مسیر سبز
مسیر سبز

نشست اتحادیه اروپا درباره ایران خبرگزاری ایسنا: اتحادیه

نشست اتحادیه اروپا درباره ایران
خبرگزاری ایسنا:   اتحادیه اروپا روز پنجشنبه جلسه‌ای درباره ایران تشکیل می‌دهد

مقامات دولت آمریکا اعلام کردند که سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد دارند روز پنجشنبه تشکیل جلسه دهند و درباره پیشنهاد آمریکا مبنی بر قطع دسترسی ایران به سیستم مالی مرکزی اروپا که اجازه تعاملات جهانی با یورو را می‌دهد، گفت‌وگو کنند.

 مقامات آمریکایی از اتحادیه اروپا برای دادن اجازه به ایران به منظور انجام تعاملات مالی از طریق بانک مرکزی اروپا که به ادعای مقامات آمریکایی به تهران اجازه دور زدن تحریم‌های اقتصادی غرب را می‌دهد انتقاد کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری فری بیکن، این جلسه پس از آن برگزار می‌شود که کنگره آمریکا در نامه‌ای که از حمایت دو حزبی برخوردار بود از سران اتحادیه اروپا خواستند که شکاف مهمی در تحریم‌های مالی علیه ایران را که به ایران اجازه دسترسی به بانک مرکزی اروپا را می‌دهد ببندند.

منابع آگاه از مذاکرات در کنگره آمریکا گفتند که اگر اتحادیه اروپا شکاف‌های موجود را نبندد قانون‌گذاران آمریکایی آماده‌اند دست به اعمال تحریم‌های جدید و شدیدتری بزنند که موسسات مالی را که به نیابت از ایران با یورو تعامل انجام می‌دهند هدف قرار می‌دهد.

یک مقام عالی رتبه سنای آمریکا گفت: ما از نشست هفتم مارس اطلاع داریم و با دقت آن را دنبال خواهیم کرد. اگر تعهدی برای اقدام صورت نگیرد ممکن است گزینه‌های جدیدی را برای افزایش فشار در بروکسل در نظر بگیریم.

کنگره آمریکا اخیرا از اتحادیه اروپا خواست بلافاصله اقداماتی برای بستن شکاف‌ها اتخاذ کند.

سناتورهای آمریکایی در نامه‌شان نوشتند که ایران با استفاده از منابع مالی اروپا و با تبدیل یوروهایی که در خارج دارد به ارز داخلی از طریق بانک مرکزی اروپا، از تاثیر تحریم‌های اروپا و آمریکا فرار می‌کند. در این نامه‌ آمده است ما قویا از شما می‌خواهیم همه اقدامات لازم را اتخاذ کنید تا بلافاصله توانایی ایران برای استفاده از یوروهای خارجی‌اش را قطع کنید.

یک منبع دولت آمریکا گفت که کشورهای اتحادیه اروپا در این زمینه اختلاف‌نظر دارند؛ برخی حمایت خود را از موضع آمریکا اعلام کرده‌اند و برخی دیگر با تشدید تحریم‌ها و بستن شکاف‌های موجود مخالفند.

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، یک نهاد دیپلماتیک که کار بر روی مسائل سیاست خارجی را بر عهده دارد قرار است در روز پنجشنبه تشکیل جلسه داده و نامه سنا و اقداماتی را که باید اتخاذ شود بررسی کنند.

یک سخنگوی بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که به طور کامل از رژیم تحریم‌های اتحادیه اروپا پیروی می‌کند.

نیلز بونمن، دبیر مطبوعاتی بانک مرکزی اروپا گفت: بانک ما به طور کامل از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران پیروی می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که تعاملات غیرقانونی در این بانک صورت نمی‌گیرد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید