خانواده با هم میتوانند انجام دهند را نیز ، در نظر داشته باشید. برای مثال ، شستن ماشین در یک روز داغ تابستانی  با کمک همدیگر و البته لذت بردن از آب بازی ! نکات مهم :
به بچه های کوچک تر کمک کنید تا یک برنامه ی روزانه از کارها و مسئولیت هایی که به عهده دارند ، تنظیم کنند. برنامه ی مدون روزانه برای آنها اهمیت زیادی دارد.روز تکه هایی از کاغذ وظایف مختلف خانه را که بچه ها میتوانند انجام دهند ، بنویسید و آنها را در یک ظرف بریزید. هر وقت متوجه شدید که حوصله ی کودکتان سر رفته ، به او بگویید تا از داخل ظرف یک ورق درآورده و کاری را که روی آن نوشته شده انجام دهد. این یک ترفند عالی است که باعث میشود آنها در ضمن سرگرم شدن ، کارهای خانه را نیز انجام دهند.اگر برای انجام وظایف معمولی و عادی خانه ، به کودکتان پول بپردازید ، ممکن است این تصور برای او ایجاد شود که باید در ازای انجام دادن وظایفی که به صورت روزانه انجام می دهد نیز باید به او پاداش داده شود. یک تجربه ی مفید
اگر کودک شما به پول درآوردن علاقه دارد ، میتوانید لیستی از کارهای سخت و اضافی خانه مثل بیرون بردن آشغال ها ، تهیه کنید و برای انجام دادن هر یک از آنها مبلغی را پیشنهاد دهید .اگر همان موقع پول نداشتید تا به او بپردازید ، کارتی را تهیه کنید که معادل مبلغ مورد نظر روی آن نوشته شده باشد. کودک شما میتواند بعدا با دادن آن به شما ، به ازای مبلغ نوشته شده روی کارت از شما پول نقد بگیرد. این روش خیلی خوب جواب می دهد.
همان طور که بچه ه برای انجام ندادن کارها مورد تنبیه قرار می گیرند ، باید برای انجام دادن آنها نیز تشویق شده و جایزه بگیرند. این کار باعث میشود تا کودکان یک وابستگی مثبت نسبت به وظایف خانه پیدا کنند و انجام آنها را حتی تا سنین بالاتر ، نوجوانی و جوانی ادامه دهند.پرداختن پول به کودکان در ازای انجام برخی از کارها ، به آنها کمک می کند تا ارزش پول را درک نمایند.آنها اهمیت پولی را که خودشان به دست آورده اند ، بیشتر درک کرده و یاد می گیرند که چگونه آن را پس انداز کنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید