بهترین زندگی
بهترین زندگی

مراقبت های روزهای آخر بارداری روزهای آخر بارداری، روزهای

مراقبت های روزهای آخر بارداری
روزهای آخر بارداری، روزهای حساسی است و هرگونه سهل‌انگاری می‌تواند جان کودک و مادر را به خطر بیندازد. البته راهکارهایی هم وجود دارد که خانم‌های باردار به کمک آن‌ها می‌توانند از بروز مشکلات دوران بارداری پیشگیری کنند و زایمان راحتی داشته باشند. آیا این درست است که بگوییم روزهای آخر بارداری، دوران مهمی برای کودک و مادر محسوب می‌شود؟ ماه آخر، به ویژه هفته پایانی دوران بارداری، زمان بسیار مهمی است و بسته به این‌که قرار است زایمان طبیعی یا سزارین انجام شود، شرایط تا حدی تفاوت خواهد داشت.خانم‌هایی که قرار است زایمان طبیعی داشته باشند، در طول دوران بارداری باید فعالیت‌های جسمی و پیاده‌روی‌های منظمی داشته باشند و در روزهای پایانی، این پیاده‌روی‌ها را حتی به 3 تا 4 ساعت در روز برسانند؛ چرا که انجام فعالیت‌های جسمی باعث نرم شدن و حتی باز شدن دهانه رحم می‌شود و تسریع در امر زایمان را به دنبال خواهد داشت. اما خانم‌هایی که برای زایمان سزارین آماده می‌شوند، باید بیشتر استراحت کنند تا در روز موعد که معمولاً 38 هفته و 6 روز است، زایمان راحت و بی‌دردسری داشته باشند و مجبور نباشند به‌صورت اورژانسی به بیمارستان مراجعه کنند و سزارین شوند زیرا سزارین‌های از پیش ‌تعیین ‌نشده و اورژانسی، قطعاً خطرناک‌تر از سزارین‌هایی است که با تعیین وقت و برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین‌ شده انجام می‌شود. بسیاری از خانم‌ها در روزهای آخر بارداری مشتاق‌اند اتاق کودکشان را بچینند و بالای نردبان و صندلی بروند اما باید گفت این کارها علاوه بر آن که موجب تشدید کمردرد دوران بارداری می‌شود، بسیار هم خطرناک است و سلامت جنین و مادر را به مخاطره می‌اندازد.  آیا در روزهای پایانی سال، رژیم غذایی خانم‌های باردار باید تغییر کند؟
از آن جایی که در روزهای آخر بارداری، حجم رحم و اندازه جنین به حداکثر میزان خودمی‌رسد، فشار موضعی روی روده‌ها نیز افزایش می‌یابد و یبوست یکی از عمده‌ترین مشکلاتی است که خانم‌های باردار در ماه آخر، به ویژه در روزهای پایانی بارداری، با آن مواجه می‌شوند.به همین دلیل توصیه می‌شود که خانم‌های باردار در وعده‌های مختلف از سبزی‌ها و میوه‌های تازه و متنوع به میزان زیاد مصرف کنند و روزانه بیشتر از 8 لیوان آب بنوشند تا هم کمتر دچار یبوست شوند و هم فشار به کف لگن به حداقل برسد. آیا خانم‌های باردار در روزهای پایانی بارداری ملزم به انجام آزمایش‌های خاصی هم هستند؟
برای اطمینان از وضعیت سلامت خانم باردار در هفته پایانی بارداری، آزمایش‌هایی شامل آزمایش‌های انعقادی، کم‌خونی، عفونت کلیه و عفونت ادراری برای وی تجویز می‌شود تا پزشک از وجود نداشتن هرگونه مشکلی در این زمینه‌ها مطمئن شود و اگر هم مشکلی وجود دارد، هر چه سریع‌تر رفع شود تا در روند زایمان خللی وارد نشود.  تشدید کمردرد در روزهای آخر بارداری
پوشیدن لباس‌های راحت و سبک و همچنین استفاده از کفش‌هایی با پاشنه 3 سانتی‌متر (نه کمتر و نه بیشتر) در کاهش و حتی رفع کمردردهای دوران بارداری به‌ ویژه در روزهای آخر مؤثر است. از طرفی، توصیه ما به همه خانم‌های باردار این است که از انجام کارهای سنگین پرهیز کنند. بسیاری از خانم‌ها در روزهای آخر بارداری مشتاق‌اند اتاق کودکشان را بچینند و بالای نردبان و صندلی بروند اما باید گفت این کارها علاوه بر آن که موجب تشدید کمردرد دوران بارداری می‌شود، بسیار هم خطرناک است و سلامت جنین و مادر را به مخاطره می‌اندازد.متأسفانه بسیاری از خانم‌ها به دلیل همین سهل‌انگاری‌ها در روزهای پایانی بارداری دچار سقط‌جنین شده‌اند در صورتی که با رعایت نکات گفته‌شده، هیچ مشکلی پیش نمی‌آمد و زایمان سر موعد مقرر انجام می‌شد.  اقدامات خانم باردار در روز آخر بارداری
روز آخر برای خانم‌هایی که قرار است زایمان سزارین داشته باشند، اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا آن‌ها روز زایمان خود را می‌دانند و مانند زایمان طبیعی همه چیز غیرمنتظره و از پیش تعیین ‌نشده نیست. بنابراین به خانم‌های باردار توصیه می‌شود که روز قبل از زایمان از یک غذای سبک مانند سوپ یا آش رقیق استفاده کنند و بعد از ساعت 8 شب به هیچ ‌وجه غذا نخورند اما تا 12 شب می‌توانند آب و مایعات بخورند. درعین‌حال، استراحت روز قبل از زایمان نباید فراموش شود و خانم‌های باردار باید از انجام فعالیت‌های جسمی قبل از انجام سزارین پرهیز کنند تا زایمان راحت‌تری داشته باشند. اما همان‌طور که گفتیم، خانم‌هایی که قرار است زایمان طبیعی داشته باشند، باید در روزهای پایانی، پیاده‌روی خود را به حداکثر برسانند. درعین‌حال، هر 2 گروه باید دردهای روزهای پایانی بارداری را جدی بگیرند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید