بهترین زندگی
بهترین زندگی

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری، حتما انجام بدم؟ مشاوره

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری، حتما انجام بدم؟
مشاوره ژنتیک یعنی راهنمایی افرادی که یکی از افراد خانواده آنها دچار بیماری های جسمی یا روانی ارثی می باشند و حال می خواهند ازدواج کنند و یا ازدواج کرده اند و می خواهند صاحب فرزند شوند. اگر ازدواج فامیلی باشد، امکان بروز بیماری های ارثی در کودک وجود دارد، بنابراین قبل از حامله شدن لازم است مشاوره ژنتیک انجام شود. 
چه افرادی به مشاوره نیاز دارند؟ - کسانی که در فامیل خود بیماری های ارثی یا مادرزادی دارند.- کسانی که یک فرزند با نابهنجاری یا بیماری مادرزادی دارند و اکنون می خواهند اطلاعات بیشتری در مورد فرزندان آینده خود داشته باشند.- کسانی که می خواهند ازدواج فامیلی انجام دهند.- بانوانی که سن آنها زیاد است (بالای ۳۵ سال) و اگر حامله شوند ممکن است کودکی با مشکل کروموزومی به دنیا آورند.
مشاور از شما چه می پرسد؟        - آیا شما سابقه دیابت، سرطان، یا داشتن دو قلو را در خانواده خود دارید؟- آیا بیماری خاصی وجود دارد که به نظر می‌رسد در خانواده شما نسل به نسل می‌چرخد؟- آیا سابقه هر گونه بیماری ژنتیکی مانند فیبروز کیسه ای، هموفیلی، دیستروفی عضلانی را در خانواده خود دارید؟- آیا کسی در خانواده‌تان عقب ماندگی ذهنی یا نقص هنگام تولد دارد؟- آیا تا به حال کسی از خواهران، دختر عمو‌ها، دختر خاله‌ها یا افراد فامیلتان مشکلاتی را در هنگام بارداریشان داشته‌اند؟- آیا والدینتان زنده هستند؟ آیا سالمند؟- پیش زمینه قومی شما چیست؟- آیا دلیلی وجود دارد که شما را مشکوک به این امر کرده باشد که شاید نوزادتان با نقص یا مشکلات پزشکی دیگر به دنیا بیاید؟متخصص ژنتیک موضوع را بررسی می کند و بعد از به دست آوردن اطلاعات کافی در مورد شما و همسرتان و همین‌طور افراد فامیل مثل سوابق بیماری‌ها و زایمان‌ها و سقط جنین‌ها، شجره‌نامه‌ای تهیه و در اختیار شما قرار می‌دهد. این شجره‌نامه نشان دهنده این مسئله خواهد بود که چه ناهنجاری یا بیماری ممکن است در کودک آینده شما به وجود بیاید و نسبت ابتلا را هم مشخص خواهد کرد. متخصص چگونگی امکان تشخیص بیماری ارثی مورد مشورت را هم در هنگام حاملگی و قبل از تولد نوزاد برای شما توضیح خواهد داد. خوشبختانه با پیشرفت علم ژنتیک پزشکی و روشن شدن قوانین وراثت و امکانات دقیق تشخیصی، اختلالات ژنتیکی قابل تشخیص بوده و پیشگیری از بیماری‌های ارثی امکان‌پذیر شده و تا حد زیادی می‌توانیم از تولد نوزادان با ناهنجاری‌های ژنتیکی جلوگیری کنیم. بنابراین اگر شما هم از جمله کسانی هستید که نگرانید فرزندتان با ناهنجاری ژنتیکی خاصی روبه رو شود، حتما پیش از اقدام به بارداری، به یک متخصص ژنتیک مراجعه نمایید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید