هر روز!
هر روز!

نمک قاتل خاموش سلامت انسان : نمک قاتل خاموش سلامت

نمک قاتل خاموش سلامت انسان : نمک قاتل خاموش سلامت

نمک قاتل خاموش سلامت انسان
: نمک قاتل خاموش سلامت انسان
از نمک به عنوان یکی از مضرترین مواد خوراکی نام برده می شود،نمک می تواند فشار خون و کل سلامت انسان را هدف قرار دهد. مسلما تا به حال شنیده اید که خوردن نمک چندان زیان آور هست. گاهی اوقات فاقد این که حتی متوجه شوید به سلامتتان آسیب میرساند. برای مثال نمک چندان در برنامه خوراکی می تواند منجر به فشار خون بالا شود که تشخیصش برای یک فرد دشوار هست، مخصوصا در ابتدا.
 
به گزارش : پزشک مورتون تاول، پرفسور دانشکده پزشکی ایندیانا می گوید: تعداد زیادی از مردم در حال حاضر فاقد این که بدانند مبتلا به فشار خون میباشند و این تعداد، با افزایش سن اکثر هم می شود.
 
سدیم پایین، قلب قوی تر
پزشک مورتون می گوید باید خود را به 2.300 میلی گرم سدیم در یک روز محدود کنید. این مقدار معادل یک قاشق چای خوری نمک هست. افرادی که نمک بالایی بهره گیری میکنند، حتی با کاهش این مقدار به 3000 میلی گرم در روز نیز میتوانند به بهبود سلامت خود کمک کنند.
 
مورتون پیشنهاد می کند غذاهایی گزینه کنید که برچسب کم سدیم یا فاقد سدیم خورده باشند. حتما اطلاعات روی بسته بندی محصولات را مطالعه کنید تا مطمئن شوید آن چه میخرید سدیم کمی داشته باشد. لیز گلوئید، متخصص تغذیه در ادامه غذاهایی را معرفی میکند که سدیم پایینی دارند.
 
با سبزیجات دچار خطا نمیشوید
سبزیجات تازه و منجمد به صورت طبیعی سدیم پایینی دارند«معمولا در هر وعده کمتر از 50 میلی گرم». بنابراین پزشک گلوئید پیشنهاد می کند حسابی از این نوع غذاها بهره گیری کنید. اگر می خواهید از سبزیجات بهره گیری کنید، مراقب سبزیجات کنسرو شده و سس های سالاد باشید چون معمولا سدیم بالایی دارند. به جای بهره گیری از این سس ها پیشنهاد میشود سالاد خود را با سرکه بالزامیک یا ماست چاشنی بزنید.
 
سیب زمینی و پتاسیم
سیب زمینی های معمولی و سیب زمینی شیرین به صورت طبیعی، سدیم پایین و پتاسیم بالایی دارند. اگر برنامه خوراکی تان پتاسیم بالایی داشته باشد دیگر مجبور نیستید سدیم زیادی را از برنامه خوراکی خود حذف کنید.میخواهید به سیب زمینی های خود طعم اضافه کنید؟ پیشنهاد می شود به جای بهره گیری چندان نمک، غذای خود را با انواع ادویه جات چاشنی بزنید. با اینکار، هم مقدار سدیم را کاهش داده اید و هم طعمی متفاوت به غذا افزوده اید.
 
مقداری آجیل میل کنید
آجیل های نمک نزده در پوست میتوانند گزینه های مناسبی برای میان وعده باشند، چون حاوی هیچ گونه سدیمی نیستند. همین طور وقتی آجیل را به این شکل مصرف می کنید، مدت زمان بیشتری طول میکشد تا آن را از پوستش خارج کنید بنابراین در خوردنشان زیاده روی نخواهید کرد.
 
ذرت بو داده نیز می تواند یک میان وعده کم سدیم مناسب باشد. اما از خرید ذرت های بو داده بسته بندی پرهیز کنید چون هم سدیم بالایی دارند و هم حاوی مواد نگهدارنده میباشند. به جایش خودتان در منزل، با مقداری روغن زیتون، ذرت بو داده ی سالم درست کنید.
 
میوه شیرینی طبیعی
درست مثل سبزیجات، میوه ها نیز به صورت طبیعی سدیم پایینی دارند. سیب، زردآلو، موز و گلابی برترین گزینش ها میباشند چون اضافه بر سدیم پایین، حاوی پتاسیم نیز میباشند که برای قلب مفید هست. پیشنهاد می شود میوه ها را جایگزین دیگر شیرینی ها در برنامه خود کنید. حس چشایی خود را عادت دهید تا از شیرینی میوه ها لذت ببرد نه این که معتاد انواع شیرینی های ناسالم و پر کالری شود.
 
ماست دوست شما هست
ماست سدیم بسیار پایینی دارد. پیشنهاد میشود از ماست های ساده بهره گیری کنید و ماست های طعم دار شده را کنار بگذارید، چون این نوع محصولات حاوی قند اضافه شده میباشند. به دلیل داشته باشید ماست ساده هم حتما نباید بی مزه باشد. به ماست خود مقداری میوه اضافه کنید تا اضافه بر خوش طعم تر شدن، تبدیل به میان وعده ای سرشار از مواد مغذّی شود. این گزینش از بستنی خیلی سالم تر هست.
 
لوبیاها و غلات
لوبیاها، عدس ها و همین طور غلات همگی سدیم پایینی دارند. غلاتی مثل جو میتوانند به کاهش کلسترول بد کمک کنند و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهند. فقط بهتر هست از لوبیا خشک بهره گیری کنید و اگر هم می خواهید کنسرو شده اش را بخرید حتما دقت داشته باشید که از انواع کم سدیم مصرف کنید.
 
 به گزارش پارس ناز صبح خود را با خوردن یک وعده بلغور جو دو سر شروع کنید که می توان به آن میوه نیز اضافه کرد. به ناهار و شام خود لوبیا و برنج اضافه کنید. اگر به دلیل سدیم پایین، نگران بی مزه شدن غذای خود هستید پیشنهاد میشود آن را با انواع ادویه جات و دیگر چاشنی های کم سدیم طعم دار کنید.
 
چه چیزهایی نخوریم
اگر در تلاشید که سدیم دریافتی خود را کاهش دهید، غذاهایی میباشند که مسلّما باید به فکر پرهیز از آن ها باشید. سوپ های کنسرو شده، غذا های منجمد شده و بسته بندی میتوانند سرشار از سدیم باشند. سس های بسته بندی شده و سوپ های فوری نیز از منابع سدیم میباشند. در بعضی از نان ها و کیک ها نیز اضافه بر قند چندان سدیم بالایی میتوان یافت، چون برای درست کردن انها از سدیم بسیار زیادی بهره گیری شده هست.
 
سدیم پایین میتواند خیلی کارها کند
گاهی یک فرد به دلایل ژنتیکی، اکثر در خطر ابتلا به فشار خون بالا هست. بالا رفتن سن، یکی دیگر از دلایل شایع افزایش فشار خون هست. سدیم بالا در برنامه خوراکی برای افرادی که دچار فشار خون بالا میباشند یا کسانی که دچار حمله قلبی شده اند بسیار ناسالم هست. کاهش نمک دریافتی در رژیم خوراکی، با کمی خلاقیت و برنامه ریزی، کار آنچنان دشواری نیست.
 
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید