زندگی دیجیتال
زندگی دیجیتال

مقایسه iOS 8 با iOS 7 شبیه مقایسه فیل و

مقایسه iOS 8 با iOS 7 شبیه مقایسه فیل و

مقایسه iOS 8 با iOS 7 شبیه مقایسه فیل و فنجان است [دیدگاه]
نطق افتتاحیه WWDC13 (پارسال) را به خاطر دارید؟ ۵۱ هفته از زمانی که تیم کوک روی صحنه آمد و به قول خودش iOS 7 را با "رابط کاربری خارق العاده" معرفی کرد، می گذرد. آن زمان همه فکر می کردیم که آن بازطراحی اساسی بزرگترین آپدیت در تاریخ iOS خواهد بود. اما به نوعی، همه در اشتباه بودیم. (حتی شما دوست عزیز!)
در حالی که زبان طراحی iOS 7 یک تغییر بزرگ در جهت گیری و زیبایی شناسی این پلتفرم بود، اما عملکرد آن را تغییر خاصی نمی داد و همچنان کارکردپذیری iOS را مانند نسل های قبلی نگه می داشت. در سوی دیگر، iOS 8 درست مثل کاشتن دانه در دل خاک است؛ تغییری بزرگ، آنقدر بزرگ که از ظاهر آرایی فراتر رفته و دیزاین واقعی را هدف گرفته. دیزاین واقعی هر چیز، یعنی "نحوه استفاده از آن."
در ادامه با همراه باشید تا با مقایسه رویکرد اپل در iOS 8 با iOS 7 ببینیم چرا این پلتفرم هنوز خیلی کار دارد تا پس از چندین سال دوباره در رقابت امکانات، به پیشتازی برسد شود.

 
ابتدا یک مرور سریع داشته باشیم به گذشته. پارسال WWDC با ویدیوی زیر شروع شد. ویدیویی که خیلی زود به "مانیفست جدید اپل" معروفیت یافت. آن را ببینید و متنش را هم در ادامه بخوانید:
اگر همه، سرگرم ساختن همه چیز باشند، چطور کسی می تواند چیزی در حد عالی بسازد؟ اینجا است که شروع می کنیم به گیج خوردن، بین راحتی و لذت، بین فراوانی و انتخاب. طراحی هر چیز، نیازمند تمرکز است. اولین چیزی که ما از خودمان می پرسیم این است، می خواهیم مردم چه حسی کنند؟ سرخوشی، غافلگیری، عشق، پیوند. سپس پیرامون نیت مان، هنر وَرزی می کنیم زمان می برد... یک هزار "نه" باید گفت، تا به یک بله رسید. ما ساده سازی می کنیم، از عیب بَری می کنیم، از نو شروع می کنیم تا اینکه هر آنچه لمس می کنیم، زندگی هر آدمی را که لمس می کند، بهبود دهد. فقط آن وقت است که پای کارمان را امضا می کنیم، طراحی شده توسط اپل در کالیفرنیا.
و دقایقی بعد، در نیمه دوم کنفرانس توسعه دهندگان اپل، تیم کوک با پخش یک ویدیو به معرفی دیزاین کاملا جدید iOS 7 پرداخت. ویدیو را در زیر می بینید و ترجمه گفته های جانی آیو در بخش اول را هم در ادامه اش می خوانید:
"ما همیشه طراحی را به عنوان چیزی بسیار فراتر از نوع به نظر رسیدن یک شی در نظر داشته ایم. طراحی همه چیز است، نحوه کار کردن یک دستگاه در سطوح مختلف [را در بر می گیرد]. و البته طراحی در آخر، بخش بزرگی از تجربه ما را معنا می بخشد.
من فکر می کنم یک زیبایی عمیق و ماندگار در "بی آلایشی" نهفته است، در سادگی، در تمیزی، در کارآمدی. سادگی واقعی، از چیزهایی بسیار فراتر از فقدان تزئین شکل می گیرد. سادگی، یعنی پوشاندن لباس نظم بر تن پیچیدگی ها.
iOS 7 یک نمایش خالص از تحقق این اهداف است. ساختاری کاملا جدید دارد، که منسجم است و در کل سیستم اِعمال شده. ما کوچکترین جزئیات را هم در نظر گرفته ایم، از پالایش تایپوگرافی (فونت ها) گرفته تا چیزهای بزرگتر مثل بازطراحی کل آیکون ها، و توسعه یک سیستم طراحی مختصاتی که به ما امکان رسیدن به رابطه ای بسیار هماهنگ تر بین عناصر منحصر به فرد را داده.
در عین حال از یک طیف رنگ کاملا جدید استفاده کرده ایم. لایه های مجزای کاربردی، به ما کمک کرده اند یک نظم سلسله مراتبی را برقرار کنیم. و استفاده از حالت نیمه شفاف، به شما حس زمینه دار بودن تصاویر را می دهد. این موارد در ترکیب با رویکردهای جدیدی در رابطه با تصاویر متحرک و حرکت اجزا، عمق و سرزندگی را خلق می کنند.
آیفون به حرکت های شما واکنش نشان می دهد و باعث می شود با تغییر زاویه دید، حسی از عمق و سه بعدی بودن را در نمایشگر مشاهده کنید (انگار که دنیای درون نمایشگر هم سه بعدی است).
در بسیاری جنبه ها، ما سعی کردیم یک رابط کاربری خلق کنیم که محجوب و محترم است. یکی از راه های اینکه طراحی خودش را از سر راه دور کند و در این مسیر محتواهای مورد نظر شما را هم ترفیع دهد، این است که حتی کاری ساده مثل تغییر تصویر پس زمینه نیز، اثری محسوس در حس و ظاهر آیفون در سرتاسر سیستم عامل شما داشته باشد.
اگر چه iOS 7 کاملا جدید است، ولی برای من مهم بود که بلادرنگ برای شما آشنا به نظر برسد. ما می خواستیم تجربه ای را که مردم خیلی خوب می شناختند به دست بگیریم و به آن چیزی اضافه کنیم، تا آن را برای شما کاربردی تر کنیم، تا برای شما لذت بیشتری رقم بزنیم."
اینها اکنون تبدیل به تاریخ شده اند. اپل می رود تا فصل تازه ای در خزان iOS رقم بزند و آن را بهاری کند. البته اگر رقبا دوباره برای اش زمستانی رقم نزنند.
 
اپل Sharing Options را به روی توسعه دهندگان باز کرده و این یعنی راه های بیشتر و راحت تر برای اشتراک گذاری در اپهای مختلف. دولوپر ها همچنین می توانند فیلترهای عکس را مستقیما به اپ اصلی Photos تزریق کنند و با Custom Actions امکان گسترش قابلیت های هر اپ به اپهای دیگر وجود دارد، مثلا می توان با Bing Translate در داخل سافاری متن ها را ترجمه کرد.
زیبایی iOS در سادگی استفاده از آن بوده. اپل کاربران را روی یک تخته شیرجه ساده پر از آیکن اپلیکیشن ها می گذارد و به آنها پریدن یاد می دهد. در اصل، اپها همه کاره اند و سیستم عامل تنها بستری برای رساندن آنها به کاربر است. معرفی اپ استور همراه با iOS 2، چند وظیفگی با iOS 4، مرکز اعلان ها با iOS 5 قطعا همه چیز را ارتقا داد، اما ایده اصلی همچنان برقرار بود. بسیاری دیزاینرها از جمله جانی آیو از اپل، تلاش کرده اند چیزها را ساده تر بسازند. جمله قصار آنها این بوده: "کمتر بیشتر است." ولی با نادیده گرفتن تغییر در سبک استفاده مردم از دستگاه ها در طول این سال ها، iOS کم کم شبیه محصولی از گذشته شده بود.
به لطف اپ استوری بسیار وسیع، همه کاربران از اپلیکیشن ها استفاده می ک

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید