هر روز!
هر روز!

نقد و معرفی فیلم برادرم خسرو : نقد و معرفی

نقد و معرفی فیلم برادرم خسرو : نقد و معرفی

نقد و معرفی فیلم برادرم خسرو
: نقد و معرفی فیلم برادرم خسرو
«برادرم خسرو» درامی روانشناسانه و جذاب است که تماشای آن در کنار تجربه لذت بخش فیلم بینی، جنبه آموزشی نیز دارد. این فیلم را نیز مانند آثار فیلم اولی شاخص این سال ها سعید ملکان تهیه کرده است.
به گزارش : خلاصه داستان: خواهر ناصر، برادرشان خسرو را که دچار بیماری دو قطبی ست و به شدت هم عصبی، از رشت به تهران می آورد تا مدتی را نزد خانواده ناصر بگذراند. با سپردن خسرو به ناصر، کم کم تعادل زندگی او که یک دندانپزشک است به هم می خورد. خسرو با کارهای عجیب و علاقه اش به موسیقی کفر ناصر را در می آورد و رابطه شان برهم می خورد…
 
عوامل فیلم: کارگردان: احسان بیگلری/ نویسنده: احسان بیگلری، پریسا هاشم پور/ بازیگران: شهاب حسینی، ناصر هاشمی، هنگامه قاضیانی، بیتا فرهی و جواد یحیوی / فیلمبردار: محمدرضا جهان پناه/ تدوین: مصطفی خرقه پوش/ موسیقی: حامد ثابت/ تهیه کننده: سعید ملکان.  
 
صحبت های عوامل فیلم:
احسان بیگلری: خیلی نمی خواستم روی این بیماری تاکید کنم و این فقط ورودی قصه بود. شاید این شخصیت بیماری های دیگری نیز داشته باشد اما اصل بحث ما درگیری های این دو برادر و روابط نه چندان خوبشان با هم بوده است. البته ناگفته نماند که خیلی روی این بیماری کار کردیم ولی در مجموع دوست داشتیم از عدم سازگاری دو برادر با هم قصه تعریف کنیم.
ناصر هاشمی: فیلمنامه «برادرم خسرو» خیلی فیلمنامه خوب و پیچیده ای بود و ما در یک روند با بحث های خوب به نقشی رسیدیم که من بازی کردم. من هم به عنوان تماشاگر فیلم را می بینیم و پس از تماشا کردن به خودم می گویم آیا این کافی بود یا باید کارهای دیگری انجام می دادم. مشخص ترین نکته درباره شخصیت این آدم انضباطی بود که داشت و می خواست آن را در خانواده برقرار کند.
هنگامه قاضیانی: من آخرین نفری بودم که به این گروه پیوستم، ری اکشن هایی که باید به شخصیت خسرو نشان می دادیم گاهی همانند بازی کردن شخصیت خسرو سخت بود. بعد از ۲۰ سال فیلم «برادرم خسرو» فیلمی بود که سلیقه من در سینما بود و البته این پییش بینی را داشتم که این اتفاق برای من در این فیلم بیافتد.
 
آنچه منتقدان گفتند:
سایت رُکنا: برادرم خسرو از بهترین فیلم اول های چند سال اخیر است. البته به هیچ وجه قواره فیلم اولی به فیلم نمی خورد چرا که مهارت و دانایی یک کارگردان مجرب به خوبی حس می شود. فیلمی که سعی کرده از منظر روان شناختی به داستان خسروها ورود کند و با استناد به نقاط قوتی که اشاره شد، تماشایش توصیه می شود.
سایت سی و یک نما: یکی از ویژگی های مثبت فیلم، اعتماد به شعور مخاطب برای کشف این ارتباطات است، شعار نمی دهد و حتی می تواند به صورتی نمادین وصف حکومت های خودکامه وسرمایه داری نیز باشد. حکومت هایی (خانواده های نظام مندی چون خانواده ناصر) که برای حفظ نظام (نظم و دسیپلین ) خود، از اهرم هایی چون تبعید (خسرو از شهرستان، در ابتدای فیلم آورده می شود و در صحنه آخر توسط ناصر، به شهرستان برده می شود) و زندان (در صحنه ای از فیلم، ناصر با خوراندن دوز بالای داروی خواب آور، با علم بر اینکه تداخل دارویی روی می دهد، خسرو را به خوابی عمیق می برد و او را به تخت می بندد!) و تسکین (پرهیز ناصر از صمیمیت های دوستانه و توجه نمادین به موسیقی کلاسیک و اپرا در مقابل موسیقی اعتراض و انتقادی مورد توجه خسرو و شایان)، استفاده می کنند.
روزنامه وقایع اتفاقیه: «برادرم خسرو» از آن دست فیلم هایی است که مخاطب از ابتدا تکلیفش با آن مشخص است یعنی فیلمی که دارای قصه است و در عین حال با تعلیق شروع می شود. هر چند این فیلم با تمرکز بر روی اسم خسرو در عنوان و روایت داستان بر پایه بیماری او شروع می شود؛ ولی جلوتر که می رود مخاطب انتظار دارد حضور غیرمتعارف برادر در جمعی خشک کم کم بر روی آن ها تاثیر بگذارد و مثلا موسیقی با صدای بلند در اول صبح یا شادی هایی از این دست مانند آواز خواندن و رقصیدن آن ها را به انسان هایی متفاوت تبدیل کند؛ اما در این فیلم تغییر از جنبه دیگری مشاهده می شود، تغییری که شاید کمی تلخ باشد. آنجایی که ناصر برادر خسرو تبدیل به آدم دیگری می شود و جنبه دیگری از شخصیت خود را بروز می دهد.
 
نظر کاربران چیست:
محمد کاربر سلام سینما: عالی بود، داستان داشت، سر و ته داشت. فیلم روندش نه کند بود نه تند. شخصیت پردازی. من که کامل درگیر فیلم شده بودم وشهاب حسینی که همیشه آدم رو غافلگیر می کنه، حرف نداشت بهترین بازیگر سینمای ایرانه.
رضا رضایی  کاربر سینماتیکت: فیلم بسیار زیبایی بود... به نظرم این فیلم یه نقطه عطف در زندگی هنری شهاب حسینی بود، بازی بی نظیری داشت. در کل یکی از بهترین فیلم های ایرانی بود که تو سال های اخیر دیدم. کاملا مخالف اون دوستی هستم که میگن فیلم پایان بدی داشت... پایان فیلم اتفاقا بسیار خوب بود و در کل راضی از سالن خارج می شین.
نازنین کاربر خبرگزاری مهر: چیزی که نظرم رو جلب کرد بازی خیلی خوب ناصر هاشمی و شهاب حسینی بود. فیلم حتی اگر همین یک حسن رو داشت بازم ارزش دیدن داشت . هرچند که نقاط قوت فیلم خیلی بیشتر از بازی هاست...
 
حواشی:
فیلم با وجود ساختار بسیار خوب استاندارد برای حضور در بخش سودای سیمرغ جشنواره سی و چهارم انتخاب نشد.  
هنگامه قاضیانی در گفتگویی اعلام کرد طی ۲۰ سال فعالیتش در سینما «برادرم خسرو» تنها فیلمی بوده که به سلیقه اش در سینما نزدیک بوده است.
ابتدا قرار بود علی مصفا نقش ناصر را بازی کند اما در نهایت این نقش به ناصر هاشمی رسید.
شهاب حسینی بخشی از سرمایه گذاری فیلم را برعهده گرفت.
سعید ملکان در نشست مطبوعاتی فیلم اظهار کرد که فاقد حضور شهاب حسینی این فیلم ساخته نمی شد.
 
نظر من را بخواهید:
احسان بیگلری در اولین تجربه کارگردانی خود آنقدر پخته عمل می کند ک

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید