هر روز!
هر روز!

مرد موفق خشکبار ایران مرد موفق خشکبار ایران گفتگو

مرد موفق خشکبار ایران 
 
 مرد موفق خشکبار ایران گفتگو

مرد موفق خشکبار ایران

مرد موفق خشکبار ایران گفتگو با پرویز تواضع مدیر فروشگاه آجیل و خشکبار تواضع
شهرت تواضع را مدیون صداقت با مشتری هستم .تواضع فقط یک شعبه در کشور دارد؛ آن هم شعبه ساعی.نام آجیل و خشکبار سالها است که با برند و نامی همراه شده است که غالب تهرانی ها لااقل یک بار در زندگی شان شنیده اند. آجیل فروشی تواضع در خیابان ولیعصر، روبروی پارک ساعی ، بیش از 40 سال است که در حرفه  فروش آجیل و خشکبار فعالیت می کند. پرویز تواضع مدیر آجیل فروشی تواضع می گوید که پدرش 80 سال پیش در سالهای 1310، فعالیت در زمینه آجیل و خشکبار را در شهر تبریز آغاز کرد و از سال 1350، تواضع پسر کار را از پدرش تحویل گرفت. آن زمان ها مانند امروز نبود که آجیل و خشکبار در تمام طول سال در بازار وجود داشته باشد و مردم تنها در زمستان و عید نوروز می توانستند آجیل را در بازار پیدا کنند. شاید شما هم مثل من نمی دانستید که شعبه های دیگری که با نام تواضع در نقاط مختلف تهران فعالیت می کنند، هیچ ربطی به تواضع اصلی ندارند و تنها افرادی هستند که با سو. استفاده از نام تواضع ، به فعالیت آجیل فروشی می پردازند و تنها مغازه آجیل فروشی تواضع در کشور همان مغازه مقابل پارک ساعی است. به بهانه ورود به فصل بهار و گرمی بازار آجیل و خشکبار سری به مغازه آجیل فروشی تواضع زده ایم تا گفتگویی با پرویز تواضع مدیر این آجیل فروشی داشته باشیم.
 
آقای تواضع! ابتدا خودتان را به صورت کامل معرفی کنید؟
من پرویز تواضع هستم. مدیریت خشکبار و آجیل تواضع. مدت نزدیک به 40 سال است که این کار را از پدرم تحویل گرفته ام در این شغل فعالیت می کنم.40 سال پیش زمانی که من این کار را از پدرم تحویل گرفتم در تهران هیچ کسی تجارت خشکبار را به صورت حرفه ای انجام نمی داد. تنها در زمان عید و زمستان بود که خشکبار در بازار پیدا می شد در تابستان دیگر هیچ مرکزی برای خرید و فروش خشکبار در تهران وجود نداشت و مغازه ها خشکبار زمستانی در تابستان ها سایر اقلام خوراکی را به فروش می رساندند. پس از مدتی تصمیم گرفتیم که خشکبار را به مرحله صادرات برسانیم. چون مشتریان خارجی متعددی داشتیم فعالت خارج از ایران را از سال 97 میلادی از کانادا و امریکا آغاز کردیم
شاید شما هم مثل من نمی دانستید که شعبه های دیگری که با نام تواضع در نقاط مختلف تهران فعالیت می کنند، هیچ ربطی به تواضع اصلی ندارند و تنها افرادی هستند که با سو. استفاده از نام تواضع ، به فعالیت آجیل فروشی می پردازند و تنها مغازه آجیل فروشی تواضع در کشور همان مغازه مقابل پارک ساعی است
آنچه ما تا به حال شنیده ایم این است که کشور ایران خود صادر کننده آجیل و خشکبار است، چطور می شود که تغییرات نرخ ارز در تولیدات و صادرات آجیل ما تاثیر بگذارد و در نتیجه نرخ آجیل این روزها تا به این اندازه افزایش پیدا کند؟
یکی از دلایل این است که متاسفانه دولت به بخش کشاورزی اصلا اهمیت نمی دهد و در این زمینه اصلا سرمایه گذاری نمی کند. اگر حمایت از کشاورزی در کشورمان وجود می داشت ما می توانستیم سطح بالای تولید داشته باشیم اما در این زمینه کوتاهی شده است. زمانی که محصول کاهش پیدا می کند قیمت آن در بازار زیاد می شود اما اگر تولید زیاد شود نه تنها نیاز کشور را تامین می کند بلکه اقیمانده اش را می توان صادر و  ارز را به کشور وارد کرد.
بازگردیم به گذشته . زمانی که پدر شما این حرفه را پایه گذاری کردند، چه سالی بود دقیقا؟
پدر من  80سال پیش فعالیت در زمینه آجیل و خشکبار را آغاز کردند، در سال 1311 در شهر تبریز.
چه سالی پدرتان به تهران آمدند؟
سال 1350 بود که پدرم به تهران آمد و در سال 1357 که اوایل انقلاب بود من این تجارت را از پدرم تحویل گرفتم و به صادرات رساندم.

خب افراد بسیاری در دهه های پیش در شغل آجیل و خشکبار فروشی مشغول بودند. چه شد که تواضع به یک برند نمونه در میان تمام برندها تبدیل شد؟
به نظر من مسئله نام تواضع نیست، بلکه تلاشی است که ما در این کار به کار برده ایم. من از جوانی در کار آجیل  خشکبار سرمایه گزاری کرده ام ،تجربه به کار بردم، زمان گذاشتم و در نمایشگاه های مختلف شرکت کردم، در بازاریابی و مارکتینگ و صادرات و در امریکا دوره دیدم و این تکنیک های بازاریابی را به ایران وارد کردم.
پس به نظر شما رمز موفقیتتان در این کار تلاش و پشتکار بوده است؟
به نظر من پایه هر کاری صداقت است، پشتکار و در مرحله سوم راضی نبودن از وضعیت موجود. من کسی بودم که هیچ وقت به وضعیت حال حاضرم قانع نبودم. اما بسیاری هستند که در این رشته فعال اند و به وضعیتشان و به انچه که هستند، قانعند اما من هیچ گاه قانع نبودم و برای من همواره این جالب بود که تجربیات جدیدی را به دست بیاورم . چون هر سال که می گذرد دانش تغییر می کند و روش های جدید به بازار می آید.
متولد چه سالی هستید آقای تواضع؟
سال 1340.
فرزند دارید؟
بله من یک دختر دارم که در امریکا مشغول به تحصیل است.
سایر اعضای خانواده تان هم در کار آجیل و خشکبار مشغول هستند؟
برادران من هم در این کار هستند . یکی دوتا از اعضای فامیلمان هم در این کار بودند که مدتی است شغلشان را تغییر داده اند و دیگر در کار خشکبار فعالیت نمی کنند.
برادر هایتان هم در همین آجیل فروشی مشغولند؟
نه در خارج از ایران فعالیت می کنند.
پس تواضع فقط یک شعبه در ایران دارد و آن هم در خیابان ولیعصر مقابل پارک ساعی است.
بله. البته سه شعبه در کانادا داریم و دو شعبه در کالیفرنیا.
این افراد محصول را به نام تواضع برای استرالیا می فرستند اما چون تجربه نگهداری از آن را ندارند، جنس به محض ورود به کشور مقصد، پر از پروانه و کرم می شود. بعد طرف خارجی با خودش می گوید محصول شرکت تواضع ناسالم و آلوده است

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید