مسیر سبز
مسیر سبز

مزاياي پنجره‌هاي دوجداره (Upvc) در

مزاياي پنجره‌هاي دوجداره (Upvc) 
 

 
 

 در

مزاياي پنجره‌هاي دوجداره (Upvc)در و پنجره‌های ( Upvc ) طی سالیان اخیر یکی از رایج‌ترین و پرآوازه‌ترین انواع پنجره بوده‌اند و در کمتر از یک دهه حضور فعال درایران گوی سبقت را از سایر انواع در و پنجره ربوده‌اند. آشكار است که این میزان از محبوبیت و تقاضای بازار به دلیل مزایای متعددی است که اين پنجره‌ها دارند. 1- دوام و استحکام بالا: در و پنجره‌های ( (Upvc از لحاظ استحکام، محصولی قابل اطمینان هستند و علی‌رغم تفاوت‌های ظاهری آن با انواع فلزی، ثبات و دوام بسیار بالایی دارند. البته این دوام و استحکام ارتباط مستقیم با نوع مواد اولیه و اجزاء تشکیل دهنده در و پنجره‌ها دارد.  2- ثبات رنگ: یکی از اجزاء تشکیل دهنده این نوع پنجره‌ها پروفیل‌های ( Upvc ) است که به رنگ سفید تولید می‌شوند و میزان سفیدی و ثبات و عدم تغییر آن، رابطه مستقیم با کیفیت و میزان هر یک از ترکیبات به کار رفته در فرمولاسیون پروفیل‌های Upvc) ) دارد.                                        3- تنوع رنگی نامحدود: تنوع رنگی در پنجره‌های Upvc) ) به واسطه دو فرآیند کاملا متفاوت صورت می‌پذیرد و هر دو روش نیز از لحاظ کیفی و مهمتر از آن استاندارد پذیرفته شده و قابل قبول است. پروفیل‌های لمینیت: پروفیل‌هایی هستند که فویل‌های رنگی در فرآیندی خاص و به واسطه ماشین‌آلات مربوط به این کار روی آنها به شکلی جدایی‌ناپذیر چسبانده مي‌شوند و از این طریق امکان تولید رنگ‌های مختلفی از پنجره فراهم می‌شود. یکی از شاخص‌ترین مزایای لمینیت کردن پروفیل‌ها، امکان پیاده سازی طرح‌های مختلف روی پروفیل‌هاست که از بین تمامی طرح‌های موجود در دنیا چند طرح مختلف چوب مانند گردویی، بلوطی و ماهاگونی و در بین رنگ‌ها نیز نوک مدادی و نقره‌ای پر مصرف‌ترین انواع پروفیل‌های لمینیت در ایران هستند.
پروفیل‌های رنگ‌آمیزی شده: در ابتدا باید توجه داشت که هنوز هیچ یک از استانداردهای معتبر در دنیا تولید پروفیل‌های رنگی را مجاز نكرده و پروفیل‌های Upvc) ) هنگام تولید می‌باید به رنگ سفید برای مصرف معمول و قهوه‌ای برای لمینیت کردن پروفیل تولید شوند؛ پروفیل‌های به کار رفته در ساختار پنجره، تنها از طریق رنگ آمیزی به رنگ دلخواه مصرف کننده در می‌آیند. در رابطه با پروفیل‌های رنگ‌آمیزی شده باید توجه داشت که رنگ مورد استفاده، رنگ ویژه پروفیل‌های Upvc) ) است و از تکنولوژی خاصی بهره می‌برد؛ به گونه‌ای که پنجره‌های Upvc) ) رنگی استاندارد به هیچ وجه در طی سالیان دراز تغییر رنگ نمي‌دهند. خصوصیت دیگر رنگ‌های استاندارد، ضد خط و خش بودن آنهاست و در عین حال عدم محدودیت در انتخاب رنگ دلخواه و امکان اجرای طیف وسیع 16میلیون رنگ موجب شده تا این روش به نسبت روش لمینیت کردن پروفیل‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد.


4- عایق‌بندی: در واقع مهمترین عامل پدید آمدن نسل جدید پنجره‌ها و به طور کلی بسیاری از مصالح ساختمانی در عصر حاضر، قابلیت آنها در عایق‌بندی فضاهاست و می‌توان اینطور بیان كرد که در طیف وسیعی از مصالح ساختمانی مورد استفاده در سقف، کف، دیوار و به خصوص در و پنجره‌ها، تاثیر هر یک در میزان عایق‌بندی فضا، ملاک ارزش‌گذاری و تعیین سطح کیفی آنها است. میزان عایق‌بندی در و پنجره‌های Upvc) ) تابعی از عوامل مختلف مانند شیشه، پروفیل، یراق آلات، نصب، فرایند تولید و مونتاژ، ماشین آلات مورد استفاده در خط تولید و میزان دقت آنها، پروفیل‌های گالوانیزه به کار رفته در درون پنجره و میزان مهارت پرسنل شاغل در بخش تولید است که در صورت قرارگیری این عوامل به نحوی درست و مناسب در کنار یکدیگر، محصول به وجود آمده از کیفیتی مطلوب و کارکردی مقبول برخوردار خواهد بود. 5- امکان استفاده از شیشه‌های چندجداره:   یکی از مهمترین اجزاء پنجره، شیشه آن است و به موازي پیشرفت‌های صورت گرفته در این صنعت، فرایند تولید شیشه‌های چند جداره نیز دست‌خوش تحولات چشم‌گیری شده است. البته از ورود شیشه‌های دوجداره به بازار ساخت و ساز کشور چند دهه گذشته اما به غیر از مواردی محدود، اکثر شیشه‌های دوجداره تولیدی در دهه‌های گذشته از استانداردهای لازم برخوردار نبودند و صرفا نام شیشه دو جداره را یدک می‌کشیدند، اما خوشبختانه در سال‌های اخیر شرکت‌های بسیاری پا به عرصه این صنعت گذاشته‌اند كه امکانات مطلوبی براي تولید شیشه‌های چند جداره دارند. شیشه‌های چند جداره، از لحاظ میزان‌ عایق‌بندی‌ بر اساس ضخامت هر جدار، فاصله مابین هر جدار، تعداد جدارهای به کار رفته، کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در تولید مانند چسب‌ها و رطوبت‌گیرها، خط تولید و کیفیت ماشین آلات موجود در آن ارزش‌گذاری می‌شوند؛ اما به زبانی ساده‌تر، همانطور که از نام هر یک پیداست، هر چه ضخامت شیشه بیشتر و تعداد جدارها بالاتر باشد عایق‌بندی شیشه بیشتر خواهد بود.6- افزایش ضریب امنیتی: در نسل قدیم پنجره‌ها، تدبیر خاصی جهت افزایش ضریب امنیتی پنجره اندیشیده نشده بود و تنها مکانیزم موجود درآنها چفتی بود که موجب بسته نگه‌داشتن پنجره می‌شد و با کمال تاسف شاید بیش از 80 درصد منازل در حال حاضر نیز از چنین در و پنجره‌هایی بهره می‌برند. اما در و پنجره‌هاي Upvc) ) به دلیل طراحی خاص پروفیل‌ها و تنوع بسیار بالای یراق‌آلات، تولید کننده و خریدار با توجه به کارآیی هریک از پنجره‌های مورد نظر خود، امکان بهره‌گیری از طیف وسیعی از ا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید