هر روز!
هر روز!

منابع مهم تامین ویتامین D : منابع مهم تامین ویتامین

منابع مهم تامین ویتامین D : منابع مهم تامین ویتامین

منابع مهم تامین ویتامین D
: منابع مهم تامین ویتامین D
ویتامین D یکی از ویتامین های ضروری بدن است که برای جذب کلسیم، رشد استخوان ها، کنترل رشد سلولی، عملکرد صحیح عصبی عضلانی، کارکرد بهتر و موثرتر سیستم ایمنی بدن و  التیام التهابات بدن ما به آن نیاز دارد.
به گزارش : کمبود ویتامین D منجر به بیماری به نام راشیتسم می شود این بیماری در اثر ضعف بدن در شکل دادن و رشد استخوان ها بوجود می یابد.
نقصان بیشتر ویتامین D می تواند منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن، افزایش ریسک ابتلا به سرطان، رشد کم موها، نرمی استخوان و ضعف عمومی استخوان ها و عضلات گردد.
و همچنین سطح بالای این ویتامین می تواند منجر به جذب مقدار زیاد کلسیم توسط بدن شود که منجر به بالا رفتن خطر حمله قلبی و سنگ کلیه می شود.
بر اساس استاندارد آمریکا مقدار مورد نیاز بدن برای ویتامین D برابر ۶۰۰IU است و محدوده خطرناک آن در حدود ۱۰,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ IU در روز است. ویتامین D حلال در چربی است، یعنی برای جذب آن باید از چربی ها و روغن ها استفاده کنید.
این ویتامین معمولا در روغن ماهی های پر چرب و در مقیاس کمتر در جگر گوساله، پنیر، زرده تخم مرغ و بعضی از انواع قارچ ها یافت می شود.
همچنین وقتی که بدن خود را در برابر آفتاب قرار می دهیداین ویتامین به صورت طبیعی توسط بدن شما ساخته می شود.
همچنین امروزه قرص های ویتامین D در بازار یافت می شود که در صورت کمبود باید توسط پزشک تجویز شود.

روغن جگر ماهی کاد
جگر این نوع ماهی منبعی سرشار از ویتامین D است که از آن برای ساختن قرص های ویتامین D استفاده می شود این قرص ها را می توانید از داروخانه ها تهیه نمایید. در هر قاشق غذا خوری از این روغن ۱۳۶۰ IU ویتامین D وجود دارد.
ماهی
انواع مختلف ماهی سرشار از ویتامین D هستند.
به خصوص ماهی خام تازه مقدار زیادی ویتامین D دارد.
ماهی سرخ شده ویتامین D بیشتری از ماهی آبپز دارد.
ماهی خام معمولا به شکل سوشی سرو می شود.
شاه ماهی آتلانتیک اگر به صورت خام سرو شود دارای ۱۶۲۸ IU ویتامین D به ازای هر صد گرم است. ماهی قزل الا که به صورت سرخ شده سرو شود مقدار قابل توجهی ویتامین D دارد.
گردآوری: ایران استایل

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید