مسیر سبز
مسیر سبز

مقاله روحانی در روزنامه واشنگتن پست عصر ایران: به گزارش

مقاله روحانی در روزنامه واشنگتن پست
عصر ایران: به گزارش بی بی سی، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در آستانه سفرش به نیویورک، خواهان تعامل سازنده با آمریکا و جهان شده و نیز از آمادگی دولتش برای کمک به حل و فصل بحران سوریه خبر داده است.

روحانی در مقاله‌ای که در ستون آزاد روزنامه واشنگتن پست چاپ کرده نوشته است: «ما باید برای پایان دادن به رقابت‌های ناسالم و مداخلاتی که باعث خشونت و جدایی می‌شود، همکاری کنیم.»

رئیس جمهوری ایران می‌نویسد: «باید فضایی را ایجاد کنیم که مردم در منطقه بتوانند سرنوشت خود را رقم بزنند.»

او می‌افزاید: «در همین راستا، من آمادگی دولتم برای کمک به ایجاد گفتگو بین دولت سوریه و مخالفان را اعلام می‌کنم.»

حسن روحانی در عین حال گفته است که تکمیل چرخه تولید سوخت اتمی و تولید انرژی هسته‌ای نه فقط برای ایران از نظر دستیابی به منابع متنوع انرژی مهم است، بلکه یک مساله هویتی است و از نظر حیثیت و جایگاه ایران در جهان نیز اهمیت دارد.

او همچنین از آمادگی ایران برای تعامل سازنده و مدبرانه برای رسیدن به نتایج برد-برد در عرصه های مختلف خبر داده است.

حسن روحانی در ظرف چند روز آینده برای شرکت در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به شهر نیویورک آمریکا سفر خواهد کرد.

رئیس جمهور ایران همچنین از جهان خواسته است تا پیام انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران را بشنوند.

او پیش‌تر در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه ان بی‌سی آمریکا گفته بود که برای رسیدن به توافق با غرب درباره برنامه هسته‌ای، «اختیار کامل» دارد.

روحانی همچنین لحن نامه اخیر باراک اوباما به خود را «مثبت و سازنده» توصیف کرد و گفت دولت او هرگز سلاح هسته‌ای نخواهد ساخت.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، موافقت کرده است که در نیویورک با روحانی دیدار کند.

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید امکان دیدار و گفتگوی مستقیم همیشه وجود داشته است.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که دولت اسرائیل بار دیگر در مورد حسن روحانی به جامعه بین المللی هشدار داده است.

در بیانیه دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل آمده است: «کسی نباید فریب حرف‌های فریبکارانه رئیس جمهوری ایران را بخورد.»

این بیانیه می‌افزاید که مقام‌های ایرانی رسانه‌ها را به بازی گرفته‌اند، در حالی که برنامه غنی سازی اورانیوم ایران همچنان ادامه دارد.

چرا ایران به دنبال تعامل سازنده است

سایت دویچه وله هم نوشت: حسن روحانی مقاله خود را با عنوان "چرا ایران به دنبال تعامل سازنده است" به رشته تحریر در آورده است. این مقاله در آخرین ساعات پنج‌شنبه (۱۹ سپتامبر) در وب‌سایت روزنامه "واشنگتن‌پست" قرار گرفت.
 
رئیس جمهور ایران خواستار "دیپلماسی سازنده" شد و در این باره نوشت: «این بدین معنی نیست که یک طرف از حق خود بگذرد، بلکه به این معنی است که باید با طرف مقابل تعامل داشت... بر پایه احترام متقابل.» روحانی تأکید کرد که "روحیه جنگ سرد" به ضرر همه تمام می‌شود.
 
روحانی قرار است برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کند. وی در این باره نوشت: «زمانی که من برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نیویورک می‌شوم به طرف خود اصرار خواهم کرد، از فرصت به‌دست آمده‌در انتخابات اخیر ایران استفاده کنند.»
 
او نوشت: «من به آنها تأکید خواهم کرد که .... به تلاش‌های دولت من برای حضور در گفت‌وگویی سازنده پاسخی صادقانه دهند.»
 
رئيس جمهور ایران همچنین بر نیاز ایران به برخورداری از انرژی هسته‌ای تأکید کرده و در عین حال نوشته است که ایران آماده همکاری سازنده و مدبرانه با جهان در عرصه‌های مختلف است.

«دیدار با اوباما محتمل است»

سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه گفت که هنوز برای دیدار باراک اوباما با حسن روحانی برنامه‌ای تنظیم نشده است اما در عین حال امکان چنین دیداری را نیز رد نمی‌کند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه (۱۹ اوت) در واشنگتن به خبرنگاران گفت که حسن روحانی در مصاحبه اخیر خود با شبکه ان بی‌سی آمریکا بحث‌های سازنده‌ای را مطرح کرده اما «اعمال مهم‌تر از حرف‌ها هستند.»

او گفت موضع آقای اوباما همچنان این است در شرایط مشخصی می‌توان به گفتگوی مستقیم با ایران پرداخت.

سخنگوی کاخ سفید گفت اگر ایران آماده باشد «اصرار جامعه جهانی بر‌‌‌‌ رها کردن برنامه ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای» را بپذیرد، باراک اوباما آماده گفتگوی مستقیم است.

مقام‌های ایرانی بار‌ها تاکید کرده‌اند که قصد ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای ندارند.

 باراک اوباما نیز در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت ایران باید جدیت خود درباره حل مساله هسته‌ای را این‌طور نشان دهد که بپذیرد «قدرت هسته‌ای خود را نظامی نکند.»

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که هنوز برای دیدار باراک اوباما با حسن روحانی برنامه‌ای تنظیم نشده است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید