هر روز!
هر روز!

موفقیت بی‌نظیر ما در تولید آلودگی هوا! کارشناسان آلودگی هوا

موفقیت بی‌نظیر ما در تولید آلودگی هوا! 
 کارشناسان آلودگی هوا

موفقیت بی‌نظیر ما در تولید آلودگی هوا!
کارشناسان آلودگی هوا با تاکید بر این که تولید آلودگی هوا در تهران 24 ساعته است اعلام کردند: یکی از وزارتخانه‌ها آزبست وارد می‌کند!


همه باید از همین هوا تنفس کنیم
وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی و پایداری هوای تهران به دلیل عدم وزش باد و بارش باران در بسیاری از ایام سال، افزود: موقعیت مکانی و هوای پایدار تهران ظرفیت پذیرش آلودگی ناشی از تردد میلیون‌ها وسیله نقلیه موتوری و فعالیت هزاران کارخانه اطراف تهران را ندارد.
وی با بیان این‌که واقعاً کسی به صورت دقیق نمی‌داند سهم هر کدام از منابع آلاینده در آلودگی هوای تهران چند درصد است و اعداد و ارقامی که در این خصوص ارائه می‌شود تا حدود زیادی حدودی و تقریبی است، اظهار کرد: در هر صورت با اطلاع از عدد و رقم هم چندان به جایی نمی‌رسیم و آن چه مشخص است این موضوع است که در خصوص وضعیت هوا، شرایط خوبی نداریم.
نوروزی که در برنامه «شوک» سخن می‌گفت با تاکید بر این که حتی برای تنفس شهروندان نیز شرایط مناسب نیست، تصریح کرد: آلودگی هوا، کودک و بزرگسال، فقیر و غنی و مدیر و کارمند نمی‌شناسد، چرا که همه باید از همین هوا تنفس کنیم.
وی با اشاره به این که سازمان جهانی بهداشت استانداردهای خود را از روزانه به سالانه تغییر داده، در صورتی که استانداردهای ما کمن روزانه است، اضافه کرد: بر اساس استانداردهای سالانه، هوای تهران در کل سال در شرایط نامناسبی قرار دارد.
نوروزی راهکارهای غیر علمی مانند آب‌پاشی تهران با استفاده از هواپیماهای سم‌پاش را مورد انتقاد قرار داد و گفت: تا جایی که روش‌های علمی جهت کاهش آلودگی هوا وجود دارد، اجرای طرح‌های احساسی و هیجانی در موضوعات علمی کاملاً مردود است.
نوروزی با اشاره به این که به موجب قانون هیچ کارخانه‌ای اجازه ندارد در شعاع 120 کیلومتری تهران احداث شود، اظهار کرد: این در حالیست که انواع و اقسام کارخانه‌ها در گوشه و کنار تهران ساخته شده و مشغول به فعالیت می‌باشند
مردم آلودگی را با دود اشتباه می‌گیرند
وی با اشاره به این که در جایگاه‌های بنزین آلودگی هوا حتی به 200 برابر حد مجاز می‌رسد، افزود: به دلیل بی‌توجهی و بی‌مبالاتی یک کارخانه خودروساز که برای ارزان‌تر تمام شدن خودروی تولیدی‌اش یک قطعه‌ حیاتی تحت عنوان «کنیستر» را از خودروها حذف کرد، انبوه بخارات بنزین به صورت مستقیم به بیرون خودروها و هوای شهر سرازیر شد.
نوروزی با بیان این که در حال حاضر 700 تا 800 هزار خودروی فاقد این قطعه با ورود ماده سمی بنزن به هوا به تشدید آلودگی هوای تهران دامن می‌زنند، گفت: بسیاری از مردم عادی آلودگی را مترادف با دود تصور می‌کنند و این دو را با هم اشتباه می‌گیرند، در صورتی که به عنوان نمونه مونوکسید کربن گازی است بی‌رنگ و بی‌بو که می‌تواند زندگی شهروندان را فلج کند.
وی با ذکر این نکته که ذرات کمتر از 2/5 میکرون که بخشی از آن توسط خودروها تولید می‌شوند بسیار خطرناک هستند، تصریح کرد: خودروهای فاقد مبدل کاتالیست حدود 30 برابر خودروهای دارای این مبدل آلودگی تولید می‌کنند.
نوروزی با انتقاد از نگاه خودروسازان به خودروهای تولیدی‌شان، اضافه کرد: وقتی خودروسازان به محصول تولیدی خود که به صورت مستقیم با زندگی انسان‌‌ها سر و کار دارد مانند کالایی مثل مسواک نگاه کنند، وضع از این بهتر نمی‌شود.
وی تعهدگریزی کارخانجات خودروساز در قبال محصولات تولیدی‌شان را مورد انتقاد قرار داد و گفت: خودروسازان کشور ما نیز مانند سایر کشورهای دنیا موظفند از زمان تولید خودرو و تحویل آن به مشتری تا زمان از رده خارج شدن و اسقاط خودرو پشتیبانی لازم را به عمل آورده و پا به پای خریدار محصول خود پیش بروند.

یکی از وزارتخانه‌ها آزبست وارد می‌کند
نوروزی از آزبست به عنوان ماده‌ای سرطان‌زا که در لنت ترمز خودرو و نیز ایرانیت سقف ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، نام برد و افزود: بر اساس تصویب هیأت محترم دولت هیچ فرد یا دستگاهی اجازه واردات آزبست به کشور را ندارد در صورتی که به رغم این مصوبه یکی از وزارت‌خانه‌های دولتی نسبت به ثبت سفارش آزبست و ورود این ماده سمی اقدام کرده است.
وی با تأکید بر این که در مجامع جهانی این مهم که آلودگی هوا می‌تواند جان انسان‌ها را بگیرد و عمر آن‌ها را کوتاه کند به اثبات رسیده، افزود: هیچ کس نمی‌تواند ثابت کند آلودگی هوا هیچ تأثیری بر مرگ و میر انسان‌ها بر جای نمی‌گذارد.
نوروزی با اشاره به این که به موجب قانون هیچ کارخانه‌ای اجازه ندارد در شعاع 120 کیلومتری تهران احداث شود، اظهار کرد: این در حالیست که انواع و اقسام کارخانه‌ها در گوشه و کنار تهران ساخته شده و مشغول به فعالیت می‌باشند.
وی با بیان این که در روز‌هایی که مدارس به دلیل آلودگی هوا و اعلام شرایط اضطراری تعطیل می‌شوند مردم بیشتر به خیابان‌ها می‌آیند، تصریح کرد: مردم در فرصت تعطیلی که نباید تحت هیچ عنوان از خانه‌های خود خارج شوند، برای قدم زدن در مراکز خرید، پارک‌ها و مکان‌های تفریحی استفاده می‌کنند و این مراکز از همه وقت شلوغ‌تر می‌شوند.
مشاور زیست محیطی معاون ترافیک شهردار تهران در پایان خاطرنشان‌کرد: این نکته نشان دهنده آن است که مردم تهران با آلودگی همزیستی مسالمت‌آمیز پیدا کرده‌اند و یا این که در مورد اثرات منفی آلودگی هوا بر روی سلامت خود به یقین نرسیده‌اند.
رشیدی: تولید آلودگی هوا در تهران 24 ساعته است
به گزارش ایسنا، دکتر یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز در این برنامه گفت: تولید آلودگی هوا در تهران به صورت شبانه‌روزی و 24 ساعته است و همیشه ادامه دارد.
وی با تاکید بر این که از مخرب‌ترین آلاینده‌های موجود در هوای شهر، ذرات معلق با قطر کمتر از 2/5 میکرون است، افزود: این ذرات وارد سیستم گردش خون می‌شوند و با

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید