هر روز!
هر روز!

مریخ نورد کنجکاوی به دنبال رمل های شنی مریخ می رود

مریخ نورد کنجکاوی به دنبال رمل های شنی مریخ می رود

مریخ نورد کنجکاوی به دنبال رمل های شنی مریخ می رود
: مریخ نورد کنجکاوی به دنبال رمل های شنی مریخ می رود
با اینکه مریخ هیچ اقیانوسی ندارد، اما می توان در آن ساحل هایی را پیدا کرد. مریخ نورد «کنجکاوی» در حال سفر به نقطه ای روی این سیاره ی سرخ است که به اسم Bagnold Dunes شناخته می شود. این رمل های شنی منطقه ای تیره رنگ روی مریخ هستند که تا به حال به آن ها سفر نشده است.
به گزارش ناسا گفته است که تا به حال در منظومه ی شمسی، فقط رمل های شنی روی کره ی زمین را از نزدیک بررسی کرده اند. مریخ نورد کنجکاوی پیش از این به تپه های مریخ سفر کرده بود، اما سفر به رمل های شنی این سیاره برای اولین بار است که صورت می گیرد.
ناسا می گوید که یکی از رمل ها به بلندی ساختمانی دو طبقه و به پهنای یک زمین فوتبال است. کاوشگر کنجکاوی در حال حاضر در منطقه ی Mount Sharp که در دهانه ی برخورد Gale است قرار دارد. رمل های شنی مریخ در لبه ی این کوهستان قرار دارند.
تصویر رمل های شنی مریخ از بالا. رنگ آبی این رمل ها پیدا است.
ناسا امیدوار است تا با بررسی رمل های شنی مریخ٫ نه تنها اطلاعات بیشتری از آن ها بدست بیاورد، بلکه چگونگی تشکیل لایه های سنگی که از این رمل ها ساخته شده اند را بررسی کند.
فعالیت بادها و هم چنین اندازه و وزن عناصری که رمل ها را تشکیل داده اند، می توانند چگونگی ساخته شدن آن ها را توضیح دهند. احتمالا به زودی و با رسیدن کنجکاوی به رمل ها، اطلاعاتی بیشتر درباره ی رمل های شنی مریخ کسب خواهیم کرد.
منبع: Cnet

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید