هر روز!
هر روز!

7 مکمل مفید با عوارض جانبی خطرناک! آشنایی با مکمل

7 مکمل مفید با عوارض جانبی خطرناک! آشنایی با مکمل

7 مکمل مفید با عوارض جانبی خطرناک!
آشنایی با مکمل های غذایی مفیدی که باید با احتیاط مصرف شوند سالم و یا خطرناک؟ از محدودیت های مصرف مکمل های معروف پیش از مصرف آگاه شوید. تقریبا نیمی از امریکایی ها به طور روزانه مکمل های گیاهی یا مربوط به رژیم غذایی مصرف می کنند و مصرف این محصولات که بدون تجویز پزشک دریافت می شوند، بسیار پررونق است. 7 مکمل مفید با عوارض جانبی خطرناک! : 7 مکمل مفید با عوارض جانبی خطرناک! مکمل های غذایی خطرناکبر اساس برآوردهای اخیر شورای گیاه شناسی امریکا، فروش مکمل های غذایی گیاهی سالانه به 6 بیلیون دلار می رسد. مکمل های مشخصی می تواند سلامتتان را بهبود ببخشد اما سایر مکمل ها می تواند بی اثر و حتی مضر باشند. دکتر جان مانسون، رییس بخش پزشکی پیشگیری در بریگهام و بیمارستان زنان در بوستون و پروفسور پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد، هشدار می دهد که «خریدار آگاهی» باشید. دکتر مانسون می گوید: بسیاری از مکمل های موجود در بازار به دقت مورد آزمایش قرار نگرفته اند. بنابراین اندکی از مکمل ها مفید هستند. او اضافه می کند که بسیاری از ادعاها مبنی بر سالم بودن آن ها بی اساس است.
: 7 مکمل مفید با عوارض جانبی خطرناک!
به گزارش : هفت مکملی که باید با احتیاط مصرف شود، البته در صورت تمایل به مصرف آن ها، عبارتند از:
1- ویتامین D: مقدار زیاد آن می تواند به کلیه ها آسیب برساند.
ویتامین D جذب کلسیم در بدن را افزایش می دهد و مصرف آن به انداره ی کافی موجب سلامتی و تندرستی می شود. مکمل های ویتامینD بسیار محبوبند، موجب تقویت استخوان ها و جلوگیری از بیماری های استخوان مانند پوکی استخوان می شود. اما در بسیاری از موارد، زنان سالمی که پس از یائسگی نیز مقدار کمی مکمل ویتامین D (حدود 400 واحد بین المللی، IU) مصرف می کنند در حقیقت ابدا به آنها نیازی ندارند.
مانسون اذعان می دارد که شواهد دال بر آن است که اشتیاق برای مصرف مکمل های ویتامین D در حجم بالا بسیار دیده می شود. به گفته ی مانسون، مصرف زیاد این ویتامین به شکل مکمل های مغذی ضرورتی ندارد. پس از بررسی شواهد، مشخص شد که چنانچه زنان سالم مقادیر کمی ویتامین D مصرف کنند، لزوما مانع از شکستگی استخوان آنها نمی شود. این نتایج از گزارش نیروی اجرایی خدمات پیشگیرانه ی ایالت متحده به دست آمد و در مجله ی سالیانه پزشکی داخلی به چاپ رسید.
دیدگاه ها متفاوتی در ارتباط با میزان مصرف این ویتامین برای زنانی بالای 65 سال، زنانی که از کمبود ویتامین D رنج می برند یا سابقه افتادن یا پوکی استخوان دارند، وجود دارد. به گفته ی انستیتو پزشکی، برای آن ها تجویز مکمل های ویتامین D توسط پزشک مفید است.
کلینیک کلیولند اشاره می کند، یکی از خطرات مصرف زیاد ویتامین D در افراد سالم این است که چنانچه سطح ویتامین D خون از 100 نانوگرم در هر میلی لیتر (نانو گرم به میلی لیتر) بیشتر شود، موجب جذب کلسیم اضافی از سوی بدن و در نتیجه سنگ کلیه شود. نتایج منتشر شده در سال 2013 در ایالت متحده نشان می دهد که خطر ابتلا به سنگ کلیه در زنان یائسه که روزانه مکمل های ویتامین D و کلسیم مصرف می کنند در مقایسه با زنانی که دارونما می خورند، 17٪ بیشتر است.
به گزارش انستیوی پزشکی، ویتامین D توصیه شده در روز برای افراد 1 تا 70 ساله 600 واحد و برای افراد 71 ساله و مسن تر 800 واحد می باشد که از غذاهایی مانند سالمون، ماهی تن، شیر، قارچ و غلات غنی شده در رژیم غذایی روزانه تامین می شود.
2- کلسیم: مقادیر اضافی آن در شریانها ته نشین می شود.
کلسیم برای تقویت استخوان ها و سلامت قلب از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما مصرف زیاد آن مضر است. دکتر دنیس میلستین، مدیر پزشکی در کلینیک مایو در اسکاتلند، آریزونا می گوید، حتی الامکان کلسیم را از رژیم غذاییتان دریافت کنید. تحقیقات نشان می دهد که بهتر است کلسیم همراه غذا جذب شود. انستیتوی ملی سلامت، روزانه 1000میلی گرم کلسیم برای زنان 19 تا 50سال و 1200میلی گرم کلسیم برای زنان 51 ساله و مسن تر پیشنهاد می کند. هر 120 گرم ماست شامل 207 میلی گرم کلسیم یعنی یک پنجم از مقدار پیشنهادی در روز می باشد. دیگر منابع سرشار از کلسیم عبارتند از شیر، پنیر، غلات غنی شده و آبمیوه.
کمبود کلسیم یا نقص کلسیم در خون به وسیله آزمایش معمولی خون ممکن است قابل تشخیص باشد. اگر مقدار کلسیم خونتان کم است، ممکن است پزشکتان مکمل کلسیم تجویز کند.
با این حال، مصرف بیش از حد کلسیم یعنی بیش از 2500 میلی گرم در روز برای بزرگسالان بین19 تا 50 سال و بیش از 2000میلی گرم در روز برای افراد بالای 51 سال، می تواند منجر به مشکلاتی شود. براساس اعلان کلینیک کلولند، محققان بر این باورند که بدون مصرف ویتامین D کافی که به جذب آن کمک می کند، مقادیر اضافی کلسیم به جای استخوانها در شریان ها باقی می ماند. 3- مولتی ویتامین ها: هیچ جایگزینی برای یک رژیم غذایی سالم وجود ندارد.
بسیاری از مردم بر این باورند که به مقدار کافی ویتامین و مواد معدنی را از رژیم غذایشان دریافت نمی کنند. با این حال، هنوز سودمندی کامل مکمل ها در هاله ای از ابهام است.
مطالعات منتشر شده در اکتبر 2011 در مجله پزشکی داخلی بر اساس بررسی اطلاعات به دست آمده از 40000 زن بالای 19 سال بود. با کمال تعجب محققان دریافتند که به طور متوسط خطر مرگ زنانی که مکمل دریافت کردند در مقایسه با زنانی که مکمل مصرف نکردند، افزایش یافت. مولتی ویتامین ها در برابر سرطان های رایج، بیماری های قلبی و عروقی و مرگ کم تاثیر یا بی تاثیر بودند.
با این حال، بیشتر مطالعات اخیر حاکی از فواید مصرف مولتی ویتامین هاست. نتایج مطالعه ای که در ژانویه ی 2015 در مجله ی تغذیه به چاپ رسید بیش از 8000 مرد و زن بالای 40 سال را بررسی نمود و دریافت زنانی که به مدت 3 سال یا بیشتر مولتی ویتامین مصرف کرده اند، کمتر در خطر ابتلا به بیماری

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید