هر روز!
هر روز!

نخستین جشنواره «کهن آواهای تنبور» در دالاهو آغاز شد+ برنامه ها

نخستین جشنواره «کهن آواهای تنبور» در دالاهو آغاز شد+ برنامه ها

نخستین جشنواره «کهن آواهای تنبور» در دالاهو آغاز شد+ برنامه ها
: نخستین جشنواره «کهن آواهای تنبور» در دالاهو آغاز شد+ برنامه ها
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از مرصاد ، نخستین جشنواره منطقه‌ای «کهن آواهای تنبور» از امروز دوشنبه ۲۰ شهریور در روستای «بان‌زلان سفلی» دالاهو از استان کرمانشاه آغاز به کار کرد.
به گزارش : در این جشنواره که طی دو روز(۲۰ و ۲۱ شهریور) برگزار می شود، حدود ۷۰ هنرمند تکنواز و ۱۳ گروه با محوریت تنبور حضور دارند و این جشنواره در ۲ بخش تک نوازی و گروهی برگزار خواهد شد.
در این جشنواره بزرگان موسیقی کشور نیز حضور خواهند یافت و هنرمندانی از تهران، کرج، همدان، لرستان و شهرستان های استان کرمانشاه نیز طی دو روز با یکدیگر به رقابت می پردازند.
براساس اعلام دبیرخانه جشنواره طی  روز اول و در نوبت صبح اجرای تکنوازی رده های سنی ب و ج  انجام شد در نوبت عصر نیز اجرای گروه های سیمرغ، سرانه، دالاو، مهرگان، آلابرز، عشاق و خاموش برگزار می شود.
طی فردا سه شنبه ۲۱ شهریور نیز در نوبت صبح اجرای تکنوازی رده سنی الف و اجرای گروه های «سی رود و تشار» و در نوبت عصر نیز آئین اختتامیه و افتتاح «خانه تنبور» برگزار خواهد شد.
در این جشنواره هنرمندانی  از هر دو گروه خانم ها و آقایان حضور دارند و در هر بخش ۳ تا ۴ نفری و ۴ گروه به عنوان برتر شناخته می شوند.
آئین افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره در فضای رو باز برگزار می شود، اما اجراهای بخش جشنواره در سالنی به ظرفیت ۲۰۰ نفر که در این روستا ساخته شده اس، برگزار خواهد شد.
افتتاح «خانه تنبور» در روستای «بان زلان سفلی» از دیگر بخش های این جشنواره منطقه ای است و این خانه طی فردا سه شنبه و با حضور اساتید برجسته موسیقی کشور در مراسم اختتامیه جشنواره به صورت رسمی افتتاح می شود.
حفظ و نگهداری از ساز تنبور را از اهداف اصلی برگزاری جشنواره مذکور است و دبیرخانه جشنواره سعی در استمرار برگزار یآن دارد.
این جشنواره علاوه بر رقابت، کارگاهی آموزشی برای هنرمندان است که شیوه های درست تنبورنوازی را یاد گرفته و یا بازآموزی کنند.
لازم به ذکر است، ساز تنبور بیش از ۷ هزار سال قدمت داشته و قدیمی ترین سازی بوده که در دنیا نواخته شده است.
انتهای خبر/ د

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید