بهترین زندگی
بهترین زندگی

مشکلات چشم نوزاد، زیکا موثر است؟ دانشمندانی که شیوع زیکا

مشکلات چشم نوزاد، زیکا موثر است؟
دانشمندانی که شیوع زیکا در برزیل را بررسی می‌کنند، به‌طور فزاینده‌ای دراین‌باره نگران هستند که این ویروس ممکن است در نوزادان آسیب چشمی ایجاد کند.
به گزارش بی‌بی‌سی پژوهشگران دانشگاه استنفورد خونریزی و ضایعات غیرطبیعی در چشمان سه نوزاد مادرانی که در دوران بارداری دچار عفونت زیکا بودند، یافته‌اند.
آنان می‌گویند هر نوزادی که معلوم شده است مبتلا به زیکا است، باید معاینه چشمی شود.
یافته‌های این پژوهشگران که در ژورنال افتالمولوژی منتشر شده است، پیرو یافته‌های یک بررسی اخیر دیگر است که مشکلات مشابه چشمی را در نوزادان مبتلا به زیکا نشان داده بود.
عفونت مادران باردار قبلاً با یک نقصان مغزی وخیم در نوزادان به نام میکروسفالی مربوط شده بود.
روشن نیست که آیا مشکلات چشمی یافت شده عارضه میکروسفالی هستند یا خود عفونت زیکا آن‌ها را ایجاد کرده است.
هر سه نوزادی که پژوهشگران دانشگاه استنفورد و دانشگاه سائوپائولو در برزیل بررسی کرده بودند، میکروسفالی داشتند.
آسیب چشمی که این پژوهشگران یافتند به لایه حساس به نور بافت پشت چشم یا شبکیه چشم وارد آمده بود. رشد غیرطبیعی عروق خونی، خونریزی و ضایعت شبیه اژدر در شبکیه چشم این نوزادان مشاهده شد.
سرپرست این پژوهش، دکتر داریوش مشفقی گفت گام بعدی این است که علت ریشه‌ای این عارضه - میکروسفالی یا زیکا- تعیین شود تا معلوم شود کدام‌یک از نوزادان نیاز به معاینه چشمی دارند.
به گفته او، بسته به این‌که علت این عارضه چشمی چه باشد یا باید فقط نوزادان دچار میکروسفالی را غربالگری کرد یا همه نوزادان مادران دچار عفونت زیکا باید معاینه شوند.
بیش از ۶۰ کشور و قلمرو در جهان انتقال ویروس زیکا را که واکسن یا درمانی برای آن وجود ندارد، را گزارش کرده‌اند.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری »، «زندگی با کودک » و «سلامت زنان » در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید