هر روز!
هر روز!

مراقبت از پوست کودکان در تابستان : مراقبت از پوست

مراقبت از پوست کودکان در تابستان : مراقبت از پوست

مراقبت از پوست کودکان در تابستان
: مراقبت از پوست کودکان در تابستان
همه ما وقتی که می خواهیم مثالی از زیبایی و لطافت بزنیم، پوست کودکان را مثال می زنیم . پس این همه لطافت و زیبایی به مراقبت نیاز دارد.
به گزارش
توجه، مراقبت و رسیدگی به پوست به خصوص از بدو تولد سنگ بنای حفظ سلامت و لطافت آن در سال های آتی عمر است.

تفاوتهای پوست کودک و بزرگسال:

1- در پوست کودک غده های چربی به طور کامل تشکیل نشده است و بنابراین پوست کودک چربی کمتری دارد.

2- پوست کودک نسبت به پوست بزرگسال نازکتر و ظریف تر می باشد، بنابراین مقاومت کمتری در برابر باکتری ها و مواد حساسیت زا نشان می دهد.

3- پوست کودک ملانین کمتری می سازد، که معنی آن حفاظت کمتر در برابر تابش نور خورشید است.

4-پوست نه تنها محافظی در برابر عوامل بیرونی است، بلکه نقش به سزایی در تنظیم دمای داخلی بدن ایفا میکند. دربدن کودکان به علت آنکه غده های عرق به طور کامل تشکیل نشده اند، کاهش دما مشکل تر صورت می گیرد .

با توجه به تفاوتهای پوست کودک با بزرگسالان و موارد ذکر شده، برای رفع نیازهای پوست کودک، مراقبتهای ویژه ای ضروری است:

1- از تماس پوست کودک با صابون و شامپوهای ناملایم پرهیز و از محصولات بهداشتی خاص کودکان استفاده گردد.

2-پس از استحمام کودک استفاده از روغن بچه می تواند جایگزین مناسبی برای چربی های طبیعی از دست رفته پوست شود و اثرات شستشو با آب و صابون و شامپو را جبران کند.

3-رطوبت پوست به ضخامت طبقه سطحی پوست در جذب و نگهداری آب بستگی دارد. روغن بچه به صورت یک لایه روی پوست قرار گرفته و رطوبت بدن را حفظ می کند.

4-PH طبیعی پوست کودک کمی اسیدی است و بنابراین حتی شستشوی مکرر با آب می تواند باعث تحریک پوستی گردد. استفاده از روغن بچه می تواند از تماس مکرر پوست کودک با آب جلوگیری کند.

5-از قرار گرفتن کودک به مدت طولانی در معرض نور خورشید خودداری شود استفاده از روغن بچه زمانی که کودک درمعرض اشعه خورشید قرار می گیرد، موجب حفظ رطوبت پوست می شود.

6- از تماس پوست کودک با مواد حساسیت زا محیطی مثل منسوجات با الیاف مصنوعی،وسایل خواب یا بازی حاوی پشم شیشه، گرد و خاک و… جلوگیری شود. روغن بچه به صورت یک لایه روی پوست قرار گرفته و از پوست کودک محافظت می کند.

7- بر اثر اصطکاک و تماس پاهای کودک با پوشک ممکن است سائیدگی ایجاد شود. استفاده از روغن بچه بهترین روش برای جلوگیری از سایش و تمیز کردن قسمتهایی از پوست کودک است که با پوشک تماس دارد.چون باعث کاهش سایش و اصطکاک پوست کودک با پوشک می شود.

8-پوست نوزادان، 5 برابر نازک تر از بزرگسالان است. برخلاف تصور عموم، حمام کردن روزانه نوزادان تاثیرات نامطلوبی دارد و به پوست آنها آسیب می رساند. نوزادان تا زمانی که نمی توانند سینه خیز بروند، نباید بیشتر از سه نوبت در هفته حمام گرفته شوند چرا که آن قدر کثیف نمی شوند. پزشکان معتقدند نوزادانی که والدینشان آنها را به طور مکرر حمام می کنند، دچار مشکلات پوستی شدیدی مانند اگزما

می شوند. بهترین زمان استحمام صبح یا انتهای روز، پیش از تغذیه است که پس از آن نوزاد شیر بخورد و به خواب برود. لباس نوزاد را با صابون های مخصوص بچه بشویید و از شستن لباس با پودرهای لباس شویی و نرم کننده های لباس خودداری کنید. زیرا این مواد برای پوست نوزاد ایجاد حساسیت می کند. لباس های شسته شده نوزاد را برای خشک شدن در معرض آفتاب قرار دهید.

9-در مورد التهاب ناحیه پوشک بچه پیشگیری از اهمیت فوق العاد ه ای برخوردار است؛ تا آنجا که امکان دارد نوزاد را هر چه سریع تر تعویض کنید و اجازه ندهید به مدت طولانی مدفوع و ادرار در پوشک باقی بماند. شب ها اغلب نوزاد به فاصله کوتاهی پس از به خواب رفتن ادرار می کند بنابراین تعویض کهنه یا پوشک در این هنگام، از ادرار سوختگی شبانه جلوگیری می کند.

پس از هر بار دفع ادرار یا مدفوع، موضع را با آب ساده یا صابون بچه شسته و خوب آبکشی کنید. سپس موضع را خشک کرده و بگذارید تا پیش از بستن ،دوباره هوا بخورد. هرگز از قسمت های خیس کهنه برای پاک کردن نوزاد استفاده نکنید زیرا از با این کار آلودگی را روی پوست نوزاد پخش خواهید کرد.

کیفیت، لطافت و قدرت جذب پوشک یا کهنه در پیشگیری از این مشکل بسیار مهم است. پوشک های یک بار مصرف رطوبت را بهتر جذب می کنند. شورت های لاستیکی تنگ به کودک نپوشانید. پوشک را محکم نبندید و از نوع لبه کشی استفاده نکنید زیرا علاوه بر اینکه موجب خراشیدگی کمر یا ران ها می شود، مانع از جریان هوا به داخل پوشک شده و موجب ایجاد محیطی مرطوب و مستعد سوختگی می شود.

اگر ضایعه پوستی با پمادهای معمولی برطرف نشد، به پزشک متخصص مراجعه کنید و از مصرف کورتون ها بپرهیزید چون به عوارضی مانند نازکی و شکنندگی پوست و در نتیجه افزایش احتمال بروز عفونت در موضع منجر خواهد شد.

مراقبت از پوست کودکان در زمستان

پوست کودک با پوست افراد بزرگسال متفاوت است بنابراین مراقبت ویژه ای را می طلبد، مخصوصاً در فصل زمستان که کاهش دما و رطوبت و بادهای سرد زمستانی بشدت پوست را خشک کرده و باعث سوزش، خارش و التهاب آن می شود.

استفاده از مرطوب کننده مخصوص کودک پس از استحمام، برای بازگرداندن رطوبت از دست رفته هنگام شست وشوی بدن وی و اجتناب از بیرون بردن کودک پس از حمام کردن، دو مسئله مهمی است که از التهاب و خشکی پوست کودک جلوگیری می کند، بهتر است محصولات بهداشت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید